Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak si pronajmout byt snů? Poradíme vám, jak na to

Info ikona
Pár vybírající si byt

Nabídka pronájmů nemovitostí je opravdu obrovská. Proto je potřeba dát si pozor při shánění vhodného pronájmu. Jestli hledáte první nebo větší byt, poradíme vám, jak si jej vybrat a nenaletět.

Promotion | 14. 12. 2022

Jaký byt vlastně chcete?

Než začnete hledat vhodný byt k pronájmu, tak si stanovte, co všechno očekáváte. K tomu vám mohou pomoci základní otázky. Chci bydlet blízko zaměstnání nebo na okraji, kde bude více klidu, ale budu dojíždět? Chci řešit pronájem přes realitku? Co v okolí potřebuji? Jaký mám maximální rozpočet? Chci vybavený nebo nevybavený byt? Chci spíš nový byt nebo starší byt?

Míst, kde najdete byty k pronájmu, je opravdová spousta. Svůj vysněný byt můžete najít v inzerci v novinách, na speciálních nástěnkách v obchodech, na úředních deskách na úřadech, ale asi nejvíce nabídek pronájmů najdete na internetu.

Inzerce pronájmů bytů v novinách

Největší koncentraci různých nabídek a poptávek najdete ve specializovaných novinách na hromadné inzerce, které se zaměřují na různá odvětví zájmu.

Zákaznické nástěnky v supermarketech

Báječným způsobem, jak můžete náhodně najít svůj nový byt, může být i to, že si jeho nabídku přečtete při nákupu potravin v obchodě. Zákaznické nástěnky slouží k tomu, aby lidé mohli zveřejnit své nabídky nebo poptávky lidem ve svém okolí a hlavně zadarmo.

Pronájem bytu od městského nebo obecního úřadu

Městské části nebo obce pravidelně informují o nabídkách volných obecních bytů. Výhodou u většiny městských bytů je, že jsou mnohdy levnější než komerční byty. V některých případech výběrového řízení si dokonce svůj nájem můžete určit. Výběrová řízení pro určení, komu bude byt pronajímán, jsou různá, může to být losování, aukce nebo prostřednictvím rady. Právě prostřednictvím tzv. aukce zvolíte nájem, který jste ochotni za konkrétní byt platit, a pokud bude vaše nabídka nejvyšší ze všech ostatních, tak je byt váš.

Nabídky pronájmů nemovitostí na internetu

Stránky pro nabídku a poptávku po realitách můžeme rozdělit na stránky realitních kanceláří a různé realitní portály, kde může inzerátem přispět kdokoliv. Lidé zde mohou nabízet pronájmy i prodeje nemovitostí, ale můžete tam vyvěsit i svou poptávku po pronájmu bytu.

Info ikona
Vybavený byt

Na co si dát pozor při prohlídce bytu

Konečně jste si vybrali několik nabídek bytů k pronájmu, které vás zaujali a odpovídají vašim požadavkům. Prvním krokem je na tyto nabídky odpovědět a domluvit si konkrétní prohlídku.
Než vyrazíte na prohlídku bytu, máme pro vás užitečné tipy:

 • Sjednejte si prohlídku za denního světla

Je více pravděpodobné, že vám neunikne žádný škrábanec, díra a další nedostatky za jasného dne než za šera nebo tmy.

 • Ptejte se na vybavení bytu

Předem si ujasněte, co v bytu zůstává za nábytek nebo spotřebiče. Případně když máte vlastní vybavení, tak se zkuste dohodnout na odvozu původního.

 • Ujasněte si cenu nájmu a energií

Výše nájmu se velmi často udává bez energií nebo služeb, které jsou v bytě poskytovány. Nezapomeňte si ujasnit, co cena obsahuje.

 • Zjistěte, zda je požadována kauce či provize

Kaucí se rozumí maximálně trojnásobek výšky nájmu, která je tzv. zárukou majiteli bytu při případných poškozeních nájemníkem nebo v případě nezaplacení nájmu. Po ukončení smlouvy vám ji pronajímatel vrátí. V případě provize se jedná o finanční částku pro realitního makléře, který pronájem zprostředkovává.

 • Zeptejte se na rekonstrukce nebo jak řešit opravy v bytě

Je dobré nadhodit otázku, kdy byl byt zrekonstruován a případně, jak budete společně řešit opravy před nastěhováním a po něm.

 • Choďte na prohlídky alespoň ve dvou

Víc očí víc vidí, ale jde i o to, že budete mít oporu v případě, kdy s vámi nebude jednáno férově.

 • Nevynechte při prohlídce žádný kout a ptejte se na každou prasklinu

Pokud nenahlásíte předem, že se vám nelíbí prasklina ve zdi, pochybná zásuvka ve zdi nebo jiné nedostatky, tak může být později problém s jejich nápravou nebo dokonce může škoda vzniknout vám, pokud zásuvka zničí spotřebič.

 • Jeďte na prohlídku tak, jak byste jezdili do nového bytu každý den

Když pojedete tak, jak byste jezdili pokaždé, tak budete mít už přehled o spojích nebo časové náročnosti jízdy.

 • Jak je to s placením elektřiny, plynu a vody

Ve většině případů se setkáte s tím, že veškeré energie a služby má na sebe napsané majitel, ale můžete se dohodnout na tom, že si třeba elektřinu přepíšete na sebe. S tímto je spojen určitý proces, tzv. přepis energie.

 • Ujasněte si vztah, jaký má inzerent k pronajímanému bytu

Vždy pro vás bude výhodnější uzavřít smlouvu přímo s majitelem bytu, protože budete mít přesně stanovené podmínky pronájmu.

Během prohlídky se vás může majitel zeptat, zda máte domácího mazlíčka nebo jste kuřáci. Na takové otázky nejste povinni odpovídat. Berte však v potaz, že neudání odpovědi může ovlivnit to, jestli si vás majitel bytu vybere. Ohledně mazlíčků v podnájmu si můžete přečíst náš článek zde.

Info ikona
Výběr vhodného bytu

Uzavřete nájemní smlouvu, která bude vyhovovat obou stranám

Předtím, než se nastěhujete do podnájmu, je potřeba vyřídit určitě formality, bez kterých užívat byt prostě nejde.
Prvním důležitým dokumentem, který podle zákona musíte mít písemně uzavřený, je nájemní smlouva. Celkově se mohou nájemní smlouvy uzavírat na dobu určitou nebo neurčitou. Jestli se nechystáte za pár měsíců jet kolem světa a chcete dlouhodobý pronájem, tak pro vás bude rozhodně výhodnější uzavřít podnájem bytu na dobu neurčitou. Avšak dejte si pozor na podmínky, za jakých je možné nájemní smlouvu ukončit.
Vlastník bytu nebo osoba, která byt pronajímá, by vám měla zaslat návrh smlouvy a nechat vám čas na jeho prostudování.

Info ikona
Dekorace

Před podpisem nájemní smlouvy si zkontrolujte:

 • své osobní údaje
 • výši nájmu a případnou výši kauce

 • dobu, po kterou bude nájem platit

 • prověřte si osobu, se kterou smlouvu uzavíráte

 • podmínky výpovědi z nájmu

 • výši zálohových plateb za energie a služby 

 • způsob placení nájmu za byt

 • specifikace, kdy může vlastník vcházet do bytu

Při uzavírání nájmu bytu se nejspíš setkáte i s protokoly o předání a převzetí bytu. Ty slouží k potvrzení toho, že jste si byt převzali do užívání a po výpovědi, že jste jej znovu v pořádku předali.
 

TIP: Podle novely zákona z roku 2020 je nyní možné zahrnout do smlouvy také smluvní pokutu. Ale i ty mají svá pravidla a limity.

Až podepíšete nájemní smlouvy bytu, bude vás čekat náročné stěhování, ale i krásné chvíle v novém domově. Nezapomeňte si stáhnout náš chytrý seznam, kde vám pomůžeme projít stěhováním krok za krokem

Měření