Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak si v horkých dnech nepustit domů sluneční paprsky

Rtuť teploměru stoupá a roste i potřeba efektivně chránit byty a domy před přímým sluncem, aby se neproměnily v přetopenou saunu.

Rtuť teploměru stoupá a roste i potřeba efektivně chránit byty a domy před přímým sluncem, aby se neproměnily v přetopenou saunu. Obzvlášť obyvatelé měst, kteří čelí horku ze všech stran, ocení, když se po náročném dni mohou vrátit domů do příjemného prostředí. Poradíme, co pomůže nežádoucí paprsky odclonit.

Terezie Benoni | 29. 06. 2020

Venkovní stínění chrání okna a dům už z exteriéru, zatímco vnitřní stínění cloní paprsky až z vnitřní strany oken. V druhém případě se teplo dostane dovnitř a kvůli tomu není z pohledu tepelné ochrany tak efektivní. Do kategorie vnitřního stínění patří klasické závěsy, žaluzie, rolety, nebo japonské stěny. Je na výběr ze široké škály materiálů, barev a vzorů. Ať už si vyberete jakkoliv, máte jistotu, že svůj domov vylepšíte o zajímavý designový doplněk. Zaměřme se ale na vnější stínění, které pomůže snížit teplotu v interiéru o několik stupňů a vedle toho funguje také jako bariéra proti hluku, prachu či pylu. Externí stínění celkový vzhled budovy a proto je ideální, když příprava vychází z jednotného konceptu a je instalováno přímo při výstavbě domu. Obecně lze vybírat mezi žaluziemi, roletami, clonami a stínícími fóliemi či markýzami.

 

 Zároveň se jedná o šikovnou bariéru proti zlodějům. Foto: pinterest.com

Kombinace vnitřního i vnějšího stínění nepustí horko dovniř. Zároveň se jedná o šikovnou bariéru proti zlodějům. Foto: pinterest.com

Rolety se postarají o příjemný chládek

Předokenní rolety vynikají v mnoha oblastech. Díky robustnější konstrukci jsou vhodné jako preventivní opatření proti vloupání, zároveň obyvatele ušetří před zvídavými pohledy do oken. Pokud nejsou staženy úplně, mají mezi sebou drobné prostupy, které fungují jako mikroventilace. V případě potřeby však umožňují interiér domu či bytu kompletně zatemnit a utlumit zvuky z ulice, takže si i uprostřed letního dne můžete dopřát ničím nerušený odpočinek. Kromě toho jsou rolety efektivní i v zimě jako tepelný izolant, který podstatně šetří náklady na vytápění. Obvykle se vyrábějí v hliníkové, plastové či stále oblíbenější dřevěné podobě.  Žaluzie splňují podobné funkce jako rolety, ale jejich výhodou je větší flexibilita. Jednotlivé lamely jsou totiž polohovatelné. Díky tomu lze snadno regulovat množství světla i zastínění v místnosti, a přitom alespoň částečně vidět ven. To ocení především rodiče, kteří mohou z domova pozorovat, jak si třeba děti hrají na zahradě.


 

Je potřeba myslet nejen na tepelný komfort, ale také na to, abychom interiér neochudili o potřebné denní světlo.

Je potřeba myslet nejen na tepelný komfort, ale také na to, abychom interiér neochudili o potřebné denní světlo. Foto: geosan-development.cz

Clony a fólie zajistí lepší výhled

Hlavní předností venkovních clon je, že umožňují neomezený výhled ven i přesto, že do interiéru nikdo nevidí. Na druhou stranu neumožňují kompletní zatemnění a ani tepelná izolace není stoprocentní. Obdobnou variantou jsou stínící fólie. Ty fungují nejen jako zrcadlo pro zvědavě nahlížející, ale odrážejí také ostré sluneční paprsky. Část světla však domácnosti stejně propustí. Kromě toho stíní i v sychravém počasí, takže zbytečně tlumí světlo ve dnech, kdy je to spíše nežádoucí. Markýzy pomohou dotvořit příjemnou atmosféru, kterou oceníjte zvláště při večerních posezeních s přáteli či romantické večeři. Častěji jsou totiž využívané ke stínění teras, kdy obyvatele kromě slunečních paprsků ochrání třeba před letním deštěm. Markýzy navíc obvykle disponují čidlem pro automatické stažení v případě větru, takže minimalizují riziko poškození.

Foto: geosan-development.cz, pinterest.com

Foto: geosan-development.cz, pinterest.com