Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Mají nám zútulnit byt, přitom se jedná o časovanou bombu

Info ikona
Nebezpečné svíčky

Vonné svíčky jsou hitem posledních let a máme je doma téměř všichni. Mohou mít nejen neblahé důsledky na naše zdraví, ale když jsou navíc ve skleněných dózách, doslova si koledujeme o veliký problém.

Terezie Benoni | 28. 11. 2023

Milujeme je téměř všichni a obzvlášť v zimních měsících dokáží vonné svíčky navodit tu pravou domácí útulnou atmosféru. Musíme se ale mít na pozoru. To, že při zapalování svíček zvyšujeme riziko požáru, není nijak překvapivé. Svíčky ve skle jsou ale mnohem nebezpečnější, než se může na první pohled zdát. Sklo, ve kterém jsou umístěné, je mnohdy velmi tenké a žár z plamene příliš silný. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že už dvakrát nám doma svíčka ve skle doslova vybouchla před očima. Ostré střepy byly všude, měli jsme štěstí, že nikoho nezasáhly. Druhá svíčka také praskla, naštěstí už se střepy tak nerozletěly, ale žhavý vosk s hořícím knotem vytekl na dřevěný stůl,“ popisuje špatné zkušenosti Adéla Novotná. Ne všechny dostupné svíčky, jsou takovým rizikem. Tlustostěnné skleněné nádoby by měly žáru odolat, nikdy ale nenechávejte svíčku zcela dohořet.

Mohlo by se vám líbit

Zdravotní komplikace

Většina levnějších masově vyráběných produktů však může mít negativní dopad na kvalitu ovzduší v místnostech, a to i v nezapáleném stavu. Hlavním důvodem je parafín, který se často vyrábí tak, že se ropný odpad vyběluje a zpracovává na vosk. Právě při spalování může tento parafínový vosk uvolňovat do ovzduší toxické těkavé organické sloučeniny, včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Kromě uvolňování toxických chemikálií produkuje spalování parafinového vosku saze s částicemi, které mohou poletovat ve vzduchu celé hodiny. Tyto částice pronikají hluboko do plic a jsou absorbovány do krevního oběhu. Ultra jemné částice jsou spojeny s alergiemi, astmatem a jinými respiračními chorobami, stejně jako s infarkty, mrtvicí, a dokonce s rakovinou. Stejné látky se uvolňují i při pálení vonných tyčinek.

 

Mohlo by se vám líbit

Přírodní vůně bez chemie

Dalším problémem vonných produktů jsou právě jejich vůně. Většina vonných svíček a tyčinek používá syntetické vůně a barviva, která se uvolňují již při pokojové teplotě. V jejich složeních se může objevit formaldehyd, ropné destiláty, limonen, alkohol a estery. Tyto škodlivé chemikálie mohou způsobovat zdravotní problémy od bolestí hlavy, závratí a příznaků alergie až po astmatické záchvaty. Jestli se ale nechcete světla svíček vzdát, existuje řešení. Zkuste je zapalovat ve větrané místnosti a po uhašení pořádně vyvětrejte. Při nákupu nových svíček se zaměřte na lokální dodavatele, kteří vyrábějí přírodní svíčky z kokosového, včelího, sójového, nebo jiného rostlinného vosku, zaměřte se také na to, aby místo chemických přísad byly na výrobu vonných svíček použity přírodní esence.

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku