Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zaručené a snadné fígle, jak výrazně ušetřit za elektřinu

Nedoplatky za elektřinu jsou noční můrou snad každého z nás. Za co tolik připlácíme? Zkuste tyto vyzkoušet tyto jednoduché tipy a už se jich nemusíte obávat.

Terezie Benoni | 11. 01. 2024

Nejdříve si připomeňme, že už při samotné koupi spotřebiče můžete ovlivnit, jak moc vás bude o elektřinu obírat. Každý totiž má svůj energetický štítek, podle kterého poznáte, zda se jedná o úsporný spotřebič, nebo ne. Štítky jsou značené písmeny od A až po D, podle toho, jak moc úsporný daný spotřebič je. Ideálně tedy vybírejte výrobky označené „A“. Nejzelenější kategorie (A+++) patří nejúspornějším spotřebičům, naproti tomu červené D jsou ty energeticky nejnáročnější. Na co si dát ještě pozor?

Využijte levnější tarif

Podívejte se do vaší smlouvy o dodávce energií. Je možné, že máte dvou tarifní sazbu za elektřinu, tzn. v různých částech dne máte jinou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, pouštějte energeticky náročnější spotřebiče (pračka, myčka, bojler, trouba) v čase, kdy máte energii levnější. Velkou dávku elektřiny spotřebuje samotný bojler. Když snížíte výslednou teplotu ohřevu, snížíte tím i spotřebu energie. Při samotném praní můžete výrazně ušetřit úsporným způsobem praní. To znamená, že nepříliš zašpiněné oblečení, vyperete na 30 stupňů a při 800–900 otáčkách. Když pračku nebo myčku nenaplníte, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. I přesto, že většina moderních spotřebičů už nabízí „úsporné“ programy pro poloviční naplnění, spotřeba energie rozhodně poloviční nebude.

Mohlo by se vám líbit

Veronika Arichteva finišuje své vysněné bydlení: Nahlédněte do pokojíku staršího syna

Už je to více než dva roky co manželé Arichtevovi pořídili stavbu z roku 1870. Náročná rekonstrukce je konečně u konce a nyní přišla ta příjemnější část, zařídit interiér. Exkluzivně vás zveme na návštěvu jednoho z dětských pokojů, který je synonymem pohodlí a elegance.
marianne.cz

Světla tak akorát

Ačkoli jsme možná zvyklí mít vysoké světlené standardy, myslete na to, že rozsvícený domov stojí vaši peněženku spoustu tisíc ročně navíc. Dostatek světla zajistí menší cíleně umístěné lampičky. Velký rozdíl je také v tom, kolik energie spotřebuje notebook oproti stolnímu počítači. Není-li to nezbytné, používejte raději notebook. Pro oba tipy využívejte režim spánku, když je zrovna nepoužíváte. Podobně zacházejte i s ostatními spotřebiči. Nezapomínejte vypínat televizi, rádio i světelné dekorace.
 

Mohlo by se vám líbit

Dcerce zařídila vysněný pokojíček

„Nejdůležitější je zařídit dětem bezpečné místo, kde je jim dobře,“ říká dvojnásobná maminka Michaela Burdychová, kterou milovníci ručně vyráběných dekorací, hraček a nově i vkusného oblečení neznají jinak než jako Truhlářovu dceru. Jak své čtyřleté dcerce zařídila její vysněný pokojík?
marianne.cz

Starší energetičtí upíři

Opotřebované spotřebiče jsou na provoz náročnější, a v takovém okamžiku se vyplatí více investovat do koupě nových. Takové rozhodnutí vám přinese v dlouhodobém měřítku výhody. Pokud jsou vaši elektroničtí pomocníci zanedbávaní, jejich činnost je náročnější a spotřebují více energie. To platí o ledničce, která má při velkých nánosech námrazy velkou spotřebu. Myčce usnadníte její provoz tím, že budete pravidelně čistit filtr. Rozlučte se také s klasickými žárovkami. Úsporná LED žárovka vyjde oproti klasické „wolframce“ na malé jmění, ale investice do úsporného osvětlení se vám rychle vrátí. Rozdíl ve spotřebě klasické žárovky a „LEDky“ je zhruba 80 %. Pokud tedy vyměníte žárovky v celém bytě nebo domě, bude úspora opravdu výrazná.

Nejčastější mýty

Časté zhasínání spotřebovává hodně energie. Pravdou je, že když místnost opouštíte na delší dobu než 5 minut, vyplatí se zhasnout a znovu pak rozsvítit. Často se také doporučuje plnit lednici jen do poloviny. Faktem ale je, že ideální je mít lednici plnou z 80 %. Vychlazené potraviny totiž podporují další chlazení. Často se také setkáte s tvrzením, že mikrovlnná trouba je náročnější na spotřebu než ta klasická. Opak je ale pravdou. Pozor si také dejte na trvale připojené nabíječky v zásuvce. Ačkoli na ně není připojený spotřebič, přesto stále nějaké množství energie spotřebovávají.
 

Mohlo by se vám líbit

Byt v činžáku od základů přetvořila podle svých představ

Alexandra Veselá si pochvaluje, že rekonstrukci svého bytu mohla mít plně ve svých rukách. Dnes nejraději tráví čas v pokoji plném rostlin, kde si čte, plete macramé nebo cvičí jógu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete