Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zaručené a snadné fígle, jak výrazně ušetřit za elektřinu

Info ikona
Zaručené a snadné tipy, jak výrazně ušetřit za elektřinu

Nedoplatky za elektřinu jsou noční můrou snad každého z nás. Za co tolik připlácíme? Zkuste tyto vyzkoušet tyto jednoduché tipy a už se jich nemusíte obávat.

Terezie Benoni | 11. 01. 2024

Nejdříve si připomeňme, že už při samotné koupi spotřebiče můžete ovlivnit, jak moc vás bude o elektřinu obírat. Každý totiž má svůj energetický štítek, podle kterého poznáte, zda se jedná o úsporný spotřebič, nebo ne. Štítky jsou značené písmeny od A až po D, podle toho, jak moc úsporný daný spotřebič je. Ideálně tedy vybírejte výrobky označené „A“. Nejzelenější kategorie (A+++) patří nejúspornějším spotřebičům, naproti tomu červené D jsou ty energeticky nejnáročnější. Na co si dát ještě pozor?

Využijte levnější tarif

Podívejte se do vaší smlouvy o dodávce energií. Je možné, že máte dvou tarifní sazbu za elektřinu, tzn. v různých částech dne máte jinou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, pouštějte energeticky náročnější spotřebiče (pračka, myčka, bojler, trouba) v čase, kdy máte energii levnější. Velkou dávku elektřiny spotřebuje samotný bojler. Když snížíte výslednou teplotu ohřevu, snížíte tím i spotřebu energie. Při samotném praní můžete výrazně ušetřit úsporným způsobem praní. To znamená, že nepříliš zašpiněné oblečení, vyperete na 30 stupňů a při 800–900 otáčkách. Když pračku nebo myčku nenaplníte, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. I přesto, že většina moderních spotřebičů už nabízí „úsporné“ programy pro poloviční naplnění, spotřeba energie rozhodně poloviční nebude.

Mohlo by se vám líbit

Světla tak akorát

Ačkoli jsme možná zvyklí mít vysoké světlené standardy, myslete na to, že rozsvícený domov stojí vaši peněženku spoustu tisíc ročně navíc. Dostatek světla zajistí menší cíleně umístěné lampičky. Velký rozdíl je také v tom, kolik energie spotřebuje notebook oproti stolnímu počítači. Není-li to nezbytné, používejte raději notebook. Pro oba tipy využívejte režim spánku, když je zrovna nepoužíváte. Podobně zacházejte i s ostatními spotřebiči. Nezapomínejte vypínat televizi, rádio i světelné dekorace.
 

Mohlo by se vám líbit

Starší energetičtí upíři

Opotřebované spotřebiče jsou na provoz náročnější, a v takovém okamžiku se vyplatí více investovat do koupě nových. Takové rozhodnutí vám přinese v dlouhodobém měřítku výhody. Pokud jsou vaši elektroničtí pomocníci zanedbávaní, jejich činnost je náročnější a spotřebují více energie. To platí o ledničce, která má při velkých nánosech námrazy velkou spotřebu. Myčce usnadníte její provoz tím, že budete pravidelně čistit filtr. Rozlučte se také s klasickými žárovkami. Úsporná LED žárovka vyjde oproti klasické „wolframce“ na malé jmění, ale investice do úsporného osvětlení se vám rychle vrátí. Rozdíl ve spotřebě klasické žárovky a „LEDky“ je zhruba 80 %. Pokud tedy vyměníte žárovky v celém bytě nebo domě, bude úspora opravdu výrazná.

Nejčastější mýty

Časté zhasínání spotřebovává hodně energie. Pravdou je, že když místnost opouštíte na delší dobu než 5 minut, vyplatí se zhasnout a znovu pak rozsvítit. Často se také doporučuje plnit lednici jen do poloviny. Faktem ale je, že ideální je mít lednici plnou z 80 %. Vychlazené potraviny totiž podporují další chlazení. Často se také setkáte s tvrzením, že mikrovlnná trouba je náročnější na spotřebu než ta klasická. Opak je ale pravdou. Pozor si také dejte na trvale připojené nabíječky v zásuvce. Ačkoli na ně není připojený spotřebič, přesto stále nějaké množství energie spotřebovávají.
 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku