Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Mazlík v bytě, 3. díl: Malé velké lásky aneb jak pečovat o malá plemena psů

Mazlík v bytě, 3. díl: Malé velké lásky aneb jak pečovat o malá plemena psů

I když jsou malí vzrůstem, temperamentem mnohdy předčí své větší „příbuzné“. Žádné rozkošné plyšové hračky, ale psi, kteří mají své specifické potřeby. Pokud chcete, aby vaše malá velká láska prožila život v plném zdraví, musíte o ni náležitě pečovat už od štěňátka.

Promotion | 14. 11. 2019

Výběr psa je z velké části limitován prostorovými možnostmi našeho obydlí. Zatímco v domě s velkou zahradou můžeme klidně přivítat vlčáka nebo dogu, do menšího bytu se více hodí pejsek drobného vzrůstu. Obecně bychom mohli všechny psy malých plemen rozdělit do dvou kategorií: velikost toy a velikost mini. Psíci velikosti toy jsou nejmenšími plemeny do tří kilogramů. Sem patří například čivava nebo jorkšírský teriér. Do kategorie větších, ale pořád kapesních psíků, patří všechna plemena velikosti mini. Tito psi váží do deseti kilogramů a řadí se mezi ně třeba společenský trpasličí pinč. Pokud se pro některého z těchto „mrňousků“ rozhodneme, musíme vzít v potaz jeho specifické nároky. 

Jorkšír je typický bytový pes. Svým temperamentem ale strčí do kapsy mnohem větší plemena!

Jorkšír je typický bytový pes. Svým temperamentem ale strčí do kapsy mnohem větší plemena!

Jen pár centimetrů nad zemí

Jsou malí, a když zrovna nejsou u nás nahoře, tak tráví čas dole u země. Držet s námi krok, poprat se s nástrahami okolí a se špínou ovšem stojí spoustu energie. Přízemní vrstva je nejvíce znečištěna prachem i dalšími škodlivinami a takové prostředí oslabuje jejich organismus a zvyšuje hladinu stresu. Je proto zbytečné je navíc zatěžovat krmivem s obsahem obilovin. Pro mlsné jazýčky malých pejsků existuje řada Brit Care Mini, která obsahuje bezobilné granulky z čerstvého jehněčího, lososa a zvěřiny. Díky kompletní výživě bez obilovin pak mají dost energie na celodenní dovádění.

Základem zdraví, odolnosti a dlouhověkosti je zdravé trávení a zdravá kůže. Jejich podpora proto musí jít „ruku v ruce“. Zdravotní stav trávicího traktu se projevuje na kůži a pouze zdravá kůže může účinně bránit tělo malého psa proti vlivům vnějšího prostředí. Krmiva Brit Care Mini obsahují celou řadu nástrojů na podporu buněčné i mikrobiální imunity – rakytník, vitamín C, probiotika MOS, FOS a inulin. Skvělý vzhled a zdraví srsti a kůže poté zajišťuje vysoký obsah omega-3 mastných kyselin z mořských řas a lososového oleje.

Malá psí plemena mají své specifické potřeby. Často je trápí nemoci zubů nebo močového ústrojí a vyžadují i jiné složení stravy než velcí psi. 

Malá psí plemena mají své specifické potřeby. Často je trápí nemoci zubů nebo močového ústrojí a vyžadují i jiné složení stravy než velcí psi. 

Pozor na zoubky a záněty 

Podle statistik má většina malých pejsků nějaký problém se zuby – paradontózu, záněty dásní apod. Tyto problémy se u malých psů objevují mnohem častěji než u velkých, s věkem se zhoršují a mohou způsobit i další závažná onemocnění. Je proto důležité o chrup pravidelně pečovat, a to i prostřednictvím krmiva. Brit Care Mini obsahuje velmi účinné nástroje ochrany zubů malých psů – šalvěj, hřebíček, rakytník a další bylinky, které slouží jako zdroje intenzivních antioxidantů. 

U psů malých plemen se také často setkáváme s různými záněty močového aparátu. Lidová medicína v takových případech doporučuje borůvky a brusinky, stejně tak i rakytník, které jsou také obsaženy ve zmiňovaném krmivu. Borůvky jsou rovněž zdrojem polyfenolů a flavonoidů, díky kterým pomáhají bojovat se stresem a podporují zdraví srdce.

Věděli jste například, že trávicímu systému malých psů nevyhovuje kuřecí maso?

Věděli jste například, že trávicímu systému malých psů nevyhovuje kuřecí maso?

Pro mlsné psí jazýčky

Malí psi jsou také nároční na výběr potravy, a proto v recepturách Brit Care Mini najdete netradičně používané zdroje proteinů té nejvyšší kvality – tuňáka, králíka a zvěřinu – které jsou vysoce výživné a hypoalergenní. A stejně jako již osvědčený losos a jehněčí maso jsou velice dobře stravitelné i pro jejich krátký trávicí trakt. Kvůli opačným vlastnostem je vynecháno maso kuřecí. Nenajdete tu ani žádné obiloviny. Díky tomu je zajištěn nízký glykemický index krmiva, prevence obezity, nižší zátěž trávicího traktu a stabilizace hladiny krevního cukru. 

Tento seriál byl připraven ve spolupráci s Krmivo-brit.cz. Další díly naleznete zde:

Mazlík v bytě, 1. díl: Když je pes sám doma. Jak mu co nejvíce zpříjemnit dlouhé čekání?

Mazlík v bytě, 2. díl: jak připravit psa na zimu? + soutěž o pamlsky Carnilove Fresh