Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

10 tipů na dokumenty ze světa módy, které stojí za zhlédnutí

Za kulturou se v současné situaci dostaneme jen stěží, proto je třeba vymyslet náhradní program. A jak lépe využít volný čas než zhlédnout zajímavý dokument, navíc ze světa módy? Máme pro vás deset tipů na dokumenty o návrhářích, módních časopisech a dalších ikonách přehlídkových mol a dechberoucích kolekcí, které rozhodně stojí za vidění.

Eliška Vrbová | 14. 03. 2020

1. McQueen

Geniální britský návrhář, který se rozhodl svět opustit příliš brzo, to je Alexander McQueen. Dokument režisérů Iana Bonhôta a Petera Ettedguia vypráví celý příběh návrháře, který se ve 27 letech stal kreativním ředitelem Givenchy, spolupracoval s Gucci a vytvořil nespočet revolučních módních přehlídek s neuvěřitelným přesahem. Portét návrháře, jehož tvorbu miluje i vévodkyně Kate, osloví rozhodně nejen módní fanoušky.

2. První květnové pondělí

První pondělí v květnu je pro většinu těch, kteří pracují v módě, velký den. Koná se totiž party roku jménem Met Gala, tedy ples v Metropolitním muzeu v New Yorku, kterého se účastní světově známé celebrity a celý večer předznamenává dlouho dopředu známý tematický dresscode. Téma je založeno na velké módní výstavě, která tou dobou v Metropolitním muzeu probíhá a kterou připravuje mimo jiné i Anna Wintour. Dokument z roku 2016 zobrazuje celou spletitou historii této velkolepé módní události, která je pro módní insidery něco jako finále Super Bowl pro sportovní fanoušky.

3. Inside Dior

Nejnovější dokument o značce Dior zobrazuje francouzský módní dům od samého začátku až do dnešního dne. Dozvíte se, jaký byl Christian Dior jako člověk a jaké to bylo s ním pracovat. Poté následuje přehlídka kreativních ředitelů včetně Yves Saint-Laurenta, Johna Galliana či Rafa Simonse. Dvoudílný dokument přináší také pohled do zákulisí módní přehlídky v Blenheimském paláci v Anglii a ukazuje úskalí vytváření kolekce pro tak významný módní dům, jakým Dior už dlouhá desetiletí bezpochyby je.

4. Iris

Kdo je tehdy 94letá stylová ikona z New Yorku s kulatými brýlemi? Právě na to odpoví dokument Iris z roku 2014, v němž navštívíte stylový dům Iris Apfel a vydáte se s ní i nakupovat. Tento dokument vás rozhodně přesvědčí o už známém výroku, že věk je skutečně jenom číslo.

5. Diana Vreeland: The Eye Likes to Travel

Diana Vreeland začínala jako redaktorka v časopise Harper's Bazaar a vypracovala se až na pozici šéfredaktorky časopisu Vogue, který vedla od roku 1963 do roku 1971. Manželka jejího vnuka Alexandera dostala nápad natočit o Dianě dokument na základě biografie, kterou o sobě sama diana napsala, ale také rozhovorů s těmi, kteří ji znali nejlépe. V dokumentu se tak objevuje fotograf David Bailey nebo modelka Penelope Tree. Dokument je důkazem, že Dianin vliv na svět módy byl nezapomenutelný.

6. Dior a já

Pohnutý portrét belgického návrháře Rafa Simonse, kterému se na tři roky povedlo stát se kreativním ředitelem jednoho z nejuznávanějších módních domů na světě. Dokument z roku 2014 zobrazuje prvním osm týdnů Rafa Simonse v roli kreativního ředitele značky Dior, kdy připravoval svou první couture kolekci pro renomovaný francouzský módní dům.

7. Lagerfeld - důvěrné

Intimní dokument o módním géniovi, který nás minulý rok opustil, ukazuje ty nejsoukromější záběry ze života někoho, kdo si soukromí střežil jako nic jiného. Uvidíte nepřeberné množství prstenů, bílých límců, knih, časopisů, skic a návrhů, které ukrývá dům a ateliér Karla Lagerfelda.

8. Valentino: The Last Emperor

Po čtyřech úspěšných dekádách se italský návrhář Valentino Garavani loučí se svým módním impériem. Dokument se soustředí na vztah Valentina a jeho pravé ruky Giancarla Giammettiho. Připravte se na to vstoupit do Valentinova seznačního světa plného nadměrného bohatství.

9. Zářijové číslo

Tento dokument z roku 2009 je splněným snem pro všechny, co se kdy chtěli podívat do zákulisí tvorby módního časopisu. A ne jen tak ledajakého, jak už název napovídá, Zářijové číslo (September Issue) zobrazuje tvorbu nejzásadnějšího vydání v roce americké edice časopisu Vogue. Kromě spousty zajímavých záběrů a informací ze zákulisí módního světa se děj točí kolem vztahu šéfredaktorky Anny Wintour a kreativní ředitelky Grace Coddington.

10. Yves Saint Laurent: spalující láska

Některé dokumenty ze světa módy často nejsou až tak dlouhé, aby dokázaly vyjádřit osobnost návrháře a ukázat všechny zásadní modely, které vytvořil. Působí pak trochu povrchně a sterilně. To ovšem neplatí o dokumentu Yves Saint Laurent: spalující láska (L'amour Fou), kde Pierre Berge, životní i obchodní partner slavného návrháře, otevřeně mluví o jejich vztahu. Rozebírá i Yvesův boj s depresí a alkoholem, představuje ho ovšem především jako kreativního génia.