Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Jak se Češi balí na dovolenou? Nesmí chybět tričko a toaletní papír.

Jak se odráží letní dovolená v českém šatníku? Jaké oblečení si Češi v souvislosti s dovolenou kupují a kolik peněz za něj vydávají? A kolik mužů vlastně nosí ponožky v sandálech?

Češi si nejvíce libují v tričkách, džínách a mikinách a do první desítky nejoblíbenějších kousků se dostaly také tepláky. Preference pohodlí se navíc promítá i do letní a dovolenkové módy. Za naprostý základ svého dovolenkového šatníku totiž Češi považují trojici tričko, kraťasy a plavky. Ženy si ještě zakládají na šatech a tílku, zatímco muži na ponožkách a letních botách. Ponožky a správné obutí považují za nezbytnost především ti, kdo se chystají na dovolenou v přírodě. Česká dovolená, zejména ta strávená v přírodě, se rozhodně nenese v duchu elegance.

Český kufr a baťoh
Kufr na dovolenou neobsahuje pouze oblečení, ale také spoustu dalších potřebných předmětů. Prakticky každý respondent si na dovolenou bere mobilní telefon, potřeby pro osobní hygienu, opalovací krém, sluneční brýle, vlastní ručník, papírové kapesníky, náplast, léky na bolest a fotoaparát. Aspoň polovina Čechů si balí i tělovou kosmetiku, knihu, léky na průjem a vlastní toaletní papír. Pánský kufr se zdá být o poznání lehčí. Jedinou položku, kterou si balí větší část mužů než žen, je mapa či průvodce. Ženy si častěji balí antikoncepci a fotoaparát.

Snimek obrazovky 2015 07 24 v 11.30.23Styl oblékání o dovolené
Letní dovolená není pouze čas strávený na pláži nebo v horách, ale také večery v restauraci nebo zábava ve společnosti. Zejména k moři si proto Češi balí i společenské oblečení. Ženy si jako společenské oblečení na večer berou šaty, případně halenku a boty na podpatku/lodičky, muži pak košili, kalhoty a každý pátý dokonce sako. Pro každého pátého českého muže jsou však společenským oblečením na dovolené obyčejné rifle.
Samostatnou kapitolou je samozřejmě také dovolenková obuv. Čecha na dovolené bychom si měli představit buď jako muže v sandálech, nebo jako ženu v žabkách. Oblíbená je u Čechů také sportovní uzavřené obuv, zejména u mužů, kteří míří do přírody. Ponožky v sandálech, jakmile udeří vedra, neváhá obléknout každý desátý muž.
Obecně se zdá, že muži se horké letní dny snaží přetrpět volbou volnějšího oblečení. Pro ženy jsou naopak vyšší letní teploty vítanou záminkou pro to, oblékat se výstředněji a hlavně barevněji.

V českém kufru na dovolenou jsou mnohem častěji předměty jako toaletní papír či náplast, ten slovenský obsahuje ve větší míře předměty sloužící k úpravě zevnějšku (např. tělovou kosmetiku) a spotřební elektroniku. Antikoncepci na dovolenou vozí dvakrát více Češek než Slovenek. Zatímco ochranu si přibalí pouze 15 % slovenských žen, fén si nezapomene vzít 23 %. A rozdíl je i v péči o pleť. Zatímco pleťovou kosmetiku s sebou vozí 55 % slovenských mužů, čeští muži si ji přibalí jen v 43 %.

Slováci si také balí na dovolenou častěji společenské oblečení na večer a liší se i pohled na to, co za společenské oblečení považují. Například z  mužů, kteří si berou společenské oblečení na dovolenou, má na mysli sako pouze 22 % Čechů ale 42 % Slováků. Podobná situace je i u šatů v případě žen. Pokud jde o kalhoty, na Slovensku jsou pro dovolenou nepostradatelné tříčtvrteční kalhoty, v Česku pak hrají prim kraťasy. Čeští muži jsou také milovníky kšiltovek a čepic, ty nosí 48 % mužů, zatímco na Slovensku je to pouze 32 %. A rozdíly najdeme i v letním obouvání. Zatímco Češi milují sandály, Slováci preferují žabky.

 

Zdroj: Průzkumný projekt Fashion report online obchodu s módou ZOOT a výzkumné agentury Perfect Crowd

Související články

Móda
Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Móda
Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Móda
Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun