Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Jiří Kalfař jako vůbec první Čech představil svou kolekci na fashion weeku v New Yorku

Info ikona
Jak Kalfař

Návrhář Jiří Kalfař předvedl ve čtvrtek na newyorském fashion weeku svou nejnovější kolekci inspirovanou Evženem Oněginem. Stal se tak vůbec prvním českým návrhářem, který měl svou vlastní přehlídku v rámci týdne módy v americké metropoli.

Eliška Vrbová | 9. 02. 2019

"Chtěl jsem přijít s tím nejlepším, co česká, potažmo slovanská kultura a móda nabízejí,“ popisuje přípravy na svůj newyorský debut Jiří Kalfař, „proto jsem sáhl i po křišťálu z Preciosy." Při práci na modelech pro svou kolekci na podzim a zimu 2019 se návrhář vydal přímo do dílen v Křišťálovém údolí a s pomocí tamějších řemeslníků aplikoval křišťál na své návrhy. Modely s českým křišťálem vynesly na mole v New Yorku ikony modelingu, jako je Linda Vojtová nebo Pavlína Pořízková.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Kolekce se inspiruje románem Alexandra Sergejeviče Puškina Evžen Oněgin. Na jednotlivých kusech se projevuje inspirace postavou vypravěče, ale i samotnou dobou, kdy byly výtvarné umění, hudba, literatura i móda na vrcholu. „Vzal jsem prvky z oděvů této epochy a využil je v kolekci současným způsobem tak, aby vznikly unikátní současné modely. Zásadní důraz kladu na nositelnost všech kusů,“ doplňuje Jiří Kalfař.

Celá kolekce vznikla v souladu s dlouhodobou filosofií návrháře, tedy tak, aby nepodporovala žádnou krutost na zvířatech. Využívá také látku z kapokových vláken stromu vlnovce pětimužného, která byla vyrobena v Česku, recyklované materiály, textilie z předchozích kolekcí nebo filmových natáčení. 

Vrchol kolekce tvoří looky bohatě zdobené topy z křišťálové sítě. Jiří Kalfař na designech pracoval se šatonovými růžemi Maxima. Každá z nich dovede odrazit 264 paprsků světla, což z nich dělá nejblyštivější broušené kameny svého druhu na světě.

Looky z přehlídky, kterým tleskalo newyorské publikum, si můžete prohlédnout v galerii.

Jiří Kalfař na NYFW