Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Pořiďte si: klasický trenčkot

Na tradiční podzimní kabát je dokonalý čas. Investujte do toho pravého.

Redakce Marianne | 30. 10. 2012

Dřív než se vydáte na nákupy, přečtěte si, proč se baloňák právem řadí mezi módní stálice, které možná někdy pohasnou v záři některých aktuálních trendů, nikdy však svůj jas neztratí úplně.

Válka trenčkotů

Historie nepromokavého dvouřadého pláště začíná na dvou jiných místech, v jiných časových rovinách – podle toho, jestli jeho vznik přičítáte firmě Aquascutum, jež kabátem ušitým z patentované látky vybavila vojáky v zákopech krymských bojů, či o celé půl století později, kdy v roce 1901 Tomas Burberry vkráčel do štábu britské armády se svým nepromokavým gabardénem. Ať už byl první kdokoli, nic to nemění na tom, že plášť se ihned stal populární částí uniformy, ve které noblesní britští vojáci dávali všanc svůj život v první světové válce. Že se módní ikona zrodila na bahnitých polích znepřátelené Evropy, potvrzuje i její název – trench v překladu znamená zákop.

Černobílý svět

O opravdový boom se ale postarala až poválečná filmová vlna. Jen si vzpomeňte, co má na sobě Humphrey Bogart v jednom z nejslavnějších filmů Hollywoodu Casablance, když navždy dává sbohem své životní lásce Else? Trenčkot se stal symbolem chytrých a hrdinných mužů – i dokonalým artiklem detektiva. A netrvalo dlouho a našel své uplatnění i v ženském šatníku. Příznačný je snímek Snídaně u Tiffanyho (o jejím vlivu na ikonické malé černé jsme vám již psali (prolink)), kdy v závěrečné scéně v dešti Audrey Hepburn v přepásaném baloňáku hledá ve slepé ulici svého Kocoura, aby našla i sama sebe.

Od té doby už trenčkot nikdy nezmizel. Objevoval se v mnoha podobách, přesto vždy bude nejvyhledávanějším kouskem model z popelínu nebo těžké bavlny s dvojitým zapínáním na deset knoflíků s rozparkem vzadu, s pásky na rukávech ve výši zápěstí a s páskem, který definuje pas.

Jak nosit?

S baloňákem si můžete hrát. Ležérně vykasejte rukávy, zvedněte límec, přezku pečlivě nezapínejte a místo toho na pásku udělejte uzel či ho na mašli svažte dozadu. Kombinujte s malými černými, džínami a košilí, pracovním kostýmkem. Výhoda trenčkotu je to, že dokáže být jak profesionální, tak ultrafeminní.

Jak nakupovat?

Opět opakujeme, že u klasických kousků je nutno především hledět na kvalitu a investice se vyplatí. Pokud váš rozpočet nesahá ke klasickému trenčkotu od Burberry (jehož kreativní ředitel Christopher Bailey s každou sezonou potvrzuje, že baloňák jde aplikovat do moderního šatníku), doporučujeme vyzkoušet více modelů v highstreet řetězcích, jako je Zara, Mango, Benetton či Marks & Spencer.

Zítra si můžete ty nejmodernější trenčkoty, které jsou právě teď in, prohlédnout.

Související články

Móda
Jak nosit kšiltovku, abyste nepůsobila jako teenager? Tady je 5 stylových způsobů

Jak nosit kšiltovku, abyste nepůsobila jako teenager? Tady je 5 stylových způsobů

Móda
6 nadčasových barev, díky kterým bude váš outfit působit vždy luxusně

6 nadčasových barev, díky kterým bude váš outfit působit vždy luxusně

Móda
Krátké, nebo dlouhé? Sukně budou hitem léta, poradíme, kde koupit ty nejstylovější

Krátké, nebo dlouhé? Sukně budou hitem léta, poradíme, kde koupit ty nejstylovější

Móda
Jaké tenisky nosit k šatům? Prozradíme vám nejlepší kombinace

Jaké tenisky nosit k šatům? Prozradíme vám nejlepší kombinace