Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Kdy je ideální čas na dítě? Otázka, kterou řeší mnoho žen

Studium, kariéra, hledání partnera, svatba a potomek. Tak vypadá ideální životní scénář mnoha žen. Bohužel, nebo bohudík, život nelze naplánovat, a tak se občas stane, že se jedna ze životních kapitol protáhne. Kdy je tedy správný čas na dítě? A proč přibývá žen, které se stanou prvorodičkami až po třicátých narozeninách?

V poslední době zaznamenáváme trend odkladu mateřství. Zatímco podle expertů byl věk prvorodiček v 90. letech 22,5 let, dnes je průměrný věk okolo 30 let. Experti v této souvislosti ukazují na rizika, kterých by si ženy měly být vědomy. "Jenom v Praze je věkový průměr prvorodiček okolo 34 let. Biologii ale neutečeme," říká v jednom z rozhovorů porodník Antonín Pařízek, který dodává, že ideální věk pro první miminko je okolo 24 a 25 let. 

Mohlo by se vám líbit

Nekoukají na prsa a šli by na mateřskou. Překvapivá fakta o mužích

elle.cz

Jedna věc je teorie, druhá praxe. I když na miminko můžeme být připraveny, současná doba naší touze nemusí nahrávat. To potvrzuje i majitelka seznamky Date2K a Tvoje láska Kristýna Mertlová. "Ženy jsou ve velice obtížné pozici. Společnost na ně vyvíjí stále větší tlak, aby byly dobré ženy, hospodyně, matky a v neposlední řadě měly vybudovanou skvělou kariéru. To samozřejmě ve většině případů není možné obsáhnout," říká Kristýna Mertlová.

Když muži upřednostňují mladší ženy

Jak dále popisuje Mertlová, důležitou roli v tomto tématu hrají i muži a jejich postoj k zakládání rodiny. "Často se ve své praxi setkáváme s tím, že žena, která chce mít po pětatřiceti dítě, nemůže najít partnera. Muži často potenciální starší matky odmítají, i když jsou krásné, vzdělané a mají opravdu, co nabídnout,“ popisuje Kristýna Mertlová. Podle jejího názoru muži obecně při seznamování neodmítají starší ženy, spíše se jedná o případy, kdy chce muž založit rodinu. "Stále slýcháme, jak ženy odkládají mateřství, ale už se neřekne, že muži chtějí mladší potenciální matku pro své dítě. Starší žena tak další měsíce věnuje hledání partnera, kterému záleží spíše na osobnosti než na věku, a tím se zároveň uměle posouvá věková hranice pro první dítě," vysvětluje Mertlová.

Info ikona
Dítě

Otevřená společnost

Na druhou stranu je důležité podotknout, že společnost by v otázce mateřství měla být tolerantnější. Rozhodně není vhodné, když blízcí, kamarádky nebo třeba kolegyně upozorňují ženu na tikot biologických hodin. Zaprvé je pravděpodobné, že o tomto faktu žena ví, zadruhé je důležité brát v potaz, že některé ženy miminko mít nemohou a není jim příjemné, když jim tuto skutečnost neustále někdo připomíná. V neposlední řadě jsou také ženy, které miminko nechtějí mít. To je bezesporu jejich právo, které by jim ve 21. století nikdo neměl upírat. "Společnost by měla být tolerantní a respektující k rozhodnutí ženy, kdy je ten správný čas být matkou. Samozřejmě je lepší neodkládat mateřství, zejména ze zdravotních důvodů, nicméně k založení rodiny jsou vždy zapotřebí dva," uzavírá Mertlová. 

ČTĚTE TAKÉ: KLÁRA KOTÁBOVÁ: Na dítě není nikdy pozdě

Související články

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Rodina a děti
Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Rodina a děti
Když vztah chřadne a napětí stoupá: Jak změnit tichou domácnost v harmonické prostředí?

Když vztah chřadne a napětí stoupá: Jak změnit tichou domácnost v harmonické prostředí?