Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Když je dítě tyran: Peklo ze života udělá rodičům i dětem. Odhalte malého sociopata včas

Info ikona
malý sociopat

Dětští tyrani umí udělat peklo ze života nejen ostatním dětem, ale i svým rodičům. Ačkoliv kvůli měnící se povaze dětí a jejich vývoji jim nemůže být antisociální porucha osobnosti diagnostikována až do 18 let věku, přesto můžou vykazovat znaky sociopatie, které jim mohou zůstat až do dospělosti. Přečtěte si nejčastější příznaky budoucích sociopatů.

Barbora Wittová | 6. 04. 2023
Mohlo by se vám líbit

Extrémní krutost ke zvířatům

Děti jsou zvědavé a občas tak zatahají kočku za ocas nebo šťouchnou psa do čumáku prostě proto, že je zajímá, co se stane. Zvědavost také často stojí za trháním nožiček pavouků, půlení žížal a dalších nepěkných věcí, které děti občas dělají. Jenže pokud si dítě v utrpení živých tvorů libuje, nebo je dokonce zabíjí, neváhejte a co nejdříve s ním navštivte dětského psychologa.

Žádné výčitky

Každé dítě občas zalže, především v situaci, kdy se snaží zarputile tvářit nevinně. Jenže pokud dítě lže, protože ho to baví, nemá ze svých lží žádné výčitky svědomí, nebo dokonce díky svému lhaní dosahuje svých vytyčených cílů, může se jednat o sociopatický znak. Stejně tak patří k poruchovému jednání, pokud dítě necítí žádnou vinu za své špatné jednání, nebere ohledy na hrozící trest a ani ho nezajímá, pokud svým jednáním někomu ublížilo. S tím souvisí i nedostatek empatie, kterou děti se sociopatickými sklony nemají vůbec nebo velmi omezeně. Pokud takovým dětem budete říkat, že vás něco mrzí, pravděpodobně to s nimi vůbec nehne.

Hněv a agrese

Záchvaty vzteku jsou do jisté míry u dětí zcela normální. Děti, které vykazují známky sociopatické poruchy, však rozčílí sebemenší drobnost a záchvaty hněvu mohou trvat i celé hodiny, kdy bývají svými projevy pro okolí značně znepokojivé. Takové děti bývají podrážděné až agresivní na své okolí a také se často stávají tyrany ve škole, kde šikanují ostatní děti.

Mohlo by se vám líbit

Strojené emoce

Děti se sociopatickými sklony umí být okouzlující a velmi dobře si uvědomují své osobní kouzlo. Využívají ho však primárně proto, aby dostaly, co chtějí. Málokdy je však uvidíte vyjadřovat skutečné emoce, kdy navenek mohou působit většinu času velmi chladným dojmem. Úsměv na jejich tváři se objevuje jen jako součást manipulace nebo třeba jako projev radosti nad utrpením druhých.

Devastace věcí

Děti bývají nemotorné, a tak se čas od času stane, že zkrátka něco rozbijí. Občas je k rozbití nějaké věci žene i obyčejná zvědavost. Děti se sociopatickými sklony však ničí věci velmi často a úmyslně, kdy mají z devastace věcí potěšení. Stejně tak často milují oheň, kdy ho mohou využívat k ničení věcí a pálit věci jim bude stát i za všechny zákazy a tresty.

Znepokojivé chování

Děti, které mají sklon k sociopatii, svým jednáním obvykle vzbuzují obavy a strach v okolí – včetně rodičů. Nejde však o klasické obavy, kdy se člověk bojí o život, zdraví či štěstí dítěte, ale o strach z něho samotného, který dítě svým jednáním v okolí probouzí.

Pokud nějaké z výše uvedených projevů u svého dítěte zaznamenáte, měli byste zvážit návštěvu dětského psychologa. První návštěvu můžete naplánovat i bez dítěte, aby vám odborník pomohl na jeho návštěvu dítě lépe připravit.

Zdroj článku