Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Když je dítě tyran: Peklo ze života udělá rodičům i dětem. Odhalte malého sociopata včas

Dětští tyrani umí udělat peklo ze života nejen ostatním dětem, ale i svým rodičům. Ačkoliv kvůli měnící se povaze dětí a jejich vývoji jim nemůže být antisociální porucha osobnosti diagnostikována až do 18 let věku, přesto můžou vykazovat znaky sociopatie, které jim mohou zůstat až do dospělosti. Přečtěte si nejčastější příznaky budoucích sociopatů.

Barbora Wittová | 6. 04. 2023
Mohlo by se vám líbit

Pokud máte pocit, že nejste dost dobrá matka, nejste v tom sama. Mějte se ale na pozoru, může vést k syndromu vyhoření

Když se žena stane matkou, chce být tou nejlepší pro své dítě, a tak se inspiruje ve svém okolí a snaží se načerpat nejrůznější vědomosti, aby vše dělala správně a hlavně nikde neudělala žádnou zásadní chybu. Pravdou ale je, že si takto na sebe může velice snadno ušít oprátku a dojít k syndromu vyhoření. Zapomene totiž, že musí myslet i na sebe.
marianne.cz

Extrémní krutost ke zvířatům

Děti jsou zvědavé a občas tak zatahají kočku za ocas nebo šťouchnou psa do čumáku prostě proto, že je zajímá, co se stane. Zvědavost také často stojí za trháním nožiček pavouků, půlení žížal a dalších nepěkných věcí, které děti občas dělají. Jenže pokud si dítě v utrpení živých tvorů libuje, nebo je dokonce zabíjí, neváhejte a co nejdříve s ním navštivte dětského psychologa.

Žádné výčitky

Každé dítě občas zalže, především v situaci, kdy se snaží zarputile tvářit nevinně. Jenže pokud dítě lže, protože ho to baví, nemá ze svých lží žádné výčitky svědomí, nebo dokonce díky svému lhaní dosahuje svých vytyčených cílů, může se jednat o sociopatický znak. Stejně tak patří k poruchovému jednání, pokud dítě necítí žádnou vinu za své špatné jednání, nebere ohledy na hrozící trest a ani ho nezajímá, pokud svým jednáním někomu ublížilo. S tím souvisí i nedostatek empatie, kterou děti se sociopatickými sklony nemají vůbec nebo velmi omezeně. Pokud takovým dětem budete říkat, že vás něco mrzí, pravděpodobně to s nimi vůbec nehne.

Hněv a agrese

Záchvaty vzteku jsou do jisté míry u dětí zcela normální. Děti, které vykazují známky sociopatické poruchy, však rozčílí sebemenší drobnost a záchvaty hněvu mohou trvat i celé hodiny, kdy bývají svými projevy pro okolí značně znepokojivé. Takové děti bývají podrážděné až agresivní na své okolí a také se často stávají tyrany ve škole, kde šikanují ostatní děti.

Mohlo by se vám líbit

Jak připravit děti na změnu času, která se blíží

Zkrácení času spánku je opět tu. Milovníci jarních a letních dní se tak mohou těšit na více denního světla a delší dny, ale rodiče se možná děsí toho, jak se na změnu spánku budou jejich děti adaptovat. Máme pro vás tipy, které s ní mohou pomoci.
marianne.cz

Strojené emoce

Děti se sociopatickými sklony umí být okouzlující a velmi dobře si uvědomují své osobní kouzlo. Využívají ho však primárně proto, aby dostaly, co chtějí. Málokdy je však uvidíte vyjadřovat skutečné emoce, kdy navenek mohou působit většinu času velmi chladným dojmem. Úsměv na jejich tváři se objevuje jen jako součást manipulace nebo třeba jako projev radosti nad utrpením druhých.

Devastace věcí

Děti bývají nemotorné, a tak se čas od času stane, že zkrátka něco rozbijí. Občas je k rozbití nějaké věci žene i obyčejná zvědavost. Děti se sociopatickými sklony však ničí věci velmi často a úmyslně, kdy mají z devastace věcí potěšení. Stejně tak často milují oheň, kdy ho mohou využívat k ničení věcí a pálit věci jim bude stát i za všechny zákazy a tresty.

Znepokojivé chování

Děti, které mají sklon k sociopatii, svým jednáním obvykle vzbuzují obavy a strach v okolí – včetně rodičů. Nejde však o klasické obavy, kdy se člověk bojí o život, zdraví či štěstí dítěte, ale o strach z něho samotného, který dítě svým jednáním v okolí probouzí.

Pokud nějaké z výše uvedených projevů u svého dítěte zaznamenáte, měli byste zvážit návštěvu dětského psychologa. První návštěvu můžete naplánovat i bez dítěte, aby vám odborník pomohl na jeho návštěvu dítě lépe připravit.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem