Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Katarína Mikulandová: Jóga mi dala lásku a sílu bojovat

Pražskou O2 arenu znovu ovládne Reebok Yoga Sensation. Už 21. června se uskuteční oslava jógy s jogínkou Tarou Stiles z Ameriky a dalšími skvělými lektory, mimo jiné Katkou Mikulandovou, ta na Reebok Yoga Sensation povede hodinu Prana Flow Yoga. Těšte se na harmonii dechu a pohybu a na znovuobjevenou energii.

Jaké bylo vaše úplně první setkání s jógou? Nejdříve jste se totiž věnovala karate.
Když mi bylo devět, dostala jsem od kmotrů knihu o józe od Milana Poláška. Nerozuměla jsem jí... A dnes ji čtu nejčastěji! Když mi bylo asi třináct, začala jsem dělat karate. Měla jsem skvělé trenéry, kteří mě připravovali na závody, učili mě dýchat i meditovat, než jsem šla na ‚plac', na tatami. Že to byla meditace, mi ale došlo až později. Když jsem pak pracovala jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče, přivedla mě k józe Janka Thomková, která byla pacientkou u nás v nemocnici. Už jí skoro nikdo nedával šanci, ale díky józe je dnes živá. Později se stala mou první učitelkou jógy.

Máte svůj oblíbený jógový styl?
Mám ‚svoji' vinyasu. Vlastně všechno, co děláte, může být vinyasa, všechno je závislé na dechu a uvědomění. Myslím, že vinyasu si můžete krásně užít v aštanga i v hatha józe. Když cvičím sama, málokdy mám nějaký záměr. Prostě se postavím na podložku a nechávám věci, čas, tep i dech plynout. Takže často ani nevím, co jsem ráno cvičila, jen pak kolem oběda cítím určité partie. Oslovila mě jóga, ne určitý styl. Jóga je pro mě oslavou života, lidskosti, jemnosti, sounáležitosti a pravdy.

Prý byste chtěla jógou měnit svět? Co byste chtěla změnit a jak?
Vlastně už nic. Všechno zraje, a tak i moje názory se posouvají a vyvíjejí. Dneska je pro mě důležité věci vnímat, přijmout a poučit se. Možná jsem v minulosti moc tlačila na pilu. Chtěla jsem, aby kamarád s výhřezem cvičil. Když cvičil, neměl bolesti a nález se zlepšil. Ale když on sám nechce, nemůžu chtít já. Někoho nutit, to nikam nevede. Sem násilí nepatří. Přiznám se, že mě často rozladilo, když si někdo stěžoval, ale nic s tím neudělal. Dnes už ne. Snažím se nesoudit. Něco jiného je chtít změnit smutek v úsměv, slzy ve smích, hlad v jídlo, nemoc ve zdraví, sucho v déšť, proměnit znovu pustiny v lesy a pralesy nechat.

Jak vám jóga změnila život?
Měla bych říct, že mi dala pružné tělo i mysl, dobrý pocit, že pominuly bolesti... Ale mně se chce říct něco jiného: Dala mi lásku, pochopení, soucit i toleranci. Lehkost, nadhled, ale i bojovnou sílu postavit se a hájit to, za co má smysl bojovat. Někdy mi ale přináší i smutek. To když pochybuju, nevěřím si, když něco malicherně očekávám. A díky empatii, kterou prohlubuji pomocí jógy, mi dala muže a dva skvělé syny. Dala mi úžasné klienty, ze kterých se stávají úžasní přátelé. A dala mi přátele, ze kterých se stávají moji klienti. A z klientů se stávají mí učitelé. Nádherný koloběh. Samsára.

Zabýváte se i jiným sportem?
S jógou si úplně vystačím. Ale ráda běhám a plavu, to se dá dělat v přírodě. Mám ráda paddleboarding a učím paddle jógu, což je jóga na prkně ve vodě.

Je jóga opravdu úplně pro každého?
Ano, úplně pro každého. Od prenatálního období až po stáří. Ale každý potřebuje své, v tom je jóga krásná. Je univerzální, jednotná.

Jógu jste studovala u nás i v zahraničí. Který kurz byl pro vás nejcennější?
Všechny. Každá zkušenost obohatila moje vnímání. V Anglii to byl klasický teacher trénink zaměřený na anatomii, techniku, pranajámu i filozofii. V Indii překrásné spojení jógy a lidí, se kterými jsem cestovala. Na Bali jsem našla sama sebe. Krásné klišé... A v Čechách a na rodném Slovensku intenzivně prožívám spojení, napojení a sdílení.

Na Reebok Yoga Festivalu budete mít hodinu prána flow jógy. O co konkrétně půjde?
Bude to jemná vinyasa s důrazem na dech, techniku a plynutí. Dynamické sekvence vystřídají ty jemné, pomalé. Díky opakování jednotlivých sekvencí se dostaneme k hlubším prožitkům v pozicích. Prána flow jóga znamená lehkost, znovuobjevenou energii, melodii i rytmus. Rytmus srdce a dechu. Každý pohyb je závislý na dechu, stejně tomu je i u prána flow. V harmonii dechu a pohybu si společně uvědomíte sílu středu a energii, kterou vám jóga přináší.

 

Související články

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu