Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

KRISTÝNA BÁČOVÁ: Naše těla nejsou popelnice

Kristýna Báčová je životní a výživová koučka, která vás naučí přemýšlet o jídle jinak. Protože za čokoládovou tyčinkou tajně snědenou u špajzky v půl desáté večer může být třeba strach z kulatých narozenin nebo nevhodná poznámka z dětství. Kristýna propojuje výživu s well-being rituály a znát ji můžete i z televizních pořadů Sama doma či Skvěle v těle.

Lucie van Koten | 9. 10. 2020

Když za vámi přijdu do poradny a budu chtít zhubnout, čím začneme?

Budete mě zajímat jako celek. Nastavím vám samozřejmě jídelníček tak, abyste byla zdravá a dostala se na optimální váhu, ale pokud nebudu vědět, jak fungujete jako člověk, nedokážu vám dobře pomoci. Chci tak znát vaše zdraví, způsob stravování, váhové výkyvy v minulosti, ale zajímat mě bude hlavně to, jaké téma vás tíží. Jak se chováte, když máte stres, jestli máte výčitky z jídla, co si o sobě myslíte, jak se pohybujete v průběhu dne, jak relaxujete a spíte.

To už je téměř psychoterapie.

Psychoterapeutka nejsem. Jako nutriční kouč potřebuju zjistit vaše denní návyky, protože je to vzájemně propojené. A s každou konzultací objevujeme nové věci a stejně se dostaneme k tomu základnímu: jak se vnímáte jako žena a co všechno chcete na svém těle, potažmo životě změnit. Protože jak jednou začneme měnit životní styl, půjdeme přes každodenní rituály, ty změní vaše nastavení a to nastartuje pozitivní uvažování a radost z pokroků. Takže i přes mysl se dostaneme k přenastavení těla, a tím roste sebevědomí.

V jaké situaci se žena rozhodne změnit od základů svůj život?

Většinou když má čas se zastavit: nepotřebuje už měnit práci, je šťastná ve vztahu, v rodině a uvědomuje si to. Pak si řekne, že teď je ten správný čas se konečně věnovat sama sobě. Je to ale škoda, protože ideální čas na změnu není nikdy, a tak váhu nechávají lidé dojít zbytečně daleko. Přicházejí ženy, které mají pocit, že jsou tlusté, ošklivé, neustále unavené. Nejlepší je to řešit hned, jakmile se tento problém vyskytne.

Vidí se v tomto případě objektivně, nebo jí to někdo říká či naznačuje?

Pokud je obézní, tak je pochopitelné, že se sama sobě tolik nelíbí. Nicméně nevhodné komentáře občas putují i z rodinných kruhů. Ale dokud se nerozhodne žena sama pro hubnutí, pak s ní nic nehne. Mám vypozorováno, že ženy spíše hubnou z estetických než zdravotních důvodů.

Nakolik se na tom podílí dokonalost světa sociálních sítí?

Těžko říct. Je však pravda, že tam nějaký svůj „ideál“ ženy zahlédnou, a o to víc pak o sobě přemýšlejí v negativním světle. Mají více výčitky z jídla a jsou frustrované, protože ideál bývá obrovský cíl někde daleko a vyžaduje hodně dřiny.

Takže jak říkáme, že chceme být inspirací pro ostatní, efekt je opačný.

Sama to vnímám spíše jako brzdu než jako motivaci v případě člověka, který je ve svém životě a těle nespokojený. Pokud sleduje to, jak...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ŘÍJNOVÉ MARIANNE.

Říjnová Marianne

Související články

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Byt
Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Dobrý nápad
Praskají vám vajíčka při vaření nebo se špatně loupou? Zkuste tyto triky

Praskají vám vajíčka při vaření nebo se špatně loupou? Zkuste tyto triky

Dům
Dům, který se podobá ikonickému telefonu s jablkem, najdeme ve Zlíně a rozhodně stojí za pozornost

Dům, který se podobá ikonickému telefonu s jablkem, najdeme ve Zlíně a rozhodně stojí za pozornost