Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Rozhovor s Janou Preissovou: Byla jsem naivní

Nejspíš existují herečky, které se v televizi a filmu objevují častěji než Jana Preissová (66), ona je ovšem něco jako národní poklad. Troufám si tvrdit, že ji zná každý, komu je víc než pět.

Klára Mandausová | 25. 09. 2014

"Mám velkou trému, včera jsem vám chtěla volat, že od rozhovoru odstupuji. Vážně nevím, o čem mluvit, co už nebylo řečeno,“ omlouvala se skromně, když jsme se potkaly. Vypadá pořád stejně křehce a mile, jen pár vrásek přibylo. Když se usmála, skrčila typicky nos a roky od natá- čení Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny jako by někdo smazal. Viděla jsem před sebou trochu nesmělou krásku, která tak hezky ječela v kupé vlaku, když bernardýn snědl řízky, tu, která nechtěla prozradit své životní lásce, že ten vtipný rošťák je jejich společný syn.

Za malou chvíli se ale velmi upřímně rozpovídala o svém dětství a mládí v Rokycanech, o tom, jak ráda pracuje na zahrádce a miluje psy, o své minulé naivitě, lidské závisti i o tom, jak si v životě potvrdila, že je silná, když se ocitla v obtížných životních situacích. A taky o bulváru, kvůli kterému nakonec poprosila, aby nebyl rozhovor až tak osobní. Před časem se v něm například dočetla, že se po třech letech depresí objevila znovu na veřejnosti. „Kde byly ty deprese,“ ptala se sama sebe s úsměvem. A zároveň dodala, že by to nebylo tak zlé, kdyby šlo vždy jen o člověka, o kterém se píše. Jenže pomluvy a zkreslené zprávy ubližují také jeho nejbližším.

Vždycky když se na filmy Marie Poledňákové dívám, říkám si, jak mi k sobě k Františkem Němcem pasujete. A vy jste už tehdy byla vdaná za Viktora Preisse.

Opravdu? To se musím smát. Kdepak, Frantík, ten měl také svoji Ivanku... Ale byli jsme při natáčení spolu s ním, panem Karlíkem i Tomášem Holým jako opravdová rodina. Měli jsme se moc rádi a pracovali s velkou radostí. V hlavní roli byl ovšem Tomášek. To on nás všechny inspiroval.

Vypadalo to, že Tomáš Holý, ve filmu Vašek, vlastně vůbec nehrál.

On hrál, a skvěle. Byl úžasně autentický a přirozený. Marie Poledňáková byla moc moudrá, když zachovala Tomášovy spontánní reakce, které nebyly ve scénáři. Dodnes se lidé na oba filmy rádi dívají. Rodiče i jejich děti je už znají málem zpaměti, ale přesto je ten laskavý humor těší stále znovu a znovu.

Tomáš Holý byl velký talent. Zabil se velmi mladý v autě.

Ani o tom nechci mluvit, co je to za spravedlnost, když odejde mladý člověk? Byl to roztomilý a bezpro- střední chlapec, velmi talentovaný a inteligentní. Ale už tehdy věděl, že hercem v dospělosti být nechce. Vystudoval právnickou fakultu.

Celý rozhovor si můžete přečíst v říjnové Marianne.

Související články

Zábava
Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Kvíz: Otestujte se, jak dobře znáte kultovní seriál Sex ve městě. Získáte plný počet bodů?

Psychologie
Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Vlastnosti a mentální nastavení vítězů: Jak dovést budoucího šampiona na vrchol

Móda
Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Tipy na trendy festivalové outfity, které nezruinují vaši peněženku

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité