Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Rozhovor s topmodelkou Danielou Peštovou: „Týrané ženy by měly ze vztahu s násilníkem odejít!“

Kdysi patřila k nejpopulárnějším světovým modelkám, byla tváří mnoha produktů a kampaní. Ani po čtyřicítce však nepatří do starého železa a práce má více než dost. Má však tři děti, takže si vybírá jen takovou práci, která ji baví. Je totiž nejraději se svou rodinou a to je pro ni podstatné.

Redakce Marianne | 24. 04. 2014

Je vám přes čtyřicet, v devatenácti jste odešla do Paříže… Mladá holka, která chtěla studovat pedagogickou fakultu. Jak moc se za ty roky Daniela změnila?
Myslím, že mám stále ty samé hodnoty, které mi dali moji rodiče a s kterými jsem do Paříže odcházela. Největší změnu vidím asi v tom, že se ze mě stal – naprosto nečekaně – životní optimista a za to jsem velmi ráda.

 

Máte tři děti a spousta dalších modelek má také hodně dětí. Jak si to vysvětlujete?
Máte pravdu. I holky, které se mnou dělaly ve Victoria’s Secret, mají také tři až čtyři děti. Asi to souvisí se zabezpečením. Když nemusíte počítat každou korunu, je jednodušší mít velkou rodinu. Navíc po skončení kariéry máte víc času. Já jsem na volné noze a vybírám si jen takovou práci, která mě baví. A co je nejdůležitější – máte na děti a rodinu čas. Já si už kariérně nepotřebuji nic dokázat a práci si mohu vybírat.

Loni jste se stala součástí kampaně „Nenechte si ubližovat“, která je zaměřena na týrání žen. Uměla byste se ubránit? A jak byste bránila vlastní děti, kdybyste musela?
Kampaň „Nenechte si ubližovat“ se nezabývá pouze domácím násilím a týráním žen, ale násilím na ženách všeobecně. A jedna kapitola je věnována i šikaně u dětí. Myslím, že všechny tyto kvalitně dělané projekty mohou být prospěšné a mělo by jich být více, hlavně ty zaměřené na mladé lidi. A jestli bych se uměla bránit? Jsem velmi opatrná v prohlášeních, že „mě by se něco takového stát nemohlo“. Naopak, do takové situace se může žena dostat velice lehce, přece jen se ne nadarmo říká, že láska bývá slepá. Ale i díky posledním pár letům, kdy se věnuji otázce domácího násilí, si myslím, že bych věděla, jak ji řešit. Věděla bych, že se ten násilník nezmění, že ač ho budu sebevíc milovat, pokud má násilnické sklony, dřív nebo později bude můj život peklo. Myslím, že se mám natolik ráda a vážím si sama sebe, že bych takovou situaci řešila razantně. A pokud by to bylo zapotřebí, nestyděla bych se obrátit na instituce, které se tomuto problému věnují a které by mi pomohly.

Proč podle vás mnohé ženy, které jsou týrané (a to nejen fyzicky, ale i psychicky), zůstávají doma a neodejdou? Je to strach, který jim brání? Nedostatek financí?
Důvody jsou různé… Ano, jsou to strach, předsudky, stud, ale i nedostatek financí, nebo také strach z neznámého. Je nutné si uvědomit, že týraným ženám je často odepřen kontakt s rodinou a se známými. Taková žena se pak nemá na koho obrátit. Vzkázala bych jim, aby si uvědomily svoji situaci a nedoufaly, že se po měsících a letech trápení něco změní. Nezmění. Bude to jen horší a horší a může se stát, že i děti, kvůli kterým ženy často v těchto partnerstvích zůstávají, se mohou začít chovat stejně jako jejich otcové. Týrané ženy, ale i muži, se mohou obrátit například na organizace Acorus nebo proFem, případně kontaktovat nás prostřednictvím webových stránek avonprotidomacimunasili.cz.

Stala jste se tváří kosmetické firmy Avon. Proč právě Avon? Je to i proto, že se jejich výrobky vyrábějí na základě posledních technologických poznatků?
Při slově Avon se mi vybaví ženy, kosmetika a charita. Když už jste se dotkla těch technologií, musím zmínit nový omlazující krém Anew Reversalist. Měla jsem možnost ho vyzkoušet jako první a byla jsem překvapená, protože během několika dnů vypadala moje pleť mladší.

Jarní kampaní Avonu je slogan: My vyhladíme vaše vrásky, vy zaujmete oslnivou pletí. Co vy a vrásky? Řešíte je?

Nejsem ten typ, který by vrásky nějak zvlášť řešil. Zatím. Vrásky beru jako přirozenou součást života, nehroutím se z nich. Ale to neznamená, že se nesnažím, i díky kvalitní kosmetice, aby jich bylo co nejmíň.

Co si myslíte o nejnovějších trendech v plastické chirurgii? A jaký je váš názor na estetické zákroky, které ženy podstupují?
Trendy v plastické chirurgii sleduji ráda. Přijde mi fascinující, čeho všeho je moderní medicína schopná. Přijde mi to úžasné třeba v případech žen, které kvůli rakovině přišly o prsa, nebo když lékaři dokážou pomoci obětem popálení, nehod a podobně. Ale vy se asi spíš ptáte na botox, výplně atd. Říkám ano, v určitém věku a v určité míře. Jinak ale nejsem vyznavačkou umělých tváří čtyřicátnic, přifouklých poprsí dvacítek a vůbec umělých vlasů, nehtů, řas a kdo ví čeho ještě.

Co o ní možná ještě nevíte...

  • Narodila se v roce 1970 v Teplicích.

  • Původně chtěla studovat na vysoké škole, ale když vyhrála v modelingové soutěži, odstěhovala se do Paříže a začala spolupracovat s Madison Modeling Agency.

  • Objevila se na titulních stranách mnoha prestižních časopisů, mimo jiné v roce 1995 a 2000 na titulce Sports Illustrated Swimsuit Issue.

  • Jejím prvním manželem byl Tommaso Buti, bývalý ředitel řetězce Fashion Café, s nímž má syna Yannicka, druhým manželem je zpěvák Pavol Habera, s nímž má dceru Ellu Joy Annu a syna Paula Henryho.

Související články

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek