Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Trenérka osobního stylu Dagmar Gabulová říká: Oblečení by mělo být jako naše druhá kůže

Dagmar je první certifikovaná koučka stylu v České a Slovenské republice a díky své profesi mění životy žen přes tzv. Style Coaching™. Radí jim, jak se na oblečení a celkový vzhled dívat jinýma očima a jak je využít ve svůj prospěch.

Redakce Marianne | 5. 09. 2014

Co si budeme povídat – náš vzhled je to, co okolí vnímá dřív, než máme možnost otevřít ústa. Navíc má obrovský vliv na to, jak se cítíme a co si o sobě myslíme. Naše oblečení je prostě součástí našeho já, které ukazujeme světu. A Dagmar Gabulová pomáhá ženám, aby se cítily v oblečení co nejlépe, a radí, jak ho využít ve svůj prospěch.

 

Co si vůbec můžeme představit pod pojmem style coaching? Liší se nějak od běžných stylistů?

Stylista chodí s lidmi nakupovat a obléká je podle posledních módních trendů. Daný člověk se s novým oblečením může, a nemusí ztotožnit, hlavně ale nerozumí, PROČ pro něj stylista zvolil dané barvy, styl oblečení a střihy. To znamená, že se o sobě moc nedozví, do budoucna je ztracen a je větší pravděpodobnost, že se vrátí ke starým návykům oblékání, jaké měl předtím, například k nesprávným střihům, nebo k tmavým a smutným barvám. Style kouč naopak učí lidi z trendů si vybírat ty věci, které vyhovují jejich současné postavě, přirozené barevnosti, ale i životnímu stylu tak, aby se v novém oblečení cítili jako ve své druhé kůži.

 

Co všechno předchází tomu, než vyrazí kouč se svými klienty na nákupy?

Nejprve je potřebuje poznat, povídat si s nimi a napojit se na jejich svět, aby dokázal jejich osobnost správně navenek vyjádřit. V úvahu se bere také aktuální šatník, který ještě před nákupy klientům vytřídím na věci, které jim škodí, a věci, které jim sluší, aby bylo maximálně využito správné oblečení a doplňky, které již doma mají. Individuální poradenství ženám odhalí, jaké barvy, typy oblečení, šperky, líčení, účes a doplňky jim nejvíce sluší, rozzáří je a zvýší jim sebevědomí. Během našich setkání se naučí, i jak využít co nejvíce a to nejlepší ze stávajícího šatníku, jak se orientovat v obchodech a jak šetřit čas i peníze při nákupu nových kousků. Až pak následují společné nákupy.

 

Musí mít pro tuto práci člověk nějaké speciální vlohy, nebo ji může dělat kdokoli?

Tato práce vyžaduje vášeň a smysl pro krásu, to ale není všechno. Její nezbytnou součástí je také skutečný zájem o lidi a upřímná touha jim pomoci. Moje práce se týká v první řadě lidí a až pak módy, ne naopak. Přes Style Coaching mám možnost měnit nejen jejich vzhled, ale i jejich životy, a to mi dává obrovský smysl.

 

Jak jste se k této profesi vlastně dostala?

Svět krásy mě fascinoval již od dětství. Toužila jsem po soutěžích Miss a světě modelingu, v té době jsem na to však neměla dostatek odvahy. Prvním krokem směrujícím k mým vášním bylo založení vlastního interiérového studia. Tehdy jsem poprvé pocítila, jaký to je pocit, věnovat se něčemu, co mi bylo zároveň koníčkem. Já však toužila více pomáhat lidem než jenom zkrášlovat jejich bydlení či kanceláře. Díky cenné zkušenosti v módním časopise jsem však pochopila, že přes značky nemůžu naplno realizovat svoji touhu pomáhat ženám jejich krásu správně využívat. Rozhodla jsem se tedy jít vlastní cestou. Teď vím, že mít odvahu následovat svoje srdce se vyplatí. Věřím, že člověk by měl v životě hledat to, co jej baví, a věnovat se tomu, v čem vyniká. Ale především si vážit sebe sama, mít zdravé sebevědomí a pozitivní pohled na sebe, protože skutečná krása vychází z nitra každého z nás. I k tomu vedu ženy, se kterými pracuji.

 

Jaké problémy nejvíce řeší české ženy?

Mají šatník plný věcí, ale pocit, že si nemají co obléct. Mám dojem, že je to problém většiny žen, nejen těch českých. Je to hlavně proto, že mají v šatníku namíchané všechno – od oblíbených kousků z minulosti přes dárky, vzpomínky až po trendy vychytávky – a jednotlivé styly a typy oblečení neumějí správně nosit, nakombinovat, případně se v nich necítí pohodlně. Proto sahají pouze po ověřených kouscích, a nosí tak pořád dokola ty stejné věci, což je asi 20 % z celého šatníku. Zbytek tam jen leží a bere místo. Na druhou stranu je baví objevovat svět barev a stylu, aby se naučily využívat svou přirozenou krásu na maximum. Nikdo nás to totiž nikdy neučil. A pravdou je, že každá žena chce být krásná, a to nejen navenek, ale touží se krásnou a sebevědomou i cítit. Když se totiž v oblečení, které nosíme, cítíme dobře, vyzařuje to z nás navenek. Dobrý style kouč ví, jak propojit vnitřní krásu a osobnost s tou vnější, a ukázat to nejlepší z každého člověka i navenek.

 

Na co si mají dát ženy v oblékání největší pozor?

Často nakupujeme oblečení, které se nám líbí na kamarádce, kolegyni nebo modelce v časopise. Někdy se nám však může stát, že to, co vypadalo tak nádherně na někom jiném, vyzní na nás jaksi jinak a nemáme v tom dobrý pocit. Častokrát si totiž neuvědomujeme, že kamarádka má úplně jinou postavu, barvu vlasů a očí, dokonce odlišnou osobnost než my, takže to, co rozzáří ji, nemusí být zárukou, že bude mít stejný efekt i na nás.

 

Proč tak nerady ženy nakupují a jsou velmi často v obchodech zoufalé?

Téměř každá žena se cítí v obchodech ztracená, je zvyklá zkoušet všechno, co jí přijde pod ruku, a tím pádem stráví v obchodech hodně času. Nakonec si celá zoufalá něco koupí, ale ve většině případů to je jen další ‚úlovek ze zoufalství‘, který už nikdy víc neoblékne. Proto ženy učím, jak se takových drahých chyb vyvarovat. V rámci společných nákupů si nejen ukážeme, jak mnohem rychleji nakupovat, orientovat se v obchodech, nacházet v nich ty správné věci, ale také si doplní svůj šatník o nové kousky, barvy i doplňky, které v něm chybí. Nakupování je najednou začne bavit, protože pochopí, jaké barvy, střihy a styly jim sluší, a které naopak můžou už navždy ignorovat.

 

Jaký je to pocit, když se ženy, kterým pomáháte, mění před vašima očima?

Ráda sleduji, jak mi ženy kvetou před očima a stávají se z nich dámy s jiskrou v očích, zářivým úsměvem a zdravým sebevědomím. Když se začnou oblékat do správných barev, lichotivých střihů zvýrazňujících přednosti jejich postavy a maskujících nedostatky a přizpůsobí styl oblečení svému životnímu stylu, začnou se na sebe postupně dívat jinak. Jsou k sobě jaksi méně kritické a mají se více rády. Když je žena spokojená sama se sebou, je to ta nejlepší investice, kterou si může dopřát.

 

Co jste o ní (ne)věděli

  • Je první certifikovanou koučkou stylu v ČR a SR.

  • Style coaching vystudovala ve Velké Británii.

  • Je první absolventkou tohoto studia z České republiky i Slovenska.

  • Pracovala jako interiérová designérka a marketingová manažerka.

 

Více na: www.dagmarstyle.com/cz

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness