Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 důvodů, proč je občas lepší být sama (než trávit super den se svou rodinou)

Info ikona
Divočina

Ve světě, kde se za nejvyšší metu považuje, když žena zvládá s přehledem rodinu, kariéru i bezpočet přátel a koníčků, může být občas největším štěstím pravý opak – být na chvíli sama a nedělat nic. Proč byste si to občas měla doslova naordinovat?

Ivona Šouralová | 19. 08. 2016
1. Budete zase kreativní
Jestli máte pocit, že jste se tak zvaně zadrhla, že vám to nemyslí a doma ani v práci vás to nenaplňuje, je nejvyšší čas být chvíli sama. Nelze totiž od člověka očekávat, že bude tryskat skvělými nápady a vrhat se do práce s chutí, když každý den jede jako robot. Že je samota pro kreativitu klíčová věděli už velikáni jako Ernest Hemingway a potvrzují to i nynějsí studie, podle nichž je i brainstorming nejefektivnější, když ho provádíte o samotě. 
 
2. Zaženete stres
Stačí i jeden večer o samotě a stres a úzkosti ze všech povinností, které máte vůči své rodině i zaměstnání, začnou postupně odplouvat. Když se nadto odpojíte i od sociálních sítí a internet vyměníte za knihu (nebo klidně za zahradní náčiní), bude vám ještě lépe. Myšlenky, které krouží kolem vaší hlavy, se začnou usazovat a vy jasněji uvidíte, co má prioritu a co může počkat. 
 
3. Budete se cítit sebevědoměji
Samota vyžaduje, abyste se rozhodovala jen sama za sebe. Pokud máte pocit, že byste si potřebovala dodat sebedůvěru, udělejte přesně to, do čeho se vám teď nejspíš moc nechce – vystupte ze své komfortní zóny a vyrazte někam sama na víkend nebo rovnou na dovolenou. Budete nucená činit rozhodnutí jen na základě svého úsudku a chtě nechtě budete muset vystupovat i jako silnější osobnost. 
 
4. Zjistíte, co chcete
Připadá vám seznam vašich povinností, zájmů, příslibů a tužeb spíše jako zacuchané klubko, které už vás ani nebaví rozmotávat? I zde může pomoci samota. Aspoň na chvíli odbouráte neustálý přísun rušivých podnětů, dotazů, žádostí, přání a očekávání druhých a postupně pod těmito nánosy zase odkryjete, co vlastně chcete vy sama.
 
5. Posílíte vztahy
Když vám vaši nejmilovanější doma lezou na nervy, když se ani nezvednete, abyste svému muži dala pusu na rozloučenou nebo na přivítanou, když vás děti rozčílí i kvůli rozbryndanému čaji, možná je čas si od nich na chvilku odpočinout a znovu se navzájem učinit vzácnějšími. Někomu stačí dva dny, někdo potřebuje týden, ale rozhodně to funguje.
 
ČTĚTE TAKÉ: Můj víkend bez rodiny