Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 osobností nám prozradilo, jak tráví Vánoce. Inspirujte se

Vánoce tráví každý podle svého - někdo je rád se svou rodinou, jiný má raději velkou společnost. Ale všichni chtějí být s těmi, které mají rádi. Jak prožívají Vánoce známé osobnosti?

Redakce Marianne | 20. 12. 2013

Andrea Kalivodová, mezzosopranistka, sólistka a členka Národního divadla v Praze

21156326225_03

Vánoce jsou pro mě krásné a tradiční svátky. Jelikož jsem věřící, mám je spojené s vírou a zrozením. Chci je trávit s těmi nejbližšími a samozřejmě s rodinou. Pečeme cukroví, rádi se všichni scházíme na půlnoční. Nejdůležitější je být pohromadě s celou rodinou a myslet na ty nejbližší.

Linda Finková, zpěvačka a moderátorka

904087_linda-finkova

Vánoce jsem vždycky milovala a milovat budu. I přesto, že jsem se dozvěděla, jak je to s Ježíškem! V naší rodině jsme se často scházeli úplně všichni, hráli koledy a několikahlasně zpívali. A spousta lidí nám to vždycky v dobrém záviděla – je to vlastně docela šrumec, lítají děti a zatím mezi nimi bylo pokaždé nějaké, které věřilo na Ježíška. Štědrý den byl tím pádem vždy opravdový a všechno zařídil Ježíšek. Teď už je nás moc na jeden byt a vlastně i barák, ale stejně se nakonec po Vánocích vidíme všichni na chalupě a tam Vánoce pokračují. Do těch, co přijdou, jdeme naplno. Domu svítí kontury i okna, stromy na zahradě, a dokonce máme soba, táhnoucího sáně, který ‚šajní‘ jako blázen. Okolo chodí lidi a všichni se zastavují a obdivují. No a jinak klasika. Peču svoje cukroví – jen pár druhů – a nemůžu se dočkat pohádek. Děti píšou dopisy Ježíškovi a nevytáhneme paty z domu, kromě procházek, takže ztloustneme o pět kilo. Hezké Vánoce!

Aleš Háma, herec a moderátor

hama_foto_229_115

Vánoce trávíme tradičně – chodíme na hřbitovy, obalujeme kapra, připravujeme slavnostní tabuli, máme zvonky a prskavky a čekáme, jestli Ježíšek přijde. Dodržujeme vánoční zvyky, takže nikdo nesmí vstávat od stolu, jen hospodář a to jsem já… Prostě pohoda.

Ilona Csáková, zpěvačka

cssakova_002


Miluji Vánoce a ten předvánoční i povánoční čas, kdy máme vyzdobený dům, voní tady vánoční cukroví a celým domem se nese ta kouzelná atmosféra. Miluji Vánoce i díky svým dvěma synům. Děti nás vrátí zpět do dětství a my se na Vánoce opět dokážeme podívat jejich dětskýma očima. Těším se i na to, až mě starší Daniel vyzve k napsání seznamu dárků pro Ježíška. A protože ještě neumí psát, dárky, co si přeje, mu nakreslil. Ráno na Štědrý den ozdobíme stromek, budeme si pouštět koledy a postíme se. Večer usedneme ke štědrovečerní večeři i s manželovými rodiči. Tradičně rozkrojíme jablíčka, dáme si všechny dobroty a Ježíšek určitě všem nadělí spoustu dárků.

Hanka Kynychová, cvičitelka a moderátorka

kynychova_41

Vánoce se snažím dodržovat tradiční. Takže pečeme cukroví, aby to doma správně vonělo, máme adventní věnec, který jsem letos dokonce sama upletla. Na Štědrý den zdobíme stromeček, na ten se letos obzvláště těším, protože se smíchem říkám, že bude ‚bio‘, budu mít totiž stromeček od kamarádky, která mám svůj les. Večeře je u nás tradiční – salát, řízek a ryba. Salát dělám bez majonézy, jogurtu a zakysané smetany podle receptu mojí babičky, která mu říkala židovský bramborový salát. Rybu – kapra – musím smažit v garáži, protože můj syn má alergii na ryby a vadí mu i výpary při vaření. Ale už jsem zvyklá pendlovat mezi garáží a kuchyní. Můj muž mi navíc hodně pomáhá. Přes den se samozřejmě postíme, abychom u stromečku viděli zlaté prasátko. U štědrovečerní tabule dodržujeme společenské oblečení, takže se s mýma holkama nazdobíme, abychom se klukům líbily (manželovi a synovi). Na Štědrý večer je u nás vždy manželův tatínek. Dbám na to, že o Vánocích má být rodina pohromadě. Proto většinou hned na Boží hod nebo na Štěpána jedeme k mým rodičům na Moravu. A málem bych zapomněla – každý rok si dávám do peněženky šupiny z kapra! Každý rok bych pak chtěla dodržet ještě jednu tradici, kterou dodržuje moje kamarádka, a sice že svazuje nohy stolu, aby se rodina za rok zase sešla. Vždycky na to zapomenu. Ale snad to letos vyjde!

foto: archiv ČT, Lenka Hatašová/archiv Ilony Csákové, archiv Lindy Finkové, Andrey Kalivodové a Hanky Kynychové

Související články

Psychologie
Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Móda
Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestování
Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti