Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

9 nevinných návyků, které cloumají našimi hormony

Přiznejte si to: kdykoli se cítíte v nepohodě nebo naprosto vyčerpaná a nemáte ponětí proč, pravděpodobně to ‚hodíte‘ na hormony. Možná to zní pro naše partnery jako výmuva, ale… asi to bude pravda. Hormonální pochody uvnitř nás do značné míry rozhodují o tom, jak budeme fungovat, zda budeme mít chuť k jídlu, kolik budeme vážit, jaký bude náš sexuální apetit a jak dlouho budeme menstruovat.

Redakce Marianne | 28. 05. 2014


Podívejme se na těchto devět návyků, kterými lze ovlivnit naše duševní a fyzické zdraví.

1. Závislost na sladkostech

Pokud se neustále cpete potravinami s přidaným cukrem, budete jednak přibývat na váze, ale taky si rozhodíte správné fungování hormonu inzulinu, který reguluje pohyb cukru do krevního oběhu. Jíme-li potraviny s vysokým glykemickým indexem, zvyšuje se tak hladina inzulinu v těle a místo abychom hubli, přibíráme. Výsledkem je navíc riziko vzniku cukrovky nebo tzv. metabolického syndromu.

2. Ponocování a napětí v noci

Za normálních okolností hladina stresového hormonu kortizolu v noci klesá. To nám pomáhá zklidnit se a usnout. Ovšem pokud jsme dlouho do noci vzhůru a pracujeme nebo jsme v napětí, znamená to, že hladina kortizolu neklesá, ale udržuje stoupající tendenci, což není vůbec dobře.

3. Nedostatek spánku

Je to začarovaný kruh: nedostatek spánku zvyšuje hladinu kortizolu a kortizol zase zvyšuje hladinu cukru v krvi, což vyvolává stres a touhu po nezdravém jídle. Co to znamená? Že bychom mělí více spát!

4. Spěte a hubněte – s leptinem

Když málo spíme, snižuje se hladina leptinu, hormonu, který se podílí na našem apetitu. Leptin pracuje jako balanční systém kontroly pocitu hladu a plnosti, je to protein tvořený v tukové tkáni a posílá signál mozku, když máme dost. Jakmile ale spíme málo, snižuje se hladina leptinu, takže se po jídle necítíme dobře a druhý den budeme cítit zvláštní hlad.

5. Příliš mnoho kofeinu

A opět v hlavní roli kortizol – kofein vysílá signály ke zvýšení produkce kortizolu, což může vyvolat pocity úzkosti a zpomalené myšlení. Pokud budete konzumovat kofein v době, kdy je koncentrace kortizolu na vrcholu, měli byste si to rozmyslet. Kofein tělu tedy dodávejme v době, kdy se blížíme ke špičce. Optimální doba pro kofein je 9.30–11.30 a mezi 17.30 a 18.30.

6. Nepravidelné cvičení anebo nedostatek fyzické aktivity

Bez pravidelného cvičení vaše tělo nebude produkovat dostatek endorfinů – hormonů, díky kterým se cítíme pozitivně a fajn. Endorfiny navíc ovlivňují správné fungování imunitního systému a také správnou hladinu pohlavních hormonů, které zlepšují libido. Čím více se tedy budete hýbat, tím více endorfinů bude vaše tělo produkovat.

7. Drastické diety

Při velmi nízkém kalorickém příjmu nebo příliš intenzivním tréninku dochází ke snížení hladiny estrogenu, takže může dojít k poruchám menstruačního cyklu. Dokud se vaše tělo nedostane na správnou úroveň tuku, můžete mít tyto problémy.

8. Kardiocvičení a pokles ghrelinu

Pocit hladu je ovlivňován hormonálně. Mezi nejvýznamnější hormon patří ghrelin, který hraje klíčovou roli v regulaci pocitu hladu. Hladinu ghrelinu je možné snížit cvičením intenzivního typu, například kardiocvičením. Ideální je tedy tzv. intervalový trénink.

9. Premenstruční syndrom a cukr

Cukry náš mozek potřebuje, ovšem ty správné. Jednoduché sice zaženou na chvíli hlad a dokonce i zlepší náladu, ale ne na dlouho. Pokud trpíte premenstruačním syndromem (PMS), můžete mít neodolatelnou chuť na sladké. Jenže pokud dáte přednost nesprávným cukrům, dojde k poklesu cukru v krvi a vy se vlastně dostanete tam, kde jste byla na začátku. Místo sušenek a jiných sladkostí dejte přednost potravinám s vysokým obsahem bílkovin – například ořechům, sýru a podobně. Je vaše touha po sladkém neudržitelná? Pak sáhněte po ovoci!

Související články

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.