Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Charisma: jak k němu najít klíč?

Jak to, že se o někom říká – ten je ale charismatický? A o druhém se neříká nic? Proč v sobě někdo to něco zvláštního má, a jiný je rád, že je rád? Dá se charisma vypěstovat, nebo je to věc, která nám byla daná shůry? Americký psycholog Marty Nemko tvrdí, že když budeme denně aspoň hodinu věnovat následujícím radám, staneme se pro ostatní mnohem charismatičtější.

Redakce Marianne | 26. 06. 2014

Jaké klíčové ‚přísady‘ jsou zapotřebí k tomu, abychom měli víc charisma?

1. Držení těla

Může to znít jako přežitek, ale správné držení těla a vzpřímená chůze s knížkou na hlavě stojí za pokus. Jakmile mírně zvednete bradu, ale jen mírně, abyste nevypadali domýšlivě, hned budete působit zajímavě. Vyzkoušejte to. Ramena stáhněte dozadu a dolů, aby byly lopatky ve stejné výšce. Záda mějte rovná, nehrbte se. Stručně řečeno: stůjte rovně, ale uvolněně. Žádná křeč.

2. Chování

Snažte se být v klidu, aby z vás nevyzařovala nervozita. Myslete na to zvláště ve chvíli, kdy cítíte, že jste netrpěliví. Udržujte oční kontakt, a to aspoň tři čtvrtiny času. Vypadá to nevhodně, když s někým mluvíte a díváte se na jeho boty nebo neustále těkáte pohledem. Nepřerušujte toho, kdo s vámi mluví, nebo jen minimálně. Používejte výstižnou slovní zásobu, nesnažte se zapůsobit cizími či neobvyklými slovy, jen abyste udělali dojem. Buďte zdvořilí a nemluvte vulgárně. Snažte se být laskaví. Pokud jste například ve vedoucí funkci a někdo k vám přijde na návštěvu, udělejte mu kávu sami, místo aby to udělala asistentka. Je to to nejmenší, co můžete udělat, a atmosféra jednání se rázem změní.

3. Chůze a hlas

Kráčejte rázně, ale nespěchejte. Když mluvíte, mluvte v mírném tempu, občas klidně zpomalte, nebo dokonce úplně pozastavte řeč. Rychlí mluvčí jsou podle průzkumů považováni za nečestné nebo nespolehlivé, a je těžší jim rozumět. Nemluvte moc vysoko, udržujte tok řeči ve spodní hladině. U mužů i u žen je tento typ mluvy vnímán důvěryhodněji. Zase to ale nepřehánějte, abyste nepůsobili směšně. Používejte mírně pozitivní tón – ani moc humorný, ani moc střízlivý či bručounský. Střední důvěra a optimismus – to je to, co lidé považují za charismatické. Můžete zvýšit hlas v případě, že zdůrazňujete klíčová slova, ale pozor, aby to neznělo jako z Národního divadla. Nejste přece herec. Stručně řečeno: pokuste se působit klidně a sebejistě. Jen se podívejte na senátory, politiky – i když mluví o teroristických útocích, působí v pohodě.

4. Oblečení

Ať už to řekl Voskovec s Werichem, nebo Polonius v Hamletovi, pravda je, že šaty prostě dělají člověka. Abyste byli charismatičtí, nemusíte kopírovat nejnovější trendy, ale nadčasový design, harmonie barev a doplňky – to hraje roli. Stojí to všechno vůbec za to? Je na vás, zda vyvinete úsilí i v tomto směru, přece jen zaměřit se na obal nemusí nutně znamenat výhru. Je to vaše osobní volba.

Dnes s námi můžete soutěžit v naší letní soutěži na http://leto.marianne.cz o voucher na víkendový wellness pobyt pro dvě osoby v hotelu Savoy.

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale