Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Děti a internet

Víte, co vaše děti dělají na internetu? Mobily, počítače a tablety umějí ovládat levou zadní, ale jen málokdy jsou poučeny o tom, jak se mají ve virtuálním světě chovat. Mluvte o tom!

Začnete tím, že si s dětmi promluvíte o tom, co je na internetu zajímá. Co dělají, když si hrají na počítači. Internet může být nebezpečný – zvlášť pro nezletilé a nepoučené uživatele. Je to stejné, jako kdybyste děti pustili v noci samotné přes pustý park… „Přes všechny nástrahy je internet skvělým místem pro poučení i zábavu. Inspiruje, dává prostor neotřelým nápadům a svobodným myšlenkám. Bohužel, právě svoboda s sebou nese potenciální nebezpečí. Ne všichni uživatelé internetu smýšlejí poctivě a chovají se zodpovědně. Proto je důležité rizika včas rozpoznat,“ říká Lenka Eckertová, autorka knihy Hustej internet, která zábavnou formou umí poučit o všem, co se může na internetu dít – je vhodná pro děti od devíti let.
Podle průzkumu agentury Ipsos Tambor pouští 86 % českých rodičů na internet děti od sedmi let (67 % má nad nimi dozor). A údajně čtvrtina dětí se na internetu setkala s nějakou hrozbou – ať už šlo o zavirovanou stránku, trojského koně, či spam, podvodnou nabídku, nevhodné chování uživatele na sociální síti či phishing – podvodné maily k vylákání citlivých údajů (hesla, čísla platebních karet atd.).

Rodiče a děti vs. internet. Co dělat?
- upřímně se zajímat o to, co děti na internetu hledají
- upozornit děti na to, že sociální sítě jsou pro velké – např. Facebook je povolený pro starší 13 let
- dbát na to, abyste měli vždy aktualizovaný operační systém, jen tak je počítač chráněný před viry. Stáhnout si můžete např. nástroj Safety Scanner, který umí kontrolovat výskyt škodlivého softwaru.
- na děti na internetu můžete dohlížet díky chytrým aplikacím – například Windows má přímo program Rodičovská kontrola. Díky němu můžete kontrolovat to, jaké weby si děti prohlížely, ale zároveň lze nastavit i blokování určitých stránek nebo nastavit čas, který mohou u počítače strávit.

Informace si můžete najít i na portále www.bezpecnyinternet.cz.