Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Dnešní večer patří literatuře!

Dnes od 18 hodin začíná Noc literatury na Žižkově. Projekt se koná pod záštitou Tomáše Hudečka, primátora hlavního města Prahy, s podporou Mětské části Praha 3. Na řadě míst Prahy si dnes můžete poslechnout ukázky z nových překladů současných evropských autorů v podání známých hereckých osobností.

Redakce Marianne | 14. 05. 2014


Novinkou letošního roku je taneční vystoupení v divadle Ponec, a vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže pro mladé překladatele. Letošní ročník se pyšní několika NEJ. Co do plochy největším „čtecím“ místem je stadion Viktoria Žižkov, nejvyšším místem je půdní prostor Sokolovny Žižkov a spolehlivě nejhlouběji půjdou návštěvníci za literaturou do protiatomového krytu Bunkr na Parukářce. Nejkomornější prostředí letošní dvacítky představuje Ateliér dřevořezby. Hlavním organizátorem rozsáhlé literární akce přesahující hranice hlavního města i celé republiky jsou Česká centra.

O NOCI LITERATURY


Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006, nabral postupem času na síle a inspiroval i organizátory v dalších evropských zemích. Texty vybírají zahraniční kulturní instituty ze sdružení EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturní oddělení zahraničních velvyslanectví společně s profesionálním dramaturgem z nakladatelství Labyrint. Jde o nejnovější překlady současné evropské literatury, v roce 2014 obohacené o literaturu brazilskou a izraelskou. „Noc literatury nabízí vynikající příležitost k hledání funkčních modelů multilaterální spolupráce. Propojení se zahraničními instituty v Praze funguje bezvadně a díky tomu se nám podařilo iniciovat Noc literatury i v zemích, ve kterých Česká centra nemají svá zastoupení. Dobrými příklady jsou Dublin a Lisabon.  Noc literatury vhodně zapadá do současné debaty o úloze kultury v Evropské unii,“ uvedl Zdeněk Lyčka, ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center.

LITERÁRNÍ STŘEDA 2014

Dnešní noc tedy bude Praha a řada dalších českých měst patřit literatuře. Již 8. ročník literární události, kterou pořádají Česká centra, zavítá na Žižkov. Na dvaceti místech se představí dvacet nových překladů současné světové literatury v podání známých hereckých osobností. Další čtení proběhnou pod taktovkou Českých center ve více než deseti světových metropolích. Letošní ročník se koná pod záštitou Tomáše Hudečka, primátora hl. města Prahy. "Noc literatury je skvělý nápad, jak podpořit současné autory a také pomoci literatuře do světa. Genius loci našeho města se navíc k takovýmto akcím výborně hodí. Praha inspirovala celé generace literátů a jak je vidět, má jim i v současnosti co nabídnout," uvedl pražský primátor.

NOC LITERATURY V PRAZE 3

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Literární maraton usnadní vhodně zvolené destinace v pěší dostupnosti. Stejně jako během minulých ročníků zazní i letos ukázky v podání osobností české kulturní scény. Návštěvníkům se představí Barbora Poláková, Ivana Chýlková, Igor Orozovič, Roman Zach a další oblíbení herci.


Více na:

http://www.nocliteratury.cz

http://www.czechcentres.cz/


Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti