Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Jsi má nejlepší kamarádka, Tomáši!

Může existovat přátelství mezi mužem a ženou?

„Můj expřítel mě pořád přesvědčoval, že jsem paranoidní, když jsem žárlila na jeho kamarádku. Tvrdil mi, že potkal člověka, se kterým si rozumí vnitřně. Jak moc to bylo vnitřní jsem pochopila, když jsem našla dopis, ve kterém líčí, jak spolu promilovali noc. Na přátelství mezi mužem a ženou nevěřím,“ takovou zkušenost má Eva. Ano, milenkám se často říká kamarádka. To je taky důvod, proč ti, co opravdu jsou jen přáteli, mají problém přesvědčit ostatní, aby to pochopili. Jsou takoví vůbec?

Milenka není kamarádka
Když má váš partner kamarádku, nemusí to nutně znamenat, že má milenku. Opravdu může být jen kamarádka. A je zcela přirozené, že vy cítíte žárlivost. Nejlepší řešení, jak se žárlivosti zbavit, je, že se s jeho kamarádkou seznámíte. Až se tak stane, nejspíš pochopíte, že opravdu můžete být v klidu. Navíc — když má partner ve vztahu vše, co potřebuje, nemůže mít sebemenší nutkání hledat (sex nebo poruzumění) u někoho jiného. Bylo by od vás sobecké, kdybyste svému partnerovi zakazovala přátelit se s jinými ženami. Třeba též máte takového mužského kamaráda, a nerada byste o něj přišla.
 
Přátelství navěky
Přátelství s mužem si budete muset obhájit také sama před sebou. Všeobecké povědomí, že přátelství mezi mužem a ženou nemůže existovat, totiž může způsobit to, že i vy sama začnete pochybovat nad tím, že vás s vaším kamarádem pojí opravdu jen přátelství a ne láska. Hranice mezi tím, kdy cítíte jen přátelskou náklonost a kdy lásku, musíte poznat sama. Pochybujete? Tak si uvědomte, že přátelům tolerujete mnohem víc, než svému partnerovi. Kamarádovi se možná smějete, když si po každém loku piva krkne, ale u partnera vás zaručeně takové chování nebude dohánět k smíchu, ale ke vzteku. Položte si otázku, jestli stojí za to, abyste svého kamaráda vyměnila za partnera. „Přátelství by mělo ustát i velké změny, které se dějí ve vašem životě. Přítel by měl být stabilní článek. Může zastat roli jakéhosi průvodce, člověka, se kterým lze konzultovat životní kroky a pro ženu je hodně důležitý třeba ve chvíli, kdy jí krachuje vztah, nebo začíná nový,” míní psycholožka Marta Boučková.

Platonická láska
O tom, že přátelství může fungovat, i když bylo (a možná že i je) zasažené platonickou láskou, ví své i Zuzana: „Už na škole jsem kamarádila s dvěma klukama. Oba se do mě postupně zamilovali, a oba svou lásku před sebou tajili. S tím jedním ,kamarádem', už sedm let žiju, a ten druhý, Tomáš, to těžce nesl. Bylo dost těžké udržet kamarádství ve třech, navíc, když můj přítel ví, že Tomáš by byl rád něco víc, než jen můj kamarád. Mému Pavlovi jsem neulehčila ani tím, když jsem s Tomášem odjela na nějaký čas pracovat do zahraničí. Pavel mi prokázal ohromnou důvěru, ale vím, že tu musel šíleně trpět. Já jsem ale s Tomášem nic neměla. Přísahám.“ Zuzana pak stále vnímala, že je do ní kamarád Tomáš stále zamilovaný: „Dával mi dárky, posílal květiny... Vždycky, když začal chodit s nějakou holkou, po pár dnech mi sdělil: „Řekl jsem jí o tobě.“  To v překladu znamená: Ví, že jsem kromě tebe nikoho jinýho nemiloval a že z toho pořád nejsem venku. Ale teď má Lukáš novou známost — už asi půl roku. Dokonce mi řekl, že jeho nová přítelkyně o mně neví. Myslím, že je to na dobré cestě. Jen si jeho přítelkyně bude muset zvyknout, že s Lukášem občas půjdeme do hospody jen sami dva.“ Věc přátelství může být hodně složitá. Ti dva (Zuzana a platonicky zamilovaný Tomáš) nakonec mohou být přáteli. Ani přátelství totiž — stejně jako láska — nemusí být jednou provždy. Je to vztah a ten se vždycky proměňuje. Přátelství bude trvat tak dlouho, dokud pro něj budou podmínky.

Bez společného života
„Svým způsobem je přátelství mnohem intimnější než partnerský vztah. Ale myslím tím komunikační úroveň, ne sexuální. A pro ženu je přítel minimálně stejně důležitý jako partner. Přítelovi (ale i kamarádce) dokážete říct mnohem víc, než partnerovi.Díky přítelovi si můžete ujasnit některé věci, pomůže vám urovnat myšlenky. Já navíc nejsem příznivcem toho, aby ženy svému partnerovi říkali úplně všechno. V takových chvílích je přítel nesmírně prospěsný, a když je to muž, může zprostředkovat i názory druhého pohlaví,“ myslí si Marta Boučková. Partner může muže kamaráda vnímat jako hrozbu. „Přátelství mezi mužem a ženou může něco kladného přinést i partnerům. Možná si to totiž neuvědomují, ale kamarádi za ně mohou spoustu věcí před partnerkou uhrát. Třeba tím, že ženě vysvětlí, jak chlapi uvažují. Přátelství bývá velmi otevřený vztah, mnohdy i otevřenější než v partnerství, ale chybí v něm podstatná věc, která dělá partnerství — provázanost a společný život,“ říká psycholožka.

Existuje. Občas.
Nepsaným pravidlem přátelství mezi mužem a ženou by měl být zapovězený sex. I když přátelství, kdy se spolu zúčastnění vyspali, bývá poměrně časté. Lucian Kantor si dokonce myslí, že to je jedním z důvodů, proč mohou přátelství mezi mužem a ženou fungovat: „Když se spolu dva vyspí, dá se říct, že se již dostanou na svou základní biologickou podstatu. Muž už ví, že ženu nepotřebuje dobývat. Chuť a tlak ženu poznat blíž je nižší.“ Ale jsou přátelství, ve kterých k žádnému sexu nedošlo. V takovém přátelství by sex vztah akorát naboural. Oba dva ale musí vědět, že kdyby u nich došlo k sexu, jejich přátelství by ztratilo na exkluzivitě, byli by pak jen běžní milenci. „Pak si své exkluzivní přátelství hýčkají a doplňují se,“ popisuje psycholog Lucian Kantor. „Ale to se stává málokdy.”

Související články

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku