Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Kamarádky na život a na smrt. Jak si je najít a udržet?

Jsou to kamarádky, kdo nám podle nejnovějších výzkumů pomáhá přežít. Jejich přítomnost totiž vyplavuje oxytocin, který nám pomáhá odbourat stres. Pro naši duševní pohodu jsou tak mnohdy důležitější než rodina!

Redakce Marianne | 20. 04. 2013

Co nestihli rodiče, než jsme vychodily základku, obstaraly v ideálním případě, když jsme začaly dospívat, naše nejlepší kamarádky. Jsou tu bez ohledu na to, co jsme právě pokazily nebo jak mizerně se cítíme. Fandí nám, když vyletíme u zkoušky, když se rozvádíme i když se znovu vdáváme, odpouštějí nám ztracené knihy z jejich knihovny a věčné pozdní příchody, neumyté vlasy i noční telefonáty.

Když funguje chemie

Poslední studie navíc ukazují, že přátelství s jinými ženami výrazně blokuje právě stresové hormony. Funguje zde zřejmě nějaký prehistorický mechanismus, který nám kdysi umožňoval semknout se, a chránit tak děti. Když totiž ženy pečují o své děti a pobývají se svými přítelkyněmi, zvyšuje se u nich hladina oxytocinu, který blokuje stresový hormon kortizol.

Líp tuhle dovednost ovládá už jen zamilovaný partner. Oxytocin se totiž vyplavuje i během objímání a dotýkání se. Jenže zamilovanost trvá v průměru dva roky a dobrou kamarádku máme na celý život.

Jak se kamarádit ve 30

Nejjednodušší způsob, jak být v pohodě, je vyrážet s přítelkyněmi a vašimi dětmi na písek nebo chalupu. Kromě společných zájmů máte v tomhle období i nejvíc společných starostí, na které žádná z vás není sama. Chce to ale pravidelnost. Rituály a opakující se činnosti nemilují jen kojenci a batolata, zůstává nám to doživotně. Taky nám to svědčí. Výzkumy lékařů přes anti-aging ukazují, že cokoli děláme pravidelně, prodlužuje nám mládí.

Pozor však na důvěru mezi vámi a vaším partnerem. Obzvláště mezi kamarádkami nebývá žádné tabu, ale i když vás bude svrbět jazyk, manželské neshody byste s nimi raději řešit neměla. Hrozí, že nezůstanou jen mezi vámi. Pokud se občas stýkáte v párech, dostáváte se na nebezpečnou půdu. Známý americký terapeut a manželský poradce Kevin Leman dokonce tvrdí, že roznášet tajnosti svého manžela je jedna z nejkrutějších věcí, které mu můžete udělat.

Jak se kamarádit ve 40

Moudré ženy vědí, že osmihodinová pracovní doba je moc dlouhá na to, aby během ní neměly kolem sebe spřátelené duše. Proto s nástupem do práce obhlédnou situaci a ze všeho nejdřív se skamarádí alespoň s jednou ženou v kanceláři nebo na patře. I když je jí o pár let míň nebo víc, opakuje se tentýž scénář jako s kamarádkami z písku – máte společné uzávěrky, porady, úkoly a šanony, ve kterých se musíte vyznat.

I tady ale platí, že dobré kamarádství dělají pravidelné rituály, i kdybyste měla do práce chodit o deset minut dřív kvůli společné ranní kávě. Většinou se sice budete bavit o banalitách, ale od toho kamarádky taky jsou. Rády s námi sdílejí všední maličkosti. A my máme rády ty jejich. Navzájem nás to uklidňuje a umožňuje vidět problémy když ne z nadhledu, tak alespoň z prvního patra.

Jak se kamarádit v 50

Před menopauzou by každá žena měla většinu své energie vložit do pracovní kariéry a ženského společenství. Manžel a skoro dospělé děti už mají také rádi svoje soukromí – jestli jsou ještě vůbec doma. Dýchánek s přítelkyní a dobrá komedie před usnutím jsou pak tím nejspolehlivějším antidepresivem i bezpečným práškem na spaní. Proto radím společné rituály oprášit, a nejsou-li, urychleně zavést. Včetně společných dovolených, návštěv muzeí, hodin pilates nebo nákupů. A také srazů ze střední či vysoké. Obnovit stará přátelství ze studií se vám do budoucna vyplatí.

5 tipů, jak být dobrou kamarádkou

Neradit, sdílet

V kamarádství platí to, co v koučinku: Dobrý kouč neříká, co má klient dělat, řekne mu, ať na to zkusí přijít sám. A pokud ne, ať se vrátí. Ve většině případů si problém vyřeší líp, než kdyby mu radil. Avšak kdykoli je klient na vážkách, je tu, aby jej vyslechl.

Nestrašit, povzbuzovat

Je to stejné, jako když jsme se učily chodit. Nejdůležitější bylo, že nám nikdo neříkal, že chodit je těžké. Dnes běháme všechny. Totéž platí pro případ, že kamarádka prožívá krizi. To poslední, co teď potřebuje slyšet, je, že ještě stokrát spadne a nabije si nos.

Nebýt líná, ale asertivní

I když volá v jedenáct večer, zvedněte to. Pro její pocit důvěry vůči vám teď nemůžete udělat víc. I kdybyste jí měla říct, že volá nevhod a že zítra ráno v sedm si to řeknete.

Nelhat, ale chválit

Kamarádce se nikdy nelže, i když zrovna nevypadá dobře. Místo toho si najděte něco, za co ji pochválit můžete. Upřímně a od srdce. Pochvala je jako vitamin C. Zvyšuje imunitu.

Nekritizovat, ptát se

Někdy nevíme, co chceme. Manželovi to leze na nervy, dobrá kamarádka se ale umí ptát tak dlouho, až to dostane ven. A právě proto je pro nás tak důležitá.

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness