Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Kdy je dobrá manipulace

Manipulace je skutečně všude. V našich rodinách, v obchodech, leckdy i v zaměstnání i ve veřejném životě. Je tak těžké udělat si vlastní názor?

Redakce Marianne | 25. 06. 2013


Asi nikdy nevymizí. Lidé mají přirozený sklon manipulovat druhými a nechávat se manipulovat. Jak ovšem takové zacházení rozpoznat a co proti němu dělat?

Ivo Toman, marketingový odborník, motivátor a autor úspěšných knih o seberozvoji říká, že jsme k ní přirozeně náchylní. Obětí manipulace se snadno staneme, když jsme oslabení – nemocí, nedostatkem peněz, životní nespokojeností. Máme sklon upnout se na snadné a dostupné řešení, které jako by nás mávnutím kouzelného proutku očarovalo na úspěšného a sebevědomého člověka. Že se vám to nemůže stát? Síla manipulace tkví v tom, že o ní nevíme!

Manipulace vydělává

Princip manipulace spočívá v tom, že se něco jeví tak, jak to ve skutečnosti není. Ne vždy je v lidských silách odhalit, že když obchody napíšou u výrobku 50procentní slevu, že to tak ve skutečnosti je. Cena může být stále stejná, jen my se lépe cítíme, když můžeme ušetřit. Ještě těžší je odolat manipulaci v přímém kontaktu s lidmi. Člověk, který nás osloví s lákavou nabídkou, má dopředu jasné, co vám bude tvrdit. Vy ovšem máte možnost o této nabídce slyšet a uvažovat vůbec poprvé. Kdo myslíte, že má navrch? Ten, kdo má více času, informací a argumentů, je pak dobrý manipulátor. Umí totiž přinášet informace vytržené z kontextu, jiné důležité informace zamlčí. Používá často trpný rod, a vytváří tak dojem, že věci se nějak ‚dějí‘ a že je řídí něco, co vás i nás převyšuje. Umí také zdůraznit, co chce – graficky, číslovkou nebo třeba tím, že bude na některých místech nekonkrétní. Právě ten moment, který je řečen jakoby na okraj, bude přitahovat naši pozornost.

Depositphotos_4939097_s

Všichni to děláme

Často manipulujeme nebo jsme manipulováni v rodinách a v rámci vztahů. Manipulace lidmi je o to snazší, o co více druhého známe. Víme, jaký je jeho styl myšlení, a dopředu dokážeme odhadnout, že některé detaily nerozpozná nebo že na něco neklade důraz. Obvykle toho využíváme v tom, abychom dosáhli svého. Chceme jet k moři, ale manžel se brání. Tak najdeme dovolenou all inclusive a budeme mu vykládat o skvělém šéfkuchaři v hotelu. Manžel se upne na jídlo a jeho odpor k moři se zmenší. Jednoduše víme, že na něho něco platí, a toho také využijeme ve svůj prospěch. Taky to tak děláte? Tento druh manipulace je celkem na denním pořádku.

Kdy může pomoci

Je vždy nezbytně nutné se manipulaci bránit? Ivo Toman říká, že manipulace může být i pozitivní. Jedním z příkladů je známý placebo efekt, který prokazatelně funguje u třetiny až poloviny lidí. Někdo tvrdí, že procento je ještě vyšší. A proč se mu bránit, když se díky němu cítíme lépe?

Jeden dobrý příklad pozitivní manipulace za všechny – hráči prestižního basketbalového týmu přijeli po tréninku do hotelu, kde na ně čekaly krásné sexy kočky. Noc veselého večírku končila v ložnicích hráčů a už už došlo na sex, jenže každá z dívek na poslední chvíli řekla ne. Druhý den při snídani došlo na coming out – dívky se představily vlastním jménem a prohlásily, že mají AIDS. Na hodně dlouhou dobu pak v týmu skončily bujaré mejdany s náhodným sexem. Není ta manipulace občas dobrá?

Související články

Móda
Nejlepší outfity léta 2024 pro milovnice minimalismu: Snadno je napodobíte a ještě ušetříte

Nejlepší outfity léta 2024 pro milovnice minimalismu: Snadno je napodobíte a ještě ušetříte

Móda
Zapomeňte na klasické černé brýle: Letním trendům 2024 vévodí nečekané retro modely

Zapomeňte na klasické černé brýle: Letním trendům 2024 vévodí nečekané retro modely

Móda
Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu