Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Nikdy není pozdě na golf

Jste unavené, bez energie, tělo už není, co bývalo, a nic vás nebaví? Objevte pro sebe svět nekonečných greenů, pohodových lidí a přirozeného pohybu. S golfem člověk může začít v jakémkoli věku.

Redakce Marianne | 3. 05. 2013

Necítíme se na silový pohyb, chybí nám příroda a těžko nalézáme vnitřní pohodu. I to mohou být důvody, proč začít s golfem. Neřešte, kolik vám je let, že nejste sportovní typ, a netrapte se tím, že jste na základce nepřeskočily kozu. Golf vám pomůže odklidit staré kostlivce ve skříni, a ještě prospějete svému zdraví.

Jak začít

Své o tom ví Renata Brýdlová. Po patnáctiletém působení v Německu se vrátila do Čech a od roku 2007 zde působí jako trenérka golfu. „První roky po svém návratu jsem byla překvapená, kolik mladých žen začalo hrát. Teď je vidím méně. Stále více se na mě obracejí ženy ve středním věku a starší. Například Margaret, rodilou Londýňanku, po svém odchodu z vysoké funkce přivedla ke mně její kamarádka. Takže mám ověřeno, že ani v pětašedesáti letech není pozdě,“ říká Renata Brýdlová. Jak dále říká, obracejí se na ni ženy, které se už nemusejí starat o děti a necítí se na návrat do práce. Sport tak přirozeně obsadí místo v životě, kde předtím byla náročná práce a starost o rodinu. Častými klienty jsou páry, jež se potkaly po padesátce – při tomto sportu mohou zažít hodně společných chvil.

Screen_shot_2013-05-02_at_15.20.24

A hlavně zdraví…

Protože Renata absolvovala střední školu rehabilitační, její zájem upoutala možnost spojit sport a léčbu. V tom jí pomohla několikaletá praxe na Ortopedické klinice na Bulovce v oboru sportovní medicína a zájem o biomechaniku. Ač jste to možná nevěděli, golf pomáhá po nejrůznějších zraněních a nemocech jako onemocnění páteře, kloubů, Bechtěrevova choroba a podobně. „Měla jsem i klientky po onkologických a srdečních nemocech. Golf pomáhá se odreagovat a zároveň posílit a restartovat život.“ Výhoda je, že tento sport nikoho předem nediskvalifikuje. Nemusíte být bůhvíjak sportovně založení, abyste se necítili při golfu komfortně. Dokonce se pořádají turnaje zkušených a začátečníků, není problém ani hrát s partnerem o generaci mladším.

Ženy versus muži

„Mám dojem, že mužští kolegové neberou dámy čtyřicet plus vážně. Žena má o čtyřicet procent méně svalové hmoty, a to například dvacetiletý kluk nepochopí. Dámský golfový švih není jiný, jen se musí vzít v potaz slabší konstrukce. Švih proto musí být preciznější. Já myslím, že ženy touží po krásném elegantním pohybu, kterého dosáhnou spíš než muži. Těm jde hlavně o výsledek,“ vysvětluje Renata Brýdlová. Stává se, že muži chtějí po svých partnerkách, aby začaly s golfem. Z golfu je pak společné hobby, které zlepšuje vztah a také místo, kde si najdete i další spřízněné páry. Neméně důležité je to také jako místo pracovního setkávání. „Někdy je lepší dělat byznys na golfu než v kanceláři. Proto se i tady pohybují krásné a upravené dámy, které zde nalézají nové obchodní partnery a klienty.“

Přečtěte si skutečný příběh Jany Přikrylové, která začala s golfem v šedesáti letech:

Golf a já


Naše čtyři děti měly před každými narozeninami, Vánocemi a jmeninami velký problém s dárky. Před mými šedesátinami to jednou provždy vyřešily (se mnou i s manželem). Rozhodly se, že se pro nás hodí golf, protože jsme v mládí oba aktivně sportovali, ale už nám zbyly jen ty lyže v zimě a v létě nic. Tím hlavním důvodem ale bylo, že mají jednou provždy vyřešené dárky, protože na golf je vždy něco třeba a nad tričky, rukavicemi, míčky apod. není třeba přemýšlet.
Nicméně jsme dětem vděčni za nápad, protože náš první velký golfový výlet s přáteli na Tenerife nás přesvědčil, že jediný handicap, který v golfu existuje, je ten hrací. Na poměrně náročném hřišti jsme viděli dámy a pány, kterým bylo přes osmdesát, a hráli a bavili se skvěle. Po odpalu nasedli do elektrického vozíku a u jamky vytáhli hůlky a golfové hole a hráli a bavili se dál. Usoudili jsme, že máme před sebou ještě dlouhou „golfovou kariéru“.
Za sebe mohu říci, že je to prima pocit, když jdete hřiště, které je hezké a příroda kolem také. Navíc se občas i dobře podaří odpálit míček a pokroky jsou sice pomalu, ale přece jen znát. Máme sice dost přátel a oba stále pracujeme, na golfu potkáváme další lidi, které bychom jinde asi nepotkali, protože naše profese se nikde neprotínají. Máme i výhodu v tom, že jsme dva a naše manželství ještě není unavené, děti jsou velké a vnoučata hlídáme jen občas. Profese nám umožňují určitou flexibilitu, takže si můžeme čas na golf plánovat společně. A protože trénink dělá mistry, snažíme se i mimo sezonu držet hole aspoň jednou týdně.
Je mi 61 let, jsem ve starobním důchodu, pracuji na plný úvazek a golfové hole si hodlám vzít i do rakve. :-)

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Zábava
4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

4 důvody, proč navštívit Istanbul: Nechte se unést bohatou historií, místní gastronomií a relaxem v tureckých lázních

Zábava
Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Nejlepší hlášky z Přátel: Oslavte narozeniny představitele Joeyho kvízem pro opravdové experty

Tradice
Všichni známe dožínky i vinobraní. Na dočesnou se ale trochu zapomnělo

Všichni známe dožínky i vinobraní. Na dočesnou se ale trochu zapomnělo