Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Rene Trossman: hudebník z Chicaga miluje blues a Prahu

Pochází z Chicaga a na chicagské scéně hrál v různých klubech s mnoha známými muzikanty. V roce 1994 přijel do Prahy, kterou si zamiloval. Žije tady, hraje se svou kapelou a právě teď jezdí po České republice v rámci svého jarního turné. A určitě stojí za to zajít na některý z jeho koncertů a poslechnout si ho! Možná se do blues taky zamilujete.

Redakce Marianne | 30. 04. 2014


Jsou hudební styly, které nikdy nezestárnou, a hlavně jejich popularita zůstává. To platí i o blues, o kterém se neprávem říká, že ho poslouchají jen staří. Není to vůbec pravda, blues dnes poslouchá i mladá generace, která v něm nalézá i prvky dalších stylů. A ti, co hrají blues? Jsou různí, ale všechny spojuje láska k tomuto stylu a upřímnost, se kterou hrají. Pro blues platí, že v něm musí být emoce. Pokud tedy někdo blues propadne, pak je to na celý život. Nizozemský bluesman Hans Theessink v jednom rozhovoru řekl: „V blues se nedá předstírat. A vždy poznáte, kdo ho hraje od srdce.“ A to přesně platí i o Renem Trossmanovi.

Na první kytaru se nezapomíná

Rene se začal o blues zajímat, když byl v teenagerských letech. Tehdy poslouchal rockové kapely, například Rolling Stones, Led Zeppelin atd. Pak mu jeden jeho kamarád daroval LP s blues, a on se okamžitě do blues zamiloval. Jak říká, stal se na blues závislým. Ovšem s kytarou přišel do styku mnohem dřív, už když mu bylo asi deset let, začal hrát na akustickou kytaru svého bratra a brnkal na ni lidové písničky. A rozhodně nemůže zapomenout na svou první kytaru – byla to Fender Duo-Sonic II. Dnes má kytar sedm, ale jeho nejmilejší je Fender Stratocaster.

Screen_shot_2014-04-29_at_8.16.38

Spolupráce se skvělými hudebníky

Muzikantsky ho ovlivnili někteří hudebníci z Chicaga, z nichž mnozí už nežijí. Byli to napříkad Kennith ‚Buddy‘ Scott, Walter Scott, Nate Turner, Byther Smith, Craig Davis, Glenn Davis, Bob Hawks, Joe Moss, Jim Murphy, Joe Burba či Sergio Montaleni. „To jsou lidé, které jsem měl možnost poznat a kteří mě naučili spoustu věcí,“ říká Rene. V současnosti hraje Rene v malém kruhu lidí, co ‚dělají‘ blues. A jsou to skutečně skvělí muzikanti. Prý našel ty nejlepší – k nim patří například varhaník Jan Kořínek.

RT_and_Jan_Korinek_-_Prague_2011_copy

Život muzikanta není lehký

A jaký je život bluesového kytaristy? Podle Reneho není vůbec jednoduché stát se profíkem a živit se kytarou. Hlavně kvůli nízkým příjmům, které ani náhodou nedrží krok s reálnými náklady na život. Sladit život hudebníka s rodinou proto vyžaduje dostatek síly. Skloubit obojí podle Reneho jde, a on si váží těch, kteří to zvládnou. Pokud tedy chcete poznat Reneho osobně, zajděte na některý z jeho koncertů, ať už v rámci jeho jarního turné, nebo třeba do některého z pražských klubů. Jeho cílem je především pobavit posluchače.

Co o něm ještě (ne)víte…

  • Hraje mimo jiné v pražských klubech, například Reduta, Jazz Dock, U Malého Glena, momentálně jede svou jarní jízdu po České republice – termíny koncertů najdete na www.renetrosmann.com

  • V dubnu 2014 se dostalo na trh nové TRIO CD As The Years Go Passing By, které nahrál spolu s Janem Kořínkem a Tomášem Vokurkou.

  • V roce 2012 vyšlo CD I’am On Roll a song z tohoto CD, I still Think About You, nazpíval s Lenkou Novotnou. Toto CD dostalo spoustu pozitivních ocenění z celého světa.

  • V květnu zahajuje turné s chicagským zpěvákem Lorenzem Thompsonem, který už Českou republiku navštívil několikrát.

  • Chystá spolu s Janem Kořínkem nové album v soulovém duchu. Na chystané album navážou koncerty. Hlavním překvapením bude známý americký zpěvák, který se bude podílet na vzniku CD.

Související články

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie