Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Historický dům v Lokti obývala armáda, současná majitelka zdevastované ruině vrátila původní krásu

Info ikona
Historický dům v Lokti obývala armáda, současná majitelka zdevastované ruině vrátila původní krásu

Pražská rodina během volna před ruchem velkoměsta utíká do středobodu historického Lokte, kde z oken měšťanského domu vzhlíží k dominantě města.

Terezie Benoni | 27. 02. 2023

Dům, v němž se prolíná éra gotiky, baroka i klasicismu, obývala do devadesátých let armáda, která ho nezanechala v ideálním stavu. Trámy, došky nebo hliněný strop – zkrátka co šlo, to Petra Gernerová zachovala původní. Kompletní výměna byla však nutná u zdevastovaných podlah a komínu. Při procházce po oblíbeném okolí se dá objevit ledacos. Nová hospůdka, romantické zákoutí či starý dům postavený na hradbách, do kterého se před pár lety zamilovali manželé Gernerovi. „Bylo zřejmé, že přestavba potrvá dlouho, ale i tak jsme měli jasno, že do toho půjdem,“ říká Petra Gernerová, která s renovací získala nejen prázdninový domek, ale také zkušenosti s interiérovým designem. Stavební úpravy vznikly ve spolupráci s architektem, výběr nábytku a dekorací už ale proběhl čistě v její režii. „Dům byl v podstatě ruina, takže se téměř všechno od podlah přes stropy až po komín stavělo znovu. Každý den tady byli památkáři, kteří mají kousek odtud svou plzeňskou pobočku, a radili nám, co máme zachovat. Díky tomu jsou v domě třeba světlíky s dochovaným obložením nebo došky, z nichž je čtvrtina střechy,“ vypráví majitelka. Že to byla rekonstrukce prováděná s respektem k původnímu klasicistnímu slohu, dokazuje například komín realizovaný podle dobové fotky. Po hrubé stavbě následovalo jemné interiérové ladění postavené na eklektismu. „Výsledek je mixem toho, co mám ráda – francouzského venkova, staré Anglie a exotického Orientu,“ popisuje Petra. Moderní doplňky pořídila v zahraničí, vintage poklady pak nacházela na půdě prababiček.

Galerie: Rekonstrukce historického domu v Lokti
Mohlo by se vám líbit

Žijí zde už přes dvacet let, ale jejich podkrovní byt ani trochu nezestárnul

Ani po dlouhých letech bydlení se nemůžou nabažit velkorysého prostoru a výhledu. Klára s Ondřejem mají celou pražskou čtvrť jako na dlani, dělí je od ní jen zelená clona zarostlé terasy.
marianne.cz

Ze sklepa až na hrad

Stavení má čtyři gotická podzemní patra. To nejnižší nabízí vlastní studánku i možnost vyjít odsud přímo na hrad Loket, který stojí ve městě už od 12. století. To nejvyšší zase vybízí k posezení pod novým betonovým stropem, v ostatních sklepeních je původní.Proces kombinování, renovace a hledání nových nápadů ji motivoval k založení vlastního interiérového studia s nabídkou designových novinek, starých věcí s duší i orientálních kousků. Kromě showroomu na pražském Smíchově jsou jeho součástí také návrhy interiérů, na nichž Petra spolupracuje s ateliérem Znamení čtyř, kde působí i architekt Richard Sidej, který se podílel na přestavbě v Lokti. „Rekonstrukce odstartovala naši spolupráci a vlastně položila základy Animadecor. Jen je vtipné, že sem jezdíme spíš svátečně, když je volno, a studio je dnes mou každodenní náplní,“ říká majitelka a designérka v jedné osobě. Dům o rozloze kolem tři sta padesáti metrů čtverečních kromě mnoha obytných místností a zákoutí zahrnuje také tři koupelny. Jednu využívají děti, druhou rodiče a třetí je určená pro hosty. Ti tady mohou také nocovat v jednom ze dvou pokojů. I v nich je, stejně jako v celém domě, propojen starý svět s novým. „Také při návrhu interiérů se snažím pracovat se vším starým, co lidé doma mají. Antikový nábytek, který máme i v obchodě, má zkrátka velké kouzlo,“ uzavírá paní domu.

TEXT: IRI NOVAK | FOTO: PETR KARŠULÍN

Zdroj článku