Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Když zařizujete garsonku aneb Stylově můžete bydlet i v malém bytě

I když je garsonka malý prostor, s trochou organizace a kreativity v ní lze vytvořit funkční, pohodlné a stylové místo k žití. Jak ji zařídit tak, aby odpovídala vašim potřebám a necítili jste se v ní stísněně?

Jana Kantorová | 18. 09. 2023

Klíčem je podrobné plánování

Jestliže existuje byt, který vám neodpustí spontánní nákupy, je to právě garsoniéra. Při jejím zařizování je potřeba opravdu podrobně plánovat a mít vše rozmyšlené. „Nejprve je potřeba zvážit, jak budete garsonku využívat a co v ní potřebujete bezpodmínečně mít. Udělejte si seznam věcí, které plánujete koupit a bez kterých se neobejdete. Také musíte znát metráž a ideálně si veškeré vybavení změřte, abyste zjistili, jak se vám do prostoru vejde. V tomto ohledu může hodně pomoci interiérový designér, který dovede vytvořit 3D vizualizace. Ty vám pomohou zjistit, jak celý prostor bude vypadat,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Galerie: Jak zařídit garsonku
Mohlo by se vám líbit

Prohlédněte si fascinující moderní srub, který se stal ideálním místem pro rodinu a jejich pobyty v přírodě. Náklady byly minimální

Představujeme vám srub, který sice staví na tradici, akcentuje spojení s přírodou, ale zároveň oslňuje svým moderním interiérem. Projděte si s námi tuto nádhernou dvojici dřevostaveb.
marianne.cz

Světlo a barvy

Že barvy dovedou opticky zvětšovat prostor, není žádnou novinkou. V garsonce si však na výběr barev dávejte velký pozor. „Malým prostorům obecně svědčí světlé barvy, které ho mohou opticky zvětšit a prodloužit. Vybírejte z odstínů bílé, béžové nebo světle šedé. Aby prostor nepůsobil sterilně, můžete zakomponovat nejrůznější odstíny pastelových barev. Skvěle se bude například vyjímat zelenkavá nebo světle růžová. Naopak si dejte pozor na výrazné celoplošné tapety, které mohou působit skličujícím dojmem,“ doplňuje Glut. Hlavní roli zde také hraje přirozené světlo. Pokuste se tedy světlo proudící z oken nezastiňovat a naopak ho více podpořit vhodným rozmístěním nábytku. Iluzi většího prostoru a více světla pomohou dotvořit i zrcadla. „Můžete například použít zrcadlové dveře na skříně nebo velké zrcadlo na stěnu,“ doplňuje designérka.

Mohlo by se vám líbit

Prvorepublikovou vilu v Říčanech si přála zařídit v retro stylu, jak se proměna interiéru vydařila?

Bydlení Martiny už potřebovalo výraznou změnu. Požádala proto designéry z ateliéru Hezkey, aby jí pomohli s kuchyní propojenou s jídelnou, ložnicí a šatnou. To vše v retro stylu tak, aby byl výsledek harmonický.
marianne.cz

Pozornost věnujte úložným prostorům

Je to právě prostor, s čím obyvatelé garsonek bojují nejvíce. Je potřeba ho promyslet už na začátku zařizování, využijte všechny dostupné možnosti. „Skvěle samozřejmě funguje prostor pod postelí, za dveřmi, na stěnách. Vhod také přijdou velkoformátové skříně. Ty je ideální nechat si vyrobit na míru, aby přesně kopírovaly možnosti celého prostoru. Místo stojanů a poliček využívejte věšáky na stěny nebo na dveře. Tak zůstanou věci přehledně uložené a nebudou zabírat moc místa. Celkově by úložné prostory měly být spíše vertikální. Vybírejte vysoké police a skříně, tím získáte více prostoru,“ vysvětluje Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Ačkoli nakonec neskončili ve svém vysněném domě, přesto se jim podařilo vytvořit kouzelný interiér

Retro dekorace i nábytek, vintage kousky z bazarů, ale také obrazy současných umělců. To všechno najdeme v jinak tradiční vilce ze sedmdesátých let.
marianne.cz

Minimalismus hraje prim

Klíčovým pravidlem v garsonce je minimalismus. Omezte počet věcí, které máte a vybírejte multifunkční kousky nábytku. Taktéž redukujte dekorace a různé ozdobné a upomínkové předměty. Jejich přehršel může celý prostor zaplnit a byt poté bude vypadat neuspořádané a přeplněně.

Zóny

Garsonku je dobré vizuálně rozdělit do více zón. Jednu byste měli mít na spaní, jednu na vaření a jednu na každodenní žití. „Nemusíte nutně kupovat rozdělovací stěny nebo paravány. Vizuálně lze místnost rozdělit například i kobercem nebo vhodně umístěným kusem nábytku. Nejdůležitější je dodržet klid ve spánkové zóně. Z postele by vás neměl rušit výhled na celý prostor, ale spíše byste měli být odděleni od zbytku bytu,“ uzavírá téma interiérová designérka Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Retro styl v interiéru: Pojměte minulost moderně

Když se řekne retro interiér, většina lidí si vybaví český typický domov z období 50. až 80. let. Pojmout ho však můžeme zcela subjektivně a inspirovat se můžeme i v jiné éře 20. století. Retro design je jedinečný a vytváří zvláštní atmosféru nostalgie a originality. Jak zakomponovat retro do interiéru v moderním pojetí?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Dobrý nápad
Babské rady proti komárům: Potřete se šalvějí a dají vám pokoj

Babské rady proti komárům: Potřete se šalvějí a dají vám pokoj

Lidé a místa
Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm

Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm