Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Kousek bambusu pokaždé jinak

Bambusové tyčky nemusejí fungovat jen jako statická opora květin. Duté klacíky z „džungle“ jsou přírodním materiálem, který je lehký a pevný. Tvořivé ruce se ho chytí, a jen tak nepustí! Snadno z něj vznikne i tác.

Jana Kantorová | 12. 01. 2024

Připravila: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ, styling: MARKÉTA ZINDULKOVÁ

SERVÍROVACÍ PODNOS

1. Bambusové tyčky si připravte ve třech různých průměrech – tloušťkách. Z tenčího bambusu nařežte tyčky na výrobu dna podnosu (délka tyček závisí na jeho zamýšlené velikosti). Ze silnějšího bambusu uřízněte dvě tyče tak, aby přesahovaly délku dna celkem o 10 cm – na každé straně o 5 cm. Provázkem přivažte do kříže tenké tyče k oběma silnějším. Tyčky ideálně neskládejte kolínky k sobě a dbejte na pravoúhlost plochy dna.

2. Prvním svázáním vznikne základ podnosu. Nyní ze silnějšího bambusu uřízněte dvě tyčky přesahující šířku dna celkem o 4 cm, tedy o 2 cm na každé straně.

3. Provázkem přivažte silnější tyčky k přesahujícím koncům bočních tyčí dna. Uřízněte další dvě tyče ze středně silného bambusu (přesah délky dna celkem o 16 cm). Přivažte je provázkem na šířkové tyče tak, aby byly nad konci tenkých tyček dna (viz str. 100) Uřízněte dvě tyče ze silnějšího bambusu a uvažte je příčně k dlouhým tyčím jako madla.

Tip redakce: 

Lehký a zároveň bytelný podnos se stane oblíbenou součástí zahradních posezení a dobře poslouží i přes zimu uvnitř

Galerie: Využijte bambus naplno
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Magie světla aneb Vyrobte si vlastní stylovou lampičku

Starý mosazný kotlík, kus vyplaveného dřeva či širm z lustru po babičce. Pro někoho jde o krámy k vyhození, pro nás je to výzva k rozzáření tmavých koutů.
marianne.cz

SUŠÁK NA KVĚTINY

1. Z tenkých bambusů uřízněte čtyři tyčky dlouhé 30 cm (šíře sušáku libovolná). Ze silnějšího bambusu uřízněte dvě tyčky tvořící délku sušáku prodlouženou o 6 cm. Do silnějších tyček vyvrtejte otvory o průměru tyček tenčích. Ty do nich vsuňte, základ síta cvičně sestavte, ať víte, zda drží pohromadě.

2. Ze síťoviny ustřihněte obdélník; délka bude o 6 cm větší než delší tyčky. Na kratších koncích (šířka) síťovinu přeložte a prošijte, aby vznikly dva tunýlky. Krajní tyčky nasuňte do tunýlků a síto opět zkusmo složte. Z tenkého bambusu uřízněte další dvě tyčky – o téže délce, jakou mají silnější tyčky s vyvrtanými otvory – a ty k silnějším z vnitřní strany položte. Na koncích je svažte (případně slepte) k sobě.

3. Stejným způsobem vyrobte další dvě síta. Zvolte, které bude nejvýše, a na každý jeho roh navažte stejně dlouhý provázek. Veďte jej nad střed síta ke kovovému háčku. Ostatní síta přivažte provázkem a kompletní sušák zavěste na vhodné a viditelné místo.

Tip redakce: 

Květiny se suší na místě, kde volně proudí vzduch, ale nesmí jít o moc velký průvan. Zároveň také není žádoucí, aby na rostliny přímo pražilo slunce.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Ptačí bufet aneb Aby v zimě měli ptáčci co jíst

Kromě toho, že vám krmítka do zahrady přilákají hladové opeřence, můžou posloužit také jako hezká dekorace. Pojďte si s námi vyrobit dvě netradiční.
marianne.cz

LEHÁTKO

1. Z bambusů nařežte tyče přesahující o 1–2 cm šířku kovového rámu z jednolůžkové postele. Na délku rámu z nich jutovým nebo konopným provázkem svažte rohož.

2. Starou drátěnku odstraňte z rámu, očistěte ho ocelovým kartáčem. Z latě uřízněte dva kusy o délce 15–20 cm a přišroubujte vratovými šrouby do dvou rohů rámu.

3. Pevná kolečka lze vyříznout z prkének slepených křížem k sobě. Střed provrtejte vrtákem (průměr 12 mm). Ze závitové tyče M12 uřízněte dva kusy dlouhé tak, aby se na ně vešlo pět matic a plochých podložek. Do dvou rohů rámu vyvrtejte 12mm otvor a vsuňte díly závitové tyče. Na vnitřní konec tyče našroubujte matku a kontramatku. Z druhé strany rámu našroubujte další matku, utáhněte. Navlékněte velkou plochou podložku, kolečko, další plochou podložku a dvě matice. Jednou lehce dotáhněte, aby se kolečko točilo, a druhou použijte na zajištění jako kontramatku. Položte rohož na rám a přivažte provázkem.

Tip redakce: 

Jen tak si chvilku ležet v trávě... ale bez rizika ušpiněného, navlhlého oblečení a nastydlých zad! Řešení? Parádní pojízdné lehátko, které je navíc snadno přemístitelné.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...

... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na snadný třešňový džem: Bude vám připomínat léto po celý rok

Recept na snadný třešňový džem: Bude vám připomínat léto po celý rok

Dobrý nápad
Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích