Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Magie světla aneb Vyrobte si vlastní stylovou lampičku

Info ikona
Stolní lampa z kotlíku

Starý mosazný kotlík, kus vyplaveného dřeva či širm z lustru po babičce. Pro někoho jde o krámy k vyhození, pro nás je to výzva k rozzáření tmavých koutů.

Jana Kantorová | 26. 12. 2023

REALIZACE: Vladimír Zindulka, STYLING: Markéta Zindulková 

KOTLÍKOVÁ LAMPA 

Kdysi v této nádobě vznikaly lahodné základy moučníků, na kterých si pochutnávala generace našich babiček. Technický pokrok jí sebral její užitečnou roli a na čas ji odsunul z naší pozornosti. S trochou fantazie a řemeslné zručnosti může nyní na rodinné recepty pro změnu svítit. 

BUDETE POTŘEBOVAT: starý mosazný kotlík, dřevěný stojan na zvětšovací přístroj, šuplíkový porcelánový úchyt, objímku, žárovku, elektrický kabel, vypínač, pilku, vrták, šroubovák 

1. Na výsuvné rameno dřevěného stojanu přichyťte pomocí šuplíkového porcelánového úchytu kotlík za jedno ucho. Do ucha vyřízněte z tenkého prkénka výplň a na každou stranu ucha přidejte kus seříznutého prkénka. 

2. Všechny tři kusy provrtejte uprostřed a pomocí úchytu přišroubujte ke svislému ramenu stojanu. Kotlík se tak dá naklánět do obou stran a zároveň výškově nastavit. 

3. Na vodorovné rameno přišroubujte objímku. Elektrický kabel s vypínačem nechte volný. 

Tip:  

Starodávný kotlík se může díky malé úpravě proměnit nejen ve stolní, ale také závěsnou stahovací lampu. 

Galerie: Rozsviťte si na to!
Mohlo by se vám líbit

LAMPA ‚MOŘSKÝ VYVRHEL‘ 

Skrz naskrz brouky prokutaný kus dřeva vyplavil oceán na jihozápadě Francie, kde jej sebrala a do rodných Čech přivezla vedoucí vydání Eva. Představovala si, že je to možná kus stěžně z korzárské lodi, které tu kdysi brázdily zdejší vody. Možná jste také narazili na kousek s tajuplnou minulostí a budete mu chtít dát zcela prozaickou současnost

BUDETE POTŘEBOVAT: zajímavý kus starého nebo vyplaveného dřeva, kamennou dlaždici, měděnou trubku o průměru 12 mm, měděné koleno, kolmé, 45 stupňů, měděnou spojku (trubka, koleno i spojky), objímku s vypínačem, elektrický kabel, lepidlo 

1. Připravte si kus dřeva a starou kamennou dlaždici nebo plochý kámen. V hobby marketu nebo v potřebách pro topenáře pak najdete různé průměry trubek. Nejmenší, ke kterým se vyrábí i kolena a spojky, má průměr 12 mm. 

2. Do optického středu kamene vyvrtejte otvor 12 mm. Do dřeva vyvrtejte zespodu otvor stejného průměru a do něj vložte trubičku jedním koncem, druhý konec nasuňte na provrtaný kámen. Dřevo v horní části provrtejte šikmo pod úhlem 45 stupňů, trubičku pak nechte vyčnívat dostatečně dlouho, aby žárovka byla dost daleko od dřeva. Trubičkou provlečte kabel, na horním konci na něj navlékněte spojovací díl a obě zahnutá kolena. 

3. Všechny díly nasaďte na sebe a slepte vteřinovým lepidlem. Podle druhu objímky, kterou máte, ji nasaďte na trubičku a přimontujte kabel. 

Mohlo by se vám líbit

BABIČČINA LAMPA 

Skleněný širm neboli stínítko byl nejspíš coby součást lustru zvyklý vnést ještě více záře na sváteční tabuli. S radostí ale posvítí i na váš oblíbený román nebo detektivku. 

BUDETE POTŘEBOVAT: skleněný širm ve tvaru květu či jakékoli staré stínítko, měděnou trubku o průměru 8 až 12 mm, 2 dřevěné kolíky, suchý písek, elektrický kabel, objímku, vypínač 

1. Měděnou trubku na jednom konci zaslepte dřevěným kolíkem. Trubka o průměru 12 mm má sílu stěny 1 mm, proto vám stačí dřevěný kolík o průměru 10 mm. Do trubky nasypte suchý písek, stlačte a konec opět zaslepte dřevěným kolíkem. Takto připravená trubka se dobře a pravidelně ohýbá přes válcovitý předmět, například hrnec nebo kulatinu. 

2. Vytvarujte trubku do tvaru lampy – nejdřív kulatý podstavec, pak podle menšího průměru ji ohněte kolmo ke kruhu. Nakonec vytvarujte zaoblenou horní část podle stejného průměru, jako je spodní kruh. 

3. Z vytvarované trubky vysypte písek a vsuňte do ní elektrický kabel. Na horní část připevněte stínítko a objímku. Na spodní část kabelu přimontujte vypínač a zástrčku. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku