Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Sazeničkám cedulky sluší

Info ikona
Jak vylepšit sazenice rostlin?

Aby měl zahradník dobrý přehled o tom, co mu vyrůstá v záhonech, hodí se šikovné zápichy. Vyrobte si je s námi!

Jana Kantorová | 3. 05. 2023

TEXT: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ́ 

ZÁPICHY ZE SKLENIČEK 

1. Papírové kartičky nastříhejte tak velké, aby se daly dobře vložit do vybraných skleniček. Kartičky se nadepíšou a pomalují obrázky vysazovaných rostlin. Zručnější možná sáhnou po akvarelových barvách, pak je nutné kartičky nastřihat z papíru akvarelového. Při tvorbě nápisu se může hodit kaligrafické pero, ale pokud na krasopisném provedení nápisu tolik nelpíte, udělají dobrou službu i akvarelové fixy nebo fix obyčejný. Nápisy i obrázky nechte zaschnout

Galerie: Vyrobte si cedulky k sazeničkám
Mohlo by se vám líbit

2. Malé skleničky nyní opatrně vyplňte cedulkami. Každou kartičku nejprve zlehka srolujte (ne moc, ať se nepoškodí), poté vložte do skleničky a tam ji opatrně uvolněte, aby se rozvinula. Po stranách lze cedulku připevnit oboustrannou lepenkou, nebude se tak ve skleničce posouvat ani z ní vypadávat. 

3. Vařečku volně zasuňte dovnitř sklenky. Na konec vařečky také můžete nanést trochu lepidla z tavné lepicí pistole, jím se vařečka zevnitř přichytí ke dnu skleničky. 

Mohlo by se vám líbit

PŘEHLED NA VÍČKÁCH 

1. Podle průměru víček od malých skleniček (v našem případě je to 6 cm) si naměřte kolečka z papíru a vystřihněte je. Papírová kolečka ozdobte podle libosti; dobře kreslit se bude tenkým černým fixem a vybarvovat pastelkami nebo vodovými či akvarelovými barvami pomocí tenkého štětce. K vytvoření nápisu lze použít kaligrafické pero, případně akvarelové nebo obyčejné fixy. 

2. Do víčka od skleničky naneste zespodu v jednom místě lepidlo z tavné lepicí pistole. Ihned do něj podle obrázku zastrčte špejli a chvilku podržte, dokud lepidlo neztuhne. Špejli lehce přilepte k okraji víčka i na protější straně. 

Mohlo by se vám líbit

3. Papírové cedulky teď pomocí oboustranné lepenky pečlivě nalepte na druhou stranu víčka. Uhlaďte případné vzduchové bublinky, a hotový zápich může jít na své místo.  

NÁŠ TIP:

Cedulky z papíru nemusíte vyrábět od píky! Stačí nalistovat stranu 104 v březnovém čísle, kde si cedulky z tohoto postupu jednoduše vystřihnete a nalepíte na víčka.  

Semínka jsou zasetá, teď je třeba o ně dobře pečovat. V tom pomůžou právě zápichy, bez nich by zahradník těžko zjišťoval, kam co vysadil... 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku