Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Šperkař, který pro své originální výtvory hledá inspiraci v přírodě

Info ikona
Inspirace rostlinami  broučky, které najde v zahradě či v lese

Hanuš Lamr je šperkař s neobyčejným citem pro detail. Jeho něžné šperky na první pohled poznáte, protože jsou uměleckým ztvárněním rostlin či živočichů, které můžete najít na zahradě či v lese.

Eva Všetíčková | 23. 06. 2022

Od dětství zkoumal přírodu jiným okem než ostatní. Zajímaly ho detaily, fascinovaly křehké struktury rostlin, dřeva i květin. První šperky začal zhotovovat už na základní škole, takže když si měl zvolit studium, střední šperkařská škola byla jasnou volbou. Jeho talent se tu rozvinul natolik, že jej po maturitě přijali na UMPRUM. Po stáži v Izraeli začal s odléváním šperků s rostlinnými motivy. Po tatínkovi, známém malíři, převzal atelier na Malé Straně a začal sbírat materiál v přírodě, který od té doby proměňuje v originální stříbrné i zlaté skvosty – prsteny, náušnice či brože.

Galerie: Oslava přírody ve špercích Hanuše Lamra

Příroda viděná okem šperkaře

Hanušova tvorba je výjimečná detaily, kterých si v přírodě běžně moc nevšimneme. Každá větvička, šiška nebo květ jsou jedinečné svým tvarem a strukturou a přesně tak působí i jeho šperky. Kromě rostlin se pouští také třeba do ztvárnění různých představitelů hmyzí říše. Práce šperkaře vyžaduje velkou dávku preciznosti a trpělivosti a v Hanušově případě také trochu sochařských zručností. Pak ale mohou vzniknout šperky, které nejenže jsou naprostým originálem, ale zcela jistě také malým uměleckým dílem.

Info ikona
Hanuš Lamr ve svém atelieru

Výrobky Hanuš Lamra jsou křehké jako příroda sama.

Zdroj informací: Venkov a styl