Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Historie Primalexu: Jak vypadala továrna v Břasích a jak je na tom dnes?

Počátky výroby Primalexu sahají do roku 1965, kdy ředitelství podniku Západočeských keramických závodů rozhodlo o tom, že se v jeho závodě Břasy, kde se dosud vyráběla jen keramika a ultramarín, vyzkouší výroba malířských hlinek. Jak továrna vypadala tehdy a jak ji známe teď?

Jana Kantorová | 31. 08. 2023

Píše se rok 1877 a v obci Stupno, která dodnes drží tento svůj název v okrese Rokycany, byla založena společnost na zpracování červeného prášku oxidu železitého. Z této původně odpadní látky však tehdejší stupenský závod dokázal vyrobit tak kvalitní nátěry, že se o nich brzy dozvěděli i za hranicemi Rokycan. Tyto nátěry brzy začaly chránit zaoceánské lodě v mnohdy extrémních podmínkách při jejich plavbách a doslova tak brázdily celý širý svět.  

Galerie: Proměny továrny v Břasích
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Druhá šance pro Mederův dům aneb Zakopané mince přinesly štěstí

Prastarému žateckému měšťanskému domu se díky trojici nadšenců vrátil někdejší lesk. Jak se záchrana gotické památky povedla, to se teď může přesvědčit na vlastní oči každý.
marianne.cz

Suroviny z přírody  

V roce 1878 firma Starck zřídila v Břasích továrnu na výrobu původně velmi vzácné barvy - ultramarínu. Způsob výroby syntetického ultramarinu byl přitom objeven až v roce 1827 ve Francii, a to až poté co na způsob jeho výroby byla vypsána finanční odměna rovnající se dvounásobku ceny 2 kg této barvy přírodního původu. 12. září roku 1908, kdy dráha poháněná do té doby koňmi byla nahrazena elektrickou lokomotivou na úzkorozchodné trati. Koně si mohli doslova a konečně odfrknout, protože síť továren firmy Starck se velmi rychle rozrůstala. 

Věděli jste?  

V té době se zprávy šířily ještě trochu hůře, než je tomu dnes. Ale dodnes nikdo nezpochybnil, že úzkokolejka v Břasích byla první elektrizovanou úzkorozchodnou tratí na území našeho státu a druhou elektrifikovanou tratí v Čechách vůbec. A nezůstalo jen u toho. 

Mohlo by se vám líbit

Tradice, díky které ochutnáváme hořký mok: Chmel je naše zlato

Český chmel je ve světě pojmem už od konce 19. století. Jak se v minulosti sklízel, vědí díky muzikálu Starci na chmelu i mladší ročníky. Co se ale se zelenými šišticemi děje dál? Především se musejí dokonale vysušit v sušárnách. Ty byly kdysi chloubou chmelařských obcí, dnes se o ně většinou nikdo nestará a chátrají. Objevte je, než bude pozdě.
marianne.cz

Poválečný stav 

V roce 1945 proběhlo něco, co bylo v té době označováno za fúzi ve prospěch všech. Firma J. D. Starck se přejmenovala na Dolové a průmyslové závody a byla znárodněna. Další změny na sebe nedaly dlouho čekat a po několika dalších přejmenováních a začleňováních vznikl samostatný národní podnik Chemická keramika Břasy. Kromě běžné keramické produkce se závod v Břasích specializoval na výrobu kameniny.  

Některé zlepšováky upadnou po prvním opojení ihned v zapomnění a některé navždy změní svět. A to byl v roce 1968 i případ Primalexu, tedy v té době ještě výrobku uvedeným pod názvem Primel. Jednalo se o bílou nátěrovou hmotu, která vznikla na základě zlepšovacího návrhu. Zatímco většina dosavadních barev, resp. hlinek se prodávala v práškové formě, měl Primel vůbec jako první v Československu již tekutou konzistenci. K zavedení nového výrobku nicméně přispěla snaha po všeobecně větší efektivitě výroby v Břasích, kterou nabourávala zejména výroba ultramarínu, jehož odbyt pomalu, ale jistě klesal. A odtud už bylo coby kamenem dohodil k modernizaci továrny i jejích výrobků, které využíváme dodnes.  

Mohlo by se vám líbit

Tradice: Za proroky povětrnosti

Meteorologie musela o své místo na slunci dlouho bojovat. K její dnešní popularitě přispěla i móda veřejně přístupných povětrnostních sloupků, které se od 19. století stavěly po celé Evropě. Kolik se jich zachovalo v Česku?
marianne.cz

Související články

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích