Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Zabavte se s dětmi: Vyrobte si originální slaměné ozdoby

Stromeček už se těší, až ho s dětmi odějete do slavnostního. Co mu pro letošní rok vytvořit s pomocí žitné slámy nový, trochu tradiční i trochu moderní kabátek?

Jana Kantorová | 11. 12. 2023

STYLING: Markéta Zindulková  

VÁNOČNÍ DEKORACE 

Hlavním pomocníkem pro výrobu slaměných ozdob i řetězu je žitná sláma. Stonky zbavené klásků a kolínek je třeba předtím, než se pustíte do tvoření, zalít vroucí vodou a nechat je zhruba 10 minut nasáknout. Pak můžete tekutinu slít a bez obav, že se vám kousky stébel budou třepit, je nastříhat na potřebnou délku – v našem případě to je zhruba 4,5 cm. Nestejně dlouhé zbytky využijete později při výrobě řetězu. Základní ozdoba je vyrobena z devíti a další z 15 kousků stébla. Slaměné dekorace i řetěz jsou velmi lehké a je potřeba je trochu zatížit. K tomu, a zároveň k jejich dozdobení, vám poslouží dřevěné korálky nebo papírové kuličky

BUDETE POTŘEBOVAT: žitnou slámu, předem upravenou uvedeným způsobem, nůžky, měkkou vyšívací bavlnku (v různých barvách), dlouhou navlékácí jehlu (delší, než je délka slámek), dřevěné korálky, bílé vatové korálky  

Galerie: Vytvořte si s dětmi originální vánoční ozdobičky
Mohlo by se vám líbit

Starosvětské Vánoce v dvě století staré chalupě v Orlických horách

Na chalupě nedaleko Vamberka tráví Martina, Jan, jejich dcerka Kačenka a samozřejmě také domácí mazlíček, pes Fido, každou volnou chvíli. Tahle půvabná roubenka je pro rodinu Rejzlových tím nejhezčím místem, kde trávit nejen vánoční svátky.
marianne.cz

KRYSTAL 

 1. V prvním kroku navlečte pomocí jehly na nit tři žitná stébla (z celkových devíti) a svažte je do tvaru trojúhelníku tak, aby kratší konec nitě byl nejméně 15 centimetrů. Ten bude tvořit část závěsu na pověšení ozdoby. Žitná stébla svazujte s citem, abyste je příliš pevným utažením nerozlámali. 
 2. Navlečte další dva kousky slámy a jehlou pak protáhněte nit spodní hranou vzniklého trojúhelníku. 
 3. V dalším kroku navlečte nové dva dílky slámy a jehlou protáhněte nit vodorovným horním stéblem tak, jak vidíte na obrázku. 
 4. Na nit navlékněte další dílek a poté v ruce vše vytvarujte do tvaru krystalu a provlečením nitě kolem volného cípu trojúhelníku tak vytvoříte jeho další stranu. Nyní navlékněte poslední díl slámy a nití spojte s posledním vrcholem krystalu. Nakonec provlékněte nit slámkou, aby oba konce nitě byly ve stejném vrcholu. 
 5. Svažte na uzel, oba konce provlékněte korálky a na konci opět udělejte uzel, aby se ozdoba dala zavěsit. 

Tip redakce:  

Základní postup – tedy postupné navlékání vždy dvou slaměných kousků – nyní už znáte. Můžete se proto pustit do výroby složitějších ozdob... 

Mohlo by se vám líbit

10 nejvoňavějších vánočních svíček, které vám zpříjemní adventní čas

Vanilkové rohlíčky, svařené víno nebo aromatické jehličí stromků – atmosféru Vánoc si můžete doma vykouzlit jedním škrtnutím sirky. Přinášíme vám výběr těch nejkrásnějších svátečních vonných svíček.
marianne.cz

HVĚZDA 

 1. Základ hvězdy z 15 žitných stébel je totožný jako u krystalu z devíti kousků. 
 2. Přidejte jeden dílek a protáhněte obvodovým stéblem a dotažením vytvarujte první část 3D hvězdy. 
 3. Navlékněte dva dílky a provlečte je následující vodorovnou slámkou. Poté udělejte tento krok ještě jednou. 
 4. Nyní už vás čeká navléknout jen poslední dílek a oba volné vrcholy posledních trojúhelníků dát k sobě a svázat s koncem posledního dílku.  
 5. Zpevněte ozdobu protažením nitě křížem krážem skrze všechny slámky. Oba konce v jedné špičce svažte. Ozdobte korálky a vytvořte poutko k zavěšení. 

Tip redakce:  

Hvězda je jedním ze symbolických tvarů vánočních svátků. Připomíná, že právě betlémská hvězda přiměla tři moudré mudrce z Východu vzít dary a vydat se na velmi dlouhou cestu. Její jas je dovedl až k cíli putování - do Betléma za právě narozeným Ježíškem.  

Mohlo by se vám líbit

Romantický vánoční interiér, ze kterého dýchá rodinná pohoda

Dnes nazdobený domov vyladěný do posledního detailu, byl ještě před pěti lety rozkopaným staveništěm. Jak dlouhá a náročná byla cesta k vytouženému cíli?
marianne.cz

ŘETĚZ  

BUDETE POTŘEBOVAT: nestejně dlouhé odstřižky žitné slámy, vyšívací bavlnku, dřevěné korálky 

 1. Podle vlastní fantazie navlékejte na bavlnku odstřižky žitné slámy a prokládejte je různým množstvím korálků v přírodní a bílé barvě. 
 2. Díky různě dlouhým slámkám vám bude přibývat řetěz velmi rychle a na stromku ozdoby efektně doplní. 

Tip redakce:  

Věděli jste, že zvyk ozdobit vánoční stromek přišel do českých zemí až na počátku 19. století, a to nejspíš z Bavorska? Ve 30. letech téhož století už byl tento obyčej rozšířený především mezi měšťanstvem. Vánoční stromky se zpočátku zdobily dostupnými ozdobami - cukrovím, panenskými jablíčky, pozlacenými ořechy či šiškami. Přírodní dekorace nyní slaví velký návrat, proto se nebojte pustit do tvoření. Sami vidíte, že je to velmi jednoduché.   

Větvička cesmíny a oříškové lodičky už čekají na setmění, při kterém vynikne mystické kouzlo vánočních svátků. Ty se od nepaměti slaví nejen jako narození Ježíška, ale také návrat slunce, které vždy znamená naději a vítězství světla nad všepohlcující tmou

Mohlo by se vám líbit

Zveme vás na návštěvu: Elegantní vánoční interiér v tlumených tónech

Jestli nepatříte mezi milovníky divokých vánočních dekorací ve výrazných barvách, ale dáváte spíš přednost jednoduché eleganci a přírodním materiálům, budete z tohoto interiéru nadšení.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Hoď bidlo přes bidlo, kucmoch a další jídla našich předků. Dnes už je moc nevaříme

Tradice
Klokočí: Babičky se s ním modlily i zdobily, dnes je téměř zapomenuto

Klokočí: Babičky se s ním modlily i zdobily, dnes je téměř zapomenuto

Tradice
Tradiční trdelník nepochází ze Staromáku. Jeho cesta do stánku byla dlouhá

Tradiční trdelník nepochází ze Staromáku. Jeho cesta do stánku byla dlouhá

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití