Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Zabavte se s dětmi: Vyrobte si originální slaměné ozdoby

Info ikona
Vánoční dekorace

Stromeček už se těší, až ho s dětmi odějete do slavnostního. Co mu pro letošní rok vytvořit s pomocí žitné slámy nový, trochu tradiční i trochu moderní kabátek?

Jana Kantorová | 11. 12. 2023

STYLING: Markéta Zindulková  

VÁNOČNÍ DEKORACE 

Hlavním pomocníkem pro výrobu slaměných ozdob i řetězu je žitná sláma. Stonky zbavené klásků a kolínek je třeba předtím, než se pustíte do tvoření, zalít vroucí vodou a nechat je zhruba 10 minut nasáknout. Pak můžete tekutinu slít a bez obav, že se vám kousky stébel budou třepit, je nastříhat na potřebnou délku – v našem případě to je zhruba 4,5 cm. Nestejně dlouhé zbytky využijete později při výrobě řetězu. Základní ozdoba je vyrobena z devíti a další z 15 kousků stébla. Slaměné dekorace i řetěz jsou velmi lehké a je potřeba je trochu zatížit. K tomu, a zároveň k jejich dozdobení, vám poslouží dřevěné korálky nebo papírové kuličky

BUDETE POTŘEBOVAT: žitnou slámu, předem upravenou uvedeným způsobem, nůžky, měkkou vyšívací bavlnku (v různých barvách), dlouhou navlékácí jehlu (delší, než je délka slámek), dřevěné korálky, bílé vatové korálky  

Galerie: Vytvořte si s dětmi originální vánoční ozdobičky
Mohlo by se vám líbit

KRYSTAL 

 1. V prvním kroku navlečte pomocí jehly na nit tři žitná stébla (z celkových devíti) a svažte je do tvaru trojúhelníku tak, aby kratší konec nitě byl nejméně 15 centimetrů. Ten bude tvořit část závěsu na pověšení ozdoby. Žitná stébla svazujte s citem, abyste je příliš pevným utažením nerozlámali. 
 2. Navlečte další dva kousky slámy a jehlou pak protáhněte nit spodní hranou vzniklého trojúhelníku. 
 3. V dalším kroku navlečte nové dva dílky slámy a jehlou protáhněte nit vodorovným horním stéblem tak, jak vidíte na obrázku. 
 4. Na nit navlékněte další dílek a poté v ruce vše vytvarujte do tvaru krystalu a provlečením nitě kolem volného cípu trojúhelníku tak vytvoříte jeho další stranu. Nyní navlékněte poslední díl slámy a nití spojte s posledním vrcholem krystalu. Nakonec provlékněte nit slámkou, aby oba konce nitě byly ve stejném vrcholu. 
 5. Svažte na uzel, oba konce provlékněte korálky a na konci opět udělejte uzel, aby se ozdoba dala zavěsit. 

Tip redakce:  

Základní postup – tedy postupné navlékání vždy dvou slaměných kousků – nyní už znáte. Můžete se proto pustit do výroby složitějších ozdob... 

Mohlo by se vám líbit

HVĚZDA 

 1. Základ hvězdy z 15 žitných stébel je totožný jako u krystalu z devíti kousků. 
 2. Přidejte jeden dílek a protáhněte obvodovým stéblem a dotažením vytvarujte první část 3D hvězdy. 
 3. Navlékněte dva dílky a provlečte je následující vodorovnou slámkou. Poté udělejte tento krok ještě jednou. 
 4. Nyní už vás čeká navléknout jen poslední dílek a oba volné vrcholy posledních trojúhelníků dát k sobě a svázat s koncem posledního dílku.  
 5. Zpevněte ozdobu protažením nitě křížem krážem skrze všechny slámky. Oba konce v jedné špičce svažte. Ozdobte korálky a vytvořte poutko k zavěšení. 

Tip redakce:  

Hvězda je jedním ze symbolických tvarů vánočních svátků. Připomíná, že právě betlémská hvězda přiměla tři moudré mudrce z Východu vzít dary a vydat se na velmi dlouhou cestu. Její jas je dovedl až k cíli putování - do Betléma za právě narozeným Ježíškem.  

Mohlo by se vám líbit

ŘETĚZ  

BUDETE POTŘEBOVAT: nestejně dlouhé odstřižky žitné slámy, vyšívací bavlnku, dřevěné korálky 

 1. Podle vlastní fantazie navlékejte na bavlnku odstřižky žitné slámy a prokládejte je různým množstvím korálků v přírodní a bílé barvě. 
 2. Díky různě dlouhým slámkám vám bude přibývat řetěz velmi rychle a na stromku ozdoby efektně doplní. 

Tip redakce:  

Věděli jste, že zvyk ozdobit vánoční stromek přišel do českých zemí až na počátku 19. století, a to nejspíš z Bavorska? Ve 30. letech téhož století už byl tento obyčej rozšířený především mezi měšťanstvem. Vánoční stromky se zpočátku zdobily dostupnými ozdobami - cukrovím, panenskými jablíčky, pozlacenými ořechy či šiškami. Přírodní dekorace nyní slaví velký návrat, proto se nebojte pustit do tvoření. Sami vidíte, že je to velmi jednoduché.   

Větvička cesmíny a oříškové lodičky už čekají na setmění, při kterém vynikne mystické kouzlo vánočních svátků. Ty se od nepaměti slaví nejen jako narození Ježíška, ale také návrat slunce, které vždy znamená naději a vítězství světla nad všepohlcující tmou

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku