Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Fuchsie jsou nádherné květiny se zvláštními květy, které se navíc liší podle varianty, jakou si pořídíte. Pojďte o nich zjistit víc a prozářit svůj balkon, terasu nebo zahradu odstíny růžové, bílé a fialové.

Jana Bitalová | 24. 05. 2024

Fuchsie jsou oblíbené balkonové rostliny, které vynikají svou krásou a rozmanitostí variant. Existuje totiž přes dvanáct tisíc kultivarů, které zahrnují vzpřímené, polopřevislé i převislé formy. Díky tomu si můžete vybrat rostlinu, co vyhovuje vaším potřebám. 

Jistě každého na první pohled zaujmou květy fuchsií. Liší se tvarem, barevnými kombinacemi i tvarem. Některé jsou jednodušší, jiné mají složité tvarování, přičemž mnohé vypadají jako malé baletky s širokými sukněmi.

Info ikona
Fuchsie.

Za dobrou péči se vám fuchsie odvděčí

Fuchsie můžete vysadit na zahradě, ale také do květináče, takže je lze pěstovat na balkonu nebo terase. Rozhodně jde o venkovní rostliny, které se dávají ven na přelomu dubna a května, byť zpočátku potřebují chránit před případnými přízemními mrazíky, třeba zakrytím textílií na noc a brzké ráno. 

Fuchsiím bude dobře na světlém stanovišti, které je chráněné před ostrým poledním sluncem. Nejlepší je vyhledat si informace o konkrétním kultivaru, který si chcete pořídit, nicméně na prvotní zorientování se, vám pomůže barva květů. Varianty s tmavými květy preferují spíše hodně světlé stanoviště, zatímco ty se světlými květy potřebují místo bez přímého slunečního světla.

Živiny jsou základ

Vysazujte je do kyselejší půdy (pH cca 6), které dosáhnete substrátem pro kyselomilné rostliny a vhodným hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Každý rok byste přitom měli fuchsie přesazovat, aby měly dostatek živin, kterých tyto květiny potřebují opravdu hodně. Přistupte k němu na přelomu března a dubna, abyste rostlinu připravili na jaro.

Do řezu se pusťte nejpozději v polovině dubna, což znamená, že letos už k němu nepřistupujte. Až příští rok zkraťte výhony a dejte rostlině tvar. Zároveň můžete objevit zimní výhony, které nevypadají zdravě a jsou vhodné k odstranění. Naopak odkvetlé květy a plody pravidelně odstraňujte.

Zálivka by měla být vydatná, ale ne přehnaná. Jakmile bude květina přelitá, hrozí, že jí budou uhnívat kořeny. 

Mohlo by se vám líbit

Vertikální zahrada: Pěstujte květiny, zeleninu a ovoce, i když nemáte moc místa

Máte jen malou zahrádku nebo balkon, a přesto byste se rádi pustili do zahradničení? Pak bude ideální vertikální způsob, který využije každý prostor. Vypěstujete si tak květiny, zeleninu i ovoce.
marianne.cz

Nemocem a škůdcům předcházejte

Základem zdravé rostliny je prevence. Kontrolujte, zda se neobjevují projevy chorob nebo škůdců, a případně včas zasáhněte. Fuchsie mají v oblibě svilušky, molice, mšice a třásněnky. Postřiky pro jejich odstranění koupíte v obchodech.

Když se ozve zima...

Fuchsie nejsou mrazuvzdorné, proto je včas ukliďte. Ideální je místnost, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 10 °C. Před zimováním rostliny ostříhejte a pak zalévejte jen jednou za dva až tři týdny.

Mohlo by se vám líbit

Rododendron svými květy rozzáří zahradu i balkon. Pořídíte si ho?

Rododendrony patří mezi nejoblíbenější okrasné keře, kterých existuje přes tisíc druhů a ještě více kultivarů. Na první pohled zaujmou nádhernými květy, ale jejich výhodou je nepříliš složité pěstování.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Zahrada
Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?