Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada plná květů: Ibišek – Král pozdního léta

Info ikona
Ibišek

V době, kdy většině okrasných keřů dochází dech, přichází velká chvíle ibišku. Pokvete i na vaší zahradě?

Jana Kantorová | 17. 07. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

IBIŠEK SYRSKÝ (Hibiscus syriacus L.) je kvetoucí okrasný keř, který své největší krásy dosahuje během srpna. Jeho velké pupeny v bílé, růžové či fialové barvě se postupně rozevírají od července do září. Při pohledu na ně se nám možná vybaví vzpomínky na letní dovolenou v exotických destinacích. Svým názvem však trochu mate. Nepochází totiž z Blízkého východu, ale z Indie a Číny. Odsud se přes Hedvábnou stezku přemístil nejdříve do Orientu a zhruba před čtyřmi sty lety doputoval do střední Evropy.  

Tip redakce:  

Ibišek se většinou pěstuje jako okrasná rostlina, ale vzhledem k vysokému obsahu biologicky aktivních látek se jedná též o úžasnou léčivou bylinu. 

Galerie: Ibišek, který rozzáří jakoukoli zahradu
Mohlo by se vám líbit

Vždy po ruce...i v posmrtném životě 

Poprvé byl zmíněnv katalogu rostlin pod názvem Alcea arborescens, což by se dalo přeložit jako keřovitá topolovka. Tvarem svých květů opravdu trochu připomíná topolovku růžovou, která stejně jako ibišek spadá do čeledi slézovitých. Jako léčivo jej využívali už staří Egypťané. Údajně se vkládal i do výbavy v hrobkách, aby byl lidem po ruce v posmrtném životě. Na asijském kontinentě jsou ibišky hojně využívány v celé jeho historii. V indické ajurvédské medicíně pomáhaly při zácpě, špatném trávení a při zánětech. Do Evropy byl ibišek přivezen až v 17. století. Ze začátku byl výsadou zejména skleníků šlechtických panství. Pěstoval se také v botanických zahradách pro své krásné květy a také pozitivní účinky na náš organismus. Později se tento okrasný keř začal objevovat i kolem obyčejných domů. 

Mohlo by se vám líbit

Miss mezi květy  

Ibišek syrský je vcelku nenáročná rostlina. Na sklonku léta přitom dovede potěšit záplavou květů. Není proto divu, že si rychle získal srdce pěstitelů. První odrůdy se vyznačovaly dobrou mrazuvzdorností, ale barevné odstíny byly nevýrazné a malé. Současnou generaci odrůd už směle můžeme zařadit mezi nejkrásnější v létě kvetoucí rostliny. Z původního druhu s menšími fialovými květy byly vyšlechtěny velkokvěté odrůdy s až patnácticentimetrovými, výjimečně dvaceticentimetrovými květy v široké škále odstínů od bílé po sytě červenou.  

Tip redakce:  

Aby ibišek hojně kvetl, potřebuje chráněné slunné místo s vlhkou, ale propustnou a humózní půdou. Uvítá jednorázové jarní přihnojení dusíkem a letní přihnojování fosforem na podporu kvetení. 

Mohlo by se vám líbit

Na zahradu, balkon i terasu 

Navzdory skutečnosti, že ibišek pochází z teplých krajin, mu naše klima zcela vyhovuje. Pokud je však podnebí chladnější, je nutné pro něj najít chráněné stanoviště ve dvoře – před jižní zdí nebo někde v závětří. Na jaře postačí seříznout odumřelé výhony a zbytky loňských okvětí. Nemusíte mít obavy, že se připravíte o jeho kvetení. Ibišek totiž tvoří poupata na nových výhonech. Výraznější zásahy jsou nutné pouze tehdy, když vám keř přeroste přes hlavu a je příliš velký či neforemný. Venkovní ibišek můžeme pěstovat v nádobách či v záhonech na zahradě. Působivý je také ibiškový živý plot, zvlášť pokud je z různobarevných odstínů květů. Kromě ibišku syrského stojí za pozornost také ibišek bahenní, kterému se říká díky zemi jeho původu americký. Líbivý je i pokojový ibišek čínská růže, který se skvěle hodí na balkon nebo terasu. 

Mohlo by se vám líbit

Divoké potomstvo  

Na příhodném stanovišti je možné ibišek rozmnožit také pomocí semen. Pokud se navíc rádi necháváte překvapit barvou květů, můžete tyto rostlinky v létě přesadit do květináčů. Dejte je na chráněné místo, kde mohou následně také přezimovat. Pamatujte, že potřebují dostatek světla a nesmí je zastihnout mráz. Následující jaro pak sazeničky přesaďte na vybrané místo do zahrady. Počítejte s tím, že první květy se objeví až třetí léto. 

Tip redakce:  

Květy ibišku se často, zejména na Blízkém východě, kandují nebo nakládají do cukru a konzumují jako pochutina. Z květních kalichů se dělá čaj.  

Mohlo by se vám líbit

Trvalka, která září  

Ibišek bahenní velkokvětý (Hibiscus moscheutos) – všude, kde rozkvetou tyto nádherné trvalky, jsou středem pozornosti. Je to hlavně kvůli jejich obrovským listům i květům v barvě od bílé přes růžovou až po červenou, které se na keřích objevují od konce června až do října. Pocházejí přitom z mokřadů a břehů řek na jihovýchodě Spojených států. Vyšlechtěná série kultivarů ‚Luna‘ s výškou 60 až 90 centimetrů a čtyřmi odrůdami – Red, White, Blush a Rose. Ty ohromí každého, kdo bude míjet vaši zahradu. Na podzim, jakmile začnou výhony odumírat, sestřihněte větve 5 až 10 cm nad zemí. Rostlina přezimuje v kořenech, ke kterým je dobré přihrnout zeminu, případně ji přikrýt chvojím

Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

  • Pupeny květů se postupně otevírají od spodní části rostliny směrem nahoru.  
  • Nádherná je odrůda ibišku s poloplnými růžovofialovými květy ‚Lavender Chiffon‘. Jejich doba kvetení je opravdu dlouhá, a to od července až do přelomu září a října. Novější Chiffon odrůdy bývají odolnější vůči dešti než starší kultivary. 
  • Ibišek se skvěle hodí k pěstování živých plotů. Zkuste jej vysadit vedle sebe v různých barevných kombinacích.  
  • Pouze na nových, v daném roce vyrostlých výhonech se objevují květy. Plody na rostlině často vydrží až do následujícího jara.  
  • Modrofialové květy s výraznou purpurovou skvrnou uprostřed, která se táhne po okvětních plátcích nahoru, má odrůda ‚Blue Bird‘. Je plně mrazuvzdorná s květy velkými 12 až 14 centimetrů, jimiž se pyšní celé léto až do podzimu.  
  • Bílé plné květy s výrazným červeným očkem uprostřed jsou charakteristické pro odrůdu ibišku zvavou ‚China Chiffon‘. Tato rostlina kvete na slunném stanovišti spolehlivě a hojně každý rok. 
  • Ibišek čínská růže (Hibiscus rosa – sinensis) je keříkovitá pokojová rostlina, která se pěstuje především pro své, v průměru až 20 centimetrů velké trubkovité květy. I když se jimi můžeme těšit maximálně jeden až dva dny, kvete neustále od jara do podzimu. Jemně voňavé květy mohou být jednoduché či plné a mají bílou, žlutou, oranžovou, červenou nebo růžovou barvu. V létě lze rostlinu umístit ven a dosadit například muškáty a jinými balkonovkami. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku