Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada plná kontryhelu: Tak trochu jiné zlato

Info ikona
Kontryhel

Šťavnaté zelené listy s typickou kapkou vody uprostřed, záplava drobných žlutých květů a zázračné účinky pro ženské zdraví. To je bylina alchymistů – kontryhel.

Jana Kantorová | 21. 05. 2023

TEXT: ALEXANDRA KOUTNÁ 

Nebeská rosa‘, ‚alchemilka‘, ‚deštníček‘, ‚husí nožka‘, ‚polní muškát‘ nebo ‚bylinka Panny Marie‘. I tak zní lidové názvy kontryhele obecného (Alchemilla vulgaris) odkazující na jeho přímo zázračné účinky pro ženskou plodnost. Specifický tvar listů připomínající otevřenou dlaň a vějíř zachytávající kapku rosy, o které se říkalo, že je slzou Panny Marie. Její vypití údajně pomáhá všem ženám i dívkám léčit ženské problémy. Proto se o kontryhelu často mluví také jako o posvátné rostlině.  

Galerie: Na co pomůže kontryhel
Mohlo by se vám líbit

Neprávem opomíjená 

Její přesně formované robustní listy se přitom i esteticky bezpochyby vyjímají v každé zahradě. V záhonu kontryhel velmi rychle zakryje nejedno prázdné místo a koncem května je obsypaný nespočtem drobných zelenožlutých kvítků. Jakkoli může tato trvalka, roste-li jednotlivě, působit trochu nenápadně, ve větším množství vytvoří v záhonu celý lán zlatavě kvetoucích obláčků. Z botanického hlediska spadá kontryhel do čeledi růžovitých. Na celém světě se nachází skoro tisíc druhů této rostliny, ale pouze malou část z nich lze řadit mezi takzvaně okrasné. 

Mohlo by se vám líbit

Lekce z botaniky  

Kontryhel obecný, vytrvalou bylinu, která se ráda drží na okraji lesů, na loukách i pastvinách, lze objevit po celé Evropě. Vyskytuje se ovšem také v severní Asii i na východě Severní Ameriky. Dorůstá většinou do výšky deseti až třiceti centimetrů a je typická nezvyklým tvarem listů i rozvětveným květenstvím připomínajícím ženskou sukni (proto lidový název ‚ženský plášť‘).

V tuzemských zahradách roste řada druhů kontryhele. Natrefit se dá rozhodně na kontryhel měkký (Alchemilla mollis), který je přibližně čtyřicet centimetrů vysoký. Jeho listy jsou výjimečně velké a mají téměř kulatý tvar. Dobře prospívá na slunci i v polostínu. Neklade velké nároky na půdu, ale miluje vlhko a vodu. Mokřady jsou jeho. Není dobré také zapomínat, že tento druh kontryhelu je rozpínavý, a tedy prostorově náročný. Kdo pro něj nemá osobní slabost a v zahradě dost místa, nechť raději volí kontryhel třpytivý (Alchemilla micans). Ozdobou skalky bude určitě nejmenší z kontryhelů s přídomkem trpasličí (Alchemilla faeroensis), původem z Islandu a Faerských ostrovů. Nepřesáhne výšku deseti centimetrů a vytváří elegantní kompaktní trsy. 

Mohlo by se vám líbit

Nenápadné štěstí 

Ale zpátky ke kontryhelu s přízviskem obecný. Ten je odpradávna ceněnou léčivou bylinou. Jeho blahodárné účinky byly popsány již v antice. Ve středověku se dostal i do centra pozornosti alchymistů, kteří ho využívalli při pokusech o výrobu zlata. Jak známo, jejich úsilí nepřineslo kýžené výsledky, nicméně kontryhel díky nim získal botanické jméno – alchemilla –, což v překladu znamená něco jako bylina alchymistů. Svým způsobem je vlastně také zlatem, ač rostlinným.

Nejvíc ceněný je v té sekci jako univerzální ženská bylinka. V lidovém léčitelství se používá jeho nať a kvetoucí listy, které se sbírají od května do září. Ty jsou bohaté zejména na silice, organické kyseliny, tříslovinu, kyselinu salicylovou i vitamin C, které ve vzájemné souhře pomáhají s několika neduhy – při zažívacích a střevních potížích, při hojení ran a zástavě krvácení, zlepšování stavu u jaterních či ledvinových chorob. Je také silným antioxidantem.

Tradičně se kontryhel sklízí v období květu. Ukazuje se však, že je-li trhán později, po odkvětu, obsahuje vyšší množství látek, zejména taninů, tříslovin, majících krom antiseptických a antioxidačních vlastností schopnost vytvářet komplexy s molekulami, které následně detoxikují celé tělo. Bezkonkurenčně je kontryhel obecný jednou z nejlepších ‚ženských‘ bylin, jež podají pomocnou ruku v okamžiku gynekologických či hormonálních problémůpo potratu, porodu, při menstruaci, menopauze a tak dále. Zdánlivě nenápadná bylina je tak nejen ozdobou okrasné části zahrady, ale také synonymem pro ženské štěstí. 

Mohlo by se vám líbit

Kontryhelové ozdoby 

Budete potřebovat: zavařovací skleničky, svíčky, gumičky, pozinkovaný kyblík, lýkový, lněný či jutový provázek, starý smaltovaný kastrol 

Jak na to: 

  1. Na zavařovací sklenice dejte dvě gumičky a za ně zastrkávejte květenství kontryhele nebo jeho listy. Gumičky pak překryjte stonky ozdobné trávy. 
  2. Pozinkovaný kyblík uvažte provázkem na žebřík opřený třeba o kůlnu nebo chatku. Nalijte do něj vodu a bohatě ho zaplňte květenstvími kontryhele v kombinaci s barevnými květy jiných zahradních trvalek. (V našem případě čínských karafiátů.) 
  3. Smaltovaný kastrol naplňte vodou a na její hladinu umístěte květy i listy kontryhele a ostříhané květy popínavých růží. Vytvoříte nejen potěšení pro oči, ale možná také pítko pro zpěvné ptactvo a užitečný hmyz, jemuž listy kontryhele poslouží jako bezpečné ostrůvky. 
Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

  • Růžová se zelenou je jednou z nejhezčích kombinací raného léta. Proč nevyužít opulentní krásy kvetoucích pivoněk a nezasadit je do zeleného kontryhelového moře... 
  • Kontryhel Hoppeův (Alchemilla hoppeana). Rostlina má hluboce krojené listy a se svou výškou pouhých deset centimetrů se hodí do skalky. 
  • V tuzemských zahradách je nejčastěji vidět kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Dosahuje výšky až 50 centimetrů a jeho listy zdobí oboustranně chloupky. 
  • Květinová kombinace heřmánku, bezu a kontryhelu působí přirozeně jemně. Jako váza jim poslouží zavařovací sklenice. Stačí ji zabalit do velkých listů a omotat provázkem. 
  • Okrasné kontryhele vytvoří zlatavé polštáře kryjící kotníky keřům i kvetoucím letničkám. V kombinaci s dalšími zahradními květinami dá tato bylina vzniknout dekorativní kytici do vázy. 
  • Ženská bylina – Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora) roste na loukách, u potoků i ve světlých lesích po celé Evropě. Je známý pro léčivé účinky. Čaj z jeho květů a lístků je vhodný zejména při ženských obtížích. Vhodný je ale i pro muže po infarktu. 
  • Je vám líto zbavovat se ostříhaných květů popínavých růží, hortenzií či pivoněk? Vetknuté do proutěného korpusu ve tvaru srdce a přizdobené kontryhelem budou ještě další čas dělat radost. 
Zdroj článku