Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

3 tipy, kam vyrazit s dětmi po Česku

Přemýšlíte, kam vyrazit na prázdniny nebo na víkend, aby to bavilo děti a vy jste se neukousali nudou? Spojili jsme síly se stránkami Amazing Places ČR, které mapují nejkrásnější místa u nás, a přinášíme vám pár tipů.

Ivona Šouralová | 27. 05. 2016
Salajna
Překrásný statek Salajna, který najdete v západních Čechách ne­daleko Dolního Žandova na Karlo­varsku, vznikl pečlivou přestavbou stavení z roku 1802. V 50. letech minulého století byl sice díky své mimořádně architektonické hodno­tě zařazen mezi kulturní památky, ale od té doby jen chátral, až skon­čil na seznamu nejohroženějších nemovitých památek. Rekonstruk­ce naštěstí dopadla skvěle, a tak se dnes Salajna může stát místem rodinného pobytu. Součástí objektu jsou kromě stylově zařízených po­kojů také společné prostory s nád­hernými kachlovými kamny, kde si na pravých ovčích kůžích můžete vyzkoušet lenošení „na peci“. Statek je ze tří stran obklopen zahradou s rybníkem plným ryb, které můžete ulovit (a pak zase pustit). Kromě rybolovu nabízí Salajna možnost zapůjčení kol, gril, pípu s chlazením, piknikovou deku či stolní hry.
 
Tip na výlet: V bezprostředním okolí statku je možné vyrazit do lesa na borůvky, kterých tu roste požehnaně. K návštěvě ale samozřejmě lákají všechna okolní lázeňská města – nejblíže jsou Láz­ně Kynžvart, kde můžete obdivovat krásný klasicistní zámek a jeho vzácné sbírky včetně unikátní síně kuriozit, v Mariánských Lázních bude děti bavit Park Boheminium s miniaturami historických a jiných významných památek.
 
Kontakt: www.salajna.cz 
 
 
Penzion Za mlýnem
DSC 0156 62556.jpg
 
Penzion Za mlýnem je historická zeměděl­ská usedlost, kterou najdete v malebné vinařské obci Slup na Znojemsku. Byd­let zde budete ve více než 200 let starém domě, který tvoří samostat­né uzavřené hospodářství – stačí jen vstoupit, zavřít vrata do ulice, a rázem se ocitnete v čase našich prababiček. Penzion nabízí dva dvoulůžkové pokoje (s možností jedné přistýlky) zařízené starožit­ ným nábytkem – světlým a tmavým – a společnou kuchyňku a sociální zařízení (proto je lepší sem vyra­zit jako rodina nebo se skupinou přátel).
 
Vaše děti určitě ocení, že v hos­podářství najdou koně, prasátko či kočky zvyklé na mazlení. V létě si tu také dopřejete meruňky, broskve, švestky, blumy či hrušky utržené přímo ze stromů v zahradě. Součástí pen­zionu je také Hospůdka U Bábovky, kde můžete ochutnat zdejší Dalešic­ kou jedenáctku.
 
Tip na výlet: Obec Slup je známá hlavně národní kul­turní památkou – vodním mlýnem –, ale i skvělým vínem. Leží na dvou cyklotrasách a v širším okolí můžete navštívit spoustu krásných míst (třeba Lednicko­valtický areál). Do­slova za pár minut se také můžete ocitnout v Rakousku.
 
 
 
Kozí chlívek
224 1468 7D 009LR 03246.jpg
 
Plánujete výlet do Orlických hor? V centru obce Deštné můžete zakotvit v novém rodinném pen­ zionu Kozí chlívek. Oproti názvu, který evokuje ne zrovna lákavé obydlí, zde na vás čeká krásná rozlehlá roubená chalupa s devíti pokoji a jedním apartmánem pro pět hostů. Další místní chloubou je restaurace s kachlovými kamny a dřevěným trámovím, která své menu staví na tradiční české a sta­ročeské kuchyni, včetně pekař­ ských receptů našich babiček. Jestli si potrpíte na komplexní služby, pak v Kozím chlívku oce­níte přítomnost sauny, posilovny, vířivky nebo možnost objednat se na masáž. Samozřejmostí jsou také sportovní aktivity, můžete si zde zapůjčit kola i různá terénní vozít­ka nebo vyzkoušet lezeckou stěnu.
 
Děti zde mají k dispozici dětský koutek za pecí, herničku, hřiště i lanový park. Čas od času se v re­stauraci chystají různé tematicky zaměřené akce jako třeba posvíce­ní, sobotní posezení s cimbálovkou nebo různé řemeslné jarmarky pro děti.
 
Tip na výlet: Přímo v Deštném můžete navštívit Ateliér zvonaře a hrnčířky, kde se dozvíte vše o zvonech a zvonkohrách. Vyhláše­né je zdejší Reznerovo pekařství, které stavína stoleté tradici a kde si je možnost koupit (třeba cestou domů) výborný kváskový žitný chléb. V nedaleké obci Skuhrov nad Bělou se nachází Kozoovčí vy­hlídka, což je v podstatě pastvina s nádherným výhledem do podhůří Orlických hor, kde můžete ochut­ nat vynikající produkty z kozího a ovčího mléka.
 
Kontakt: www.kozichlivek.cz 
 
 
Dalších 4 tipy najdete v našem speciálu MARIANNE Family. Za tipy na kouzelná místa děkujeme Amazing Places ČR
3 tipy, kam vyrazit s dětmi po Česku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem