Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Foťte na dovolené ve vodě i pod ní

Děti skákající ve vlnách, přímořské městečko za deště, nebo krásy podmořského světa. To jsou zážitky z dovolené, ke kterým se každý rád vrací. S vodotěsným fotoaparátem se k nim budete moci vracet nejen v paměti. Lektor Nikon školy Michael Jurák radí, podle čeho vybrat dobrý fotoaparát do vody.

Veronika Hong | 28. 06. 2017

Jaký je rozdíl mezi voděodolným a vodotěsným fotoaparátem?

Název voděodolný měl původně sloužit pro označení modelů, které byly odolné proti stříkající vodě, dešti nebo sněhu. Dnes už většina firem nabízí fotoaparáty, které jsou vhodné i na focení v bazéně nebo dokonce na potápění. Nejčastěji jde o vodotěsné modely, které umožňují focení až ve 3 metrech, modely vyšší řady jsou vodotěsně do 10–30 metrů. Základní modely jsou odolné vůči pádu z výšky 1,5 metru, ty z vyšší řady potom i z více než 2 metrů. Fotoaparáty nejvyšší třídy jsou odolné proti tlaku do 100 Kg – fotoaparát zůstane nepoškozený i když ho zapomenete v zadní kapse a následně si na něj sednete, nebo když vám vypadne při jízdě na kole.

voda
Zdroj: Nikon 

Které parametry byste měli při výběru vodotěsného fotoaparátu sledovat?

Každý by měl uvážit, k jakému účelu fotoaparát potřebuje, jestli plánuje provozovat vodní sporty, potápět se, nebo jen fotit na pláži či na břehu. V bazénech nebo u rybníka by měl stačit základní model odolný do 3 metrů. Kromě odolnosti jsou důležité i vybavenost a kvalita obrazu. Vyšší modely nabízejí místo CCD snímače vyspělejší CMOS s vyšší citlivostí na světlo, který je ideální pro focení za horších světelných podmínek. Nižší modely zaznamenávají videosekvence v HD kvalitě, vyšší nabízejí Full HD rozlišení.

voda
Zdroj: Nikon

Kvalitnější fotoaparáty mají funkci GPS. K čemu je dobrá?

GPS je funkce, která ke každé fotografii přiřadí zeměpisné souřadnice. Při třídění a archivaci fotek tak máte dobrou pomůcku, jak přehledně uchovat své vzpomínky. V počítači se vám zobrazí (např. pomocí programu iPhoto – OS X od Apple, Google Maps) mapa, na které uvidíte „špendlíky“. Tato funkce zaujme nejen cestovatele, ale i ty, kteří holdují procházkám po horách a lesech. GPS jistě ocení i vědecké duše, které studují pohyby ptactva či výskyt rostlin. Další přidanou funkcí je manometr, který zaznamenává hloubku, ve které byl snímek pořízen.

voda
Zdroj: Nikon

Jak se podělit o své zážitky s ostatními?

Fotoaparáty vyšších řad mají funkci pro sdílení na sociálních sítích. Hledejte model s aplikací, která vás dokáže spojit s chytrými zařízeními vašich přátel. Nikon dokáže díky aplikaci SnapBridge sdílet snímky během několika sekund. Technologie Bluetooth Low Energy (BLE) umožňuje fotografie sdílet, a navíc dálkově ovládat spouštění fotoaparátu.

voda
Zdroj: Nikon

Tipy 

OBAL NA FOŤÁK

Většinu voděodolných fotoaparátů můžete vložit do vodotěsného pouzdra. Stylové pouzdro Nikon WP – N2 je vodotěsné do hloubky 40 m, umožňuje jednoduchý přístup k hlavním tlačítkům fotoaparátu a je kompatibilní s objektivem s transformátorem 1 NIKKOR VR 10–30 mm. Dobře se drží a jednoduše používá.

voda

DO 10 METRŮ

Kompaktní fotoaparát Nikon Coolpix W100 je ideálním společníkem na prázdniny a outdoorové kratochvíle. Je vodotěsný do hloubky až 10 metrů, odolá pádu z výšky až 1,8 metru, je mrazuvzdorný do -10 °C a zároveň prachotěsný. Je ho tak možné využít jak v letních měsících ve vodě, tak v zimních na sněhu. CMOS snímač s rozlišením 13,2 Mpx, videosekvence ve Full HD, 2,7" displej, jednoduché sdílení snímků a videí. Cena 3 990 Kč vč. DPH. 

voda

 

DO 30 METRŮ S GPS

Fotoaparát Nikon Coolpix W300 jednoduše zachycuje 16-megapixelové fotografie i videa s rozlišením 4K/UHD v hloubce až do 30 m bez vodotěsného krytu. Tento kompaktní fotoaparát odolný proti prachu, který podává solidní výkony i na souši, nezamrzne a vytrvale snímá až do teploty –10 °C. Je odolný proti otřesům a přežije i pád z výšky až 2,4 m. Širokoúhlý objektiv NIKKOR otevírá nové možnosti ve snímání skvělých záběrů akce při slabém osvětlení, nebo v tmavém prostředí pod vodou. Režim makro umožňuje zachytit extrémně detailní záběry drobných zázraků pod i nad hladinou. Záběry je možné označit geografickými značkami a zaznamenávat tak trasy vašeho putování. Cena 11 990 vč. DPH

voda

 

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role