Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kvíz: Jak dobře znáte hlášky z legendárních her Divadla Járy Cimrmana?

Hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana jsou typické laskavým inteligentním humorem a krásným ryzím českým jazykem. Občas je přikoření nějaký ten „šrapnel“, jak označuje jeden z hlavních představitelů spolku herec a režisér Zdeněk Svěrák ostřejší slova, která tu a tam ve hře nečekaně zazní z úst postavy, od níž bychom to nejméně čekali. Možná sami některé hlášky běžně používáte, aniž byste tušili, že jsou spojené s divadlem pojmenovaným po fiktivním českém géniovi.

Liv Boková | 8. 04. 2024

Kdo byl Jára Cimrman

Největší český vědec, vynálezce, dramatik, pedagog, po otci Čech, po matce Rakušan. „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat,“ říká sám Jára Cimrman v podání herečky Valerie Kaplanové ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Za vše, co o životě tohoto fiktivního génia víme, mohou pilní cimrmanologové Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek, kteří koncem šedesátých let minulého století společně vysílali legendární rozhlasový pořad Nealkoholická vinárna u Pavouka. A právě tam se postava zapomenutého génia zrodila. Jára Cimrman se v pořadu poprvé objevil na podzim roku 1966 jako řidič parního válce, zaměstnanec národního podniku Stavby silnic a železnic. Pak jeho postava zmizela, aby s záhy vrátila v podobě neznámého génia, o jehož životě a díle je třeba bádat. A pak už byl jen krůček k založení divadla.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Nejvtipnější dialogy a situace z českých komediálních filmů

Veselá mysl je půl zdraví a platí i to, že smích léčí. Minimálně špatnou náladu určitě. Až vám někdy v budoucnu nebude zrovna do smíchu, vyzkoušejte to. Vybavte si něco veselého, vtipného, směšného a prostě a jednoduše se nejprve třeba jen usmějte a pak se rozesmějte na celé kolo. Pořádně, poctivě, od srdce. Rázem vám bude hezky a po špatné náladě nebo stresu ani stopy. Pokud by vám to nešlo jen tak, projděte si náš kvíz a o úsměvné či dokonce směšné momenty nebude nouze.
marianne.cz

Začátky Divadla Járy Cimrmana a největší Čech

Spolek zpočátku působil v pražské Malostranské besedě, kde 4. října 1967 jako vůbec první představení uvedl hru Akt. Divadelní soubor se brzy rozrostl o další osobnosti, neherce, ze kterých se při pátrání po odkazu zapomenutého českého giganta staly herecké hvězdy. Národ si Járu Cimrmana zamiloval tak moc, že mu lidé v anketě o největšího Čecha v roce 2005 poslali nejvíc hlasů, načež pořadatelé neexistující osobnost z klání vyřadili.

Baví nás už téměř šedesát let

Letos v říjnu uplyne od prvního představení Divadla Járy Cimrmana 57 let. Soubor se od té doby obměnil, stálice jako Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka a Petr Brukner v něm působí a baví obecenstvo i dnes. Z mladších členů ansámblu jmenujme například herce Vojtěcha Kotka. Od roku 1992 soubor působí v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Do nového působiště tehdy přinesl jedenáct divadelních inscenací autorů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. V následujících letech nastudoval další čtyři hry. Všech patnáct titulů uvádí kromě pražské základny také v mnoha městech napříč republikou, kam Divadlo Járy Cimrmana jezdí za svými diváky.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Zábava
Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?

Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte loga známých značek, která vídáte téměř denně?

Kvíz: Jak dobře znáte loga známých značek, která vídáte téměř denně?

Zábava
Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?