Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Legendární Hana Podolská: Její šaty nosily ty největší hvězdy první republiky

Z obyčejné švadleny se stala první dáma prvorepublikového odívání. Hana Podolská (†91) se dokázala svou pílí a pořádnou dávkou prostořekosti vyšvihnout až na vrchol. Mít na sobě šaty od Podolské tehdy něco znamenalo a šikovná návrhářka oblékala ty nejznámější hvězdy nejen stříbrného plátna. Svérázná Hana se nebála experimentovat se střihy a ženy byly nadšené z nevšedních a nadčasových modelů.

Ema Ernatová | 20. 02. 2024

Budoucí vážená návrhářka se narodila jako Johanna Vošahlíková (doma jí říkali Hana) a pocházela z rodiny uznávaného architekta. Kdyby Hanin tatínek nezemřel na tuberkulózu, svět by nikdy neobjevil její talent a stala by se pouze vzdělanou partií z dobré rodiny. Bohužel nebo bohudík tomu osud chtěl jinak a Podolská musela po smrti otce pomáhat mamince s rodinným rozpočtem. 

Prostořekost pomohla Haně postavit se na vlastní nohy

Mladá dívka začala docházet do učení do krejčovského salonu. Zde začala projevovat velký cit pro módu. Měla skvělé nápady, které dokázala přenést na papír a šití jí šlo od ruky. Pokud s něčím nesouhlasila, dokázala se ozvat a díky své prořízlé puse měla velký výstup se svou mistrovou. Ta jí prý dokonce dala facku a místo toho, aby se Hana omluvila, hrdě z učení odešla. V pouhých patnácti letech pak začala nabízet své krejčovské umění různě po domácnostech. 

Cestu za velkým snem pomohl Podolské rozjet manžel

Talentované děvče se nebálo experimentovat jak se střihy, tak s materiály a brzy se o jejím umu dozvěděla celá Praha. V té době potkala zámožného akademického malíře s aristokratickým původem Viktora Podolského. Zamilovaný muž se snažil svou milou všemožně podporovat. Zafinancoval jí otevření menšího salonu s názvem U Pěti králů. Zde už Hana zaměstnávala i další dvě švadleny. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a zákaznice se jen hrnuly. Dařilo se jí i v soukromém životě. Za Viktora se provdala a porodila mu dva syny. Ke štěstí Haně nechybělo už vůbec nic. Měla úžasnou rodinu a brzy ji čekalo stěhování do mnohem větších prostorů pro splnění jejího největšího snu. 

Mohlo by se vám líbit

Vivienne Westwood: Rebelka, která oblékla hrdinky Sexu ve městě

Byla to právě Vivienne Westwood, která vytvořila svatební šaty hlavní představitelky filmu Sex ve městě. I když dvorní stylistkou seriálu i filmu byla Patricia Field a i když byly ve filmu použity šaty z kolekcí coutiera Gillese Montezina, byly to úchvatné Carriiny svatební šaty, které se staly navždy legendou.
marianne.cz

Zrodila se velká legenda české módy

Vysoká móda si žádala lukrativnější místo. Hana si tak v roce 1914 otevřela salon na rohu Vodičkovy ulici. O rok později už celá rodina obývá Palác Lucerna. Ve čtvrtém patře mají nádherný mnoha pokojový byt a v prvním patře ateliér a salon. Vnitřní prostory zářily luxusem - růžový mramor, benátská zrcadla a všude záplava květin. Podolská byla velmi zdatnou i v marketingu, a dokonce vydávala několik módních časopisů. Obchod vzkvétal zářnou rychlostí a Hana po zásluze získala přezdívku ‚‚česká Coco Chanel”

Hvězdy nejen stříbrného plátna nosily šaty od Podolské

Ve svém salonu také uspořádala první módní přehlídku, z níž se postupem času stala velmi vyhledávaná společenská událost konající se několikrát do roka. Do salonu chodí ty nejzářivější hvězdy, jako byla Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Lída Baarová. Šaty se objevily také ve filmech Kristian či Katakomby, kde je vynesla právě Mandlová. Modely nadčasové návrhářky neunikly oku tehdejší první dámy Hany Benešové, která byla proslulá svou elegancí. Podolská se jí tak starala o garderobu a manželka prezidenta zářila na všech významných akcích. Její styl pak také chtěla přebrat i další ze žen hlavy státu, ovšem elegance Benešové nikdy nedosáhla. „Když se první dámou stala Marta Gottwaldová, ve všem se paní Hanu snažila napodobit. Nechala si ušít stejné šaty v exkluzívním salonu paní Podolské a pořád jí bylo divné, proč jí nepadnou jako paní Benešové. Někdo jí musel říct pravdu, jak jí to mohlo padnout, když měla takové břicho?“ vzpomínala tehdy Vilma Kulhánková, komorná Benešové.

Hana Podolská byla ve vysoké krejčovině velmi kreativní 

Znárodnění salonu předurčilo Hany vyhazov

Přesto, že Hana byla oblíbenkyní Gottwaldové, bohužel se nevyhnula znárodnění. Od roku 1948 se luxusní módní salon přejmenoval na Oděvní službu Eva a jeho tehdejší slavná majitelka v něm skončila na pozici prodavačky. Později pak dostala výpověď. Paradoxem je, že ten, kdo dal Podolské padáka, byl její bývalý zaměstnanec, jenž byl režimem jmenován ředitelem oděvního domu. To byla pro Hanu další velká životní rána. Neměla nikoho, kdo by ji v těžké situaci podpořil. Milovaný manžel byl v tu dobu již po smrti, stejně, jako starší syn. Mladší pro změnu emigroval do Ameriky a se svou maminkou, jenž zemřela v roce 1972, se už nikdy neviděl. 

Odkaz Hany Podolské však zůstává dodnes. Ať už v podobě trendů, které se neustále vracejí, ve filmech, ale také na různých výstavách, kde můžeme vidět díla naší významné osobnosti ze světa módy. 

Modely Hany Podolské byly odvážné a nadčasové
Zdroj článku

Související články

Zábava

<span>Kvíz: Ponuré, ale plné lásky. Jak dobře znáte filmy Tima Burtona?</span>

Kvíz: Ponuré, ale plné lásky. Jak dobře znáte filmy Tima Burtona?

Zábava

<span>Kvíz: Slavné písně z českých filmů. Poznáte, v jakých snímcích zazněly?</span>

Kvíz: Slavné písně z českých filmů. Poznáte, v jakých snímcích zazněly?

Zábava

<span>Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost </span>

Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost

Zábava

<span>KVÍZ: Kdo byli Kapuleti a Montekové? Otestujte své znalosti o díle Williama Shakespeara</span>

KVÍZ: Kdo byli Kapuleti a Montekové? Otestujte své znalosti o díle Williama Shakespeara