Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Je móda umění? Tyhle kousky světových návrhářů dokazují, že rozhodně ano!

O tom, jestli je móda určitým druhem umění, se diskutuje neustále. My rozhodně říkáme že ano, zvláště pak, když se umělecká díla s módou přímo spojí. Letos je oblečení a doplňky s více či méně známými obrazy velkým trendem, proto by podobné kousky ve vašem šatníku určitě neměly chybět.

Eliška Vrbová | 10. 05. 2017

Šaty od Céline inspirované malbou francouzského výtvarníka Yvese Kleina nebo klasické batohy či kabelky od Louise Vuittona s potiskem známých děl typu Mona Lisa – takové kousky už jsou snad uměním samy o sobě.

Umění s módou šly celkově ruku v ruce zejména v Paříži. Ve 20. letech minulého století se tam zrodily jak základy vysoké krejčoviny, tak francouzské avantgardy v čele s kubisty Picassem and Braquem, dadaisty a surrealisty Duchampem, Rayem, Cocteauem či Dalím.

Coco Chanel navrhovala kostýmy pro ruský baletní soubor Ballets russes, její rivalka a vrstevnice Elsa Schiaparelli, která se dala dohromady s Cocteauem a Dalím, zase vytvářela šaty a saka s iluzivními malbami, takzvanými Trompe l'oeil. V 60. letech pak přišel Yves Saint-Laurent se svými ikonickými šaty inspirovanými dílem malíře Mondriana a v 90. letech už se spustila opravdová vlna návrhářů, kteří používali umělecká díla jako vzor, a je tomu tak dodnes. Stačí se podívat do galerie.