Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

I slavné osobnosti mají závažné zdravotní problémy

Info ikona
Bruce Willis

Zpráva, že Bruce Willis má mozkovou poruchu, mnohé šokovala. Není ovšem jediný ze slavných osobností, kdo se potýká s vážným onemocněním.

Tereza Čaladi | 28. 02. 2023

Znáte ho jako drsňáka ze Smrtonostné pasti, Armagedonu či filmu Red. Proto je velice náročné přijmout, že Bruce Willis trpí mozkovou poruchou zvanou afázie.

Jedná se o neurologickou nemoc, která zhoršuje schopnost člověka komunikovat. Může ovlivnit jak schopnost mluvit a psát, tak mluvenému i psanému slovu rozumět. Člověk s afázií tak často nemá plynulý projev, má problém s najitím správného pojmenování a často zaměňuje slova za jiná. Nejčastější příčinou afázie je poškození mozku mozkovou mrtvicí. Může také vzniknout v důsledku poranění hlavy, mozkového nádoru, infekce nebo degenerativního onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Podle National Aphasia Association se odhaduje, že postihuje 2 miliony lidí v Spojených státech amerických a téměř 180 000 ji každý rok získá.

Jeho rozhodnutí o ukončení kariéry, která trvala více jak čtyři desetiletí, oznámila rodina Bruce Willise minulý týden na sociálních sítích. Příčiny jeho vzniku afázie ovšem nejsou známé.

Dobrou zprávou je, že je afázie léčitelná. Léčba probíhá tak, že dotyčný dochází na terapii ke klinickému logopedovi, kde se soustředí jak na jazykové deficity, tak na deficity dalších kognitivních funkcí, které umožňují přístup k jazykovým informacím (například paměť či pozornost). Obsahem terapie je také trénink funkční komunikace v každodenním životě. Můžeme tedy pouze doufat, že pomůže i Willisovi.

Zajímavé ovšem je, že tímto oznámením strhl na tuto nemoc poměrně velkou pozornost. Není přitom jediný ze slavných osobností, kdo se potýká s takto závažným onemocněním. Věděli jste například, že Selena Gomez má lupus? Či že Selma Blair trpí roztroušenou sklerózou? Občas je považujeme za nadlidi a nepřipouštíme si, že i jich se mohou týkat problémy ohrožující život.

Zjistěte, které další celebrity se potýkají se závažnými onemocněními a o jaká se jedná v naší galerii:

Slavné osobnosti, které mají závažné zdravotní problémy
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku