Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Co se stane s vaším tělem, když přestanete jíst bílý a hnědý cukr

Sacharidy ve stravě potřebujeme, ty zdravé, z ovoce, zeleniny, luštěnin nebo celozrnných obilovin. Bílý cukr = bílý jed, dočtete se často. Ve skutečnosti jedem není, pokud to s jeho konzumací nepřeháníme. Většina lidí to ale dělá a přijímají tak přemíru prázdných kalorií, což vede k přibírání i k nemocem. Vyřazení přidaného cukru z jídelníčku má spoustu přínosů.

Liv Boková | 3. 03. 2024

Skrytý přidaný cukr je skoro všude

Možná namítnete, že kávu, čaj nebo další nápoje nesladíte, do jídla si cukr nesypete, takže se vás problém netýká, jenže přidaný cukr se skrývá skoro všude. Naprosto jasně je v limonádách i ochucených minerálních vodách, jogurtech, mléčných dezertech, cukrovinkách, zákuscích, koláčích. Přidaný, chemicky čištěný bílý cukr ale skrytě číhá i tam, kde byste ho vůbec nečekali, například ve slaném pečivu, pomazánkách, uzeninách, hotových pokrmech, ochucovadlech jako sójová omáčka a kečup, v omáčkách k masu, těstovinám nebo na pizzu, když jdete na jídlo do restaurace.

Zdravé versus nezdravé cukry

Odborná definice říká, že sacharidy jsou cukry, vláknina a škroby. Zatímco vláknina a škrob jsou komplexní sacharidy, jež trávíme pomaleji a postupně uvolňují do krevního oběhu glukózu, cukr, známý také jako sacharóza nebo bílý stolní cukr, je jednoduchý sacharid, který trávíme rychleji a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Jeho negativní vliv na zdraví dětí i dospělých včetně rizika srdečních a kardiovaskulárních chorob, diabetu 2. typu, ztučnění jater, zvýšené hladiny špatného LDL cholesterolu i vyššího krevního tlaku, obezity, ale také kožních onemocnění, zubních kazů a negativního vlivu na psychiku, dokazuje řada odborných studií
Přírodní cukry, fruktóza, glukóza a laktóza, se přirozeně nachází v potravinách, které z jídelníčku vynechat nechceme, protože jde navíc také o zdroje vitamínů a dalších hodnotných živin.

Mohlo by se vám líbit

Doping pro vaše tělo: Studie odhaluje zeleninu, která působí jako "přírodní steroid"

Jeden druh zeleniny je v podstatě steroid a měl by být pro sportovce zakázán, říkají vědci ve studii z roku 2019. Bavíme se o dobře známé zelenině, která je nejen zdravá pro naše tělo, ale zároveň se v přeneseném slova smyslu rovná dopingu. Slyšeli jste o ní všichni, jen možná nevíte, kolik benefitů s sebou přináší.
marianne.cz

Je hnědý cukr lepší než bílý?

Mnoho lidí si stále myslí, že když vyřadí bílý cukr a nahradí ho hnědým, udělají pro své zdraví kus práce. Jenže mezi bílým a hnědým cukrem prakticky není rozdíl, bez ohledu na to, jestli je ten hnědý řepný nebo třtinový. Hnědý cukr může být částečně rafinovaný nebo rafinovaný, s různým podílem melasy, tedy sirupových zbytků z výroby. Běžně se používá i metoda, kdy se rafinovaný cukr, ten sněhobílý, obarví karamelem, který zajistí žádanou tmavou barvu. Nerafinovaný hnědý cukr obsahuje jen minimum minerálů a téměř žádné vitamíny.

Kolik přidaného cukru denně je v pořádku

Cukr nemusíte hned zcela vyškrtnout. Když například někde na návštěvě nebo v restauraci dostanete jídlo, do kterého ho přidali, a bude to jednou za čas, organismus si s tím poradí. Čím více ale doslazování bílým nebo hnědým cukrem omezíte, tím lépe pro vaše zdraví i duševní pohodu.
Kolik přidaného cukru denně je tedy ještě v pořádku? Odborníci uvádí, že přidaný cukr by měl tvořit maximálně 10% podíl celkového denního příjmu kalorií. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje dokonce pouze 5 % z celkového příjmu energie, tedy méně něž 25 gramů denně. Pro lepší představu jde o 5 až 10 lžiček. U malých dětí je toto množství ještě nižší, u dospívajících, kteří potřebují více energie a mají také rychlejší metabolismus, je tolerance vyšší.

Mohlo by se vám líbit

7 nejlepších potravin pro ženy nad 40 let podle dietologa

Nastartujte svůj metabolismus, zpevněte kosti a zbystřete mysl při každém jídle. Podle dietologů existuje řada potravin, které je důležité zařadit do svého jídelníčku s přibývajícím věkem. Nemusíte tak držet žádné drastické diety, stačí malinko pozměnit svoje stravovací návyky. Kterých 7 potravin je nejlepších pro ženy nad 40 let?
marianne.cz

Co se stane s vaším tělem, když přestanete jíst bílý a hnědý cukr:

1. Stabilní váha, rychlejší hubnutí

Omezení přidaného cukru představujícího velké zásoby prázdných kalorií a energie navíc, kterou nespotřebujeme, takže se pak usazuje na nejméně vhodných místech, přispěje ke snížení celkového kalorického příjmu. To pomůže udržet si zdravou váhu a vysněnou postavu, pokud už ji máte, případně s hubnutím, jestliže jste teprve na cestě k ní a potřebujete nějaké to kilo shodit. Jedním z úskalí cukru je i to, že sice na chvíli zajistí příliv energie, ale nezasytí, proto máte brzy znovu hlad nebo aspoň na něco chuť, a tak nechtěná kila navíc přibývají. I když budete jíst stejné množství jídla, pouhá výměna potravin s přidanými cukry za ty s malým nebo žádným přidaným cukrem, včetně například nápojů, snídaňových cereálií, mléčných výrobků, zajistí, že ušetříte stovky kalorií.

2. Mladší a zdravější pleť

Důsledkem příjmu velkého množství cukru jsou záněty různě po těle. Zvyšuje se produkce kožního mazu a vzniká akné. Omezení příjmu rafinovaného cukru přispívá ke zpomalení stárnutí pokožky, protože přidaný cukr ničí kolagen a elastin, proteiny, díky kterým zůstává pleť mladá, svěží a pružná. Když je jejich produkce narušená, tvoří se vrásky a dochází k předčasnému a rychlejšímu stárnutí pleti.

3. Silnější imunita

Rafinovaný cukr způsobuje nerovnováhu střevní mikroflóry a tím oslabuje imunitní funkci střev. Přijímání přidaných cukrů způsobuje snížení hladiny antioxidantů, organismus pak není schopný v dostatečné míře neutralizovat volné radikály. Je oslabený, má sníženou schopnost bojovat i s běžnými nemocemi jako jsou nachlazení nebo chřipka, je náchylnější k zánětům a infekcím.

4. Nižší riziko cukrovky a zdravá játra

Nadměrná konzumace cukru, hlavně pití slazených nápojů, výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, která bývá spojována s nadváhou či obezitou. S nimi totiž souvisí problémy s hladinou krevního cukru a snížená citlivost na inzulín, neboli inzulínová rezistence, což právě vede k rozvinutí cukrovky. Riziko rozvoje diabetu se o 10 % sníží jen pouhým nahrazením jednoho slazeného nápoje denně čistou vodou. 

Nadměrné množství přidaného cukru má za důsledek i nealkoholické ztučnění jater. Jak je to možné? Přebytečný cukr se dostává do jater, kde se přemění na tuk a hromadí.
Nadbytečná konzumace bílého cukru souvisí i s chronickým zánětem v těle a následným rozvinutím nemocí jako jsou revmatoidní artritida nebo onemocnění srdce.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší sport na hubnutí? Za hodinu spálíte až 700 kalorií. Běh ani dřina ve fitku už vás nemusí trápit

Hubnutí je velké téma, ať jde o muže či ženy. „Lidé se snaží najít zázraky, ale cesta ke zdraví a hezké postavě není nijak složitá ani zapeklitá, chce to jenom vůli,“ říká fitness trenér Michal Šetina. Existuje sport, díky kterému zhubnete klidně i 700 kalorií za hodinu. Ovšem i extrémní pálení kalorií má svá úskalí.
marianne.cz

5. Lepší nálada

Zredukování množství přijímaného bílého cukru přispívá k lepší psychické pohodě. Může dokonce snížit riziko výskytu deprese. Jídlo totiž ovlivňuje fungování našeho mozku, a tím do značné míry i naši náladu. Takzvaná inzulínová houpačka, tedy prudké změny hladiny inzulinu v krvi, které způsobuje příjem rychlých cukrů, je příčinou vzniků zánětů, prudkých změn nálad, únavy, bolestí hlavy nebo vlčího hladu.  

6. Kvalitnější spánek

Ať už budete mít večer chutě na něco sladkého jakkoliv silné, nedávejte si před spaním nic s přidaným cukrem. Pokud se neubráníte, vězte, že čím víc jednoduchého cukru, tím menší kvalita spánku. Tady máte odpověď na otázku, proč možná ráno vstáváte unavení a s nedobrou náladou. Po snědení něčeho s jednoduchým cukrem, se rychle zvýší hladina krevního cukru a slinivka začne uvolňovat inzulín, aby ji vyrovnala. Cukry se ukládají do buněk, dodávají jim energii a stimulují organismus. Výsledkem je, že nemůžete usnout, a když už se to podaří, spánek je přerušovaný.

7. Zdravější a krásnější úsměv

Mezi pitím slazených nápojů a výskytem zubního kazu u dospělých i dětí je jasná souvislost. Jdete si pokaždé po vypití limonády nebo kávy s kostkou cukru vyčistit zuby? Nejspíš ne. Molekuly cukrů se v ústech smísí se slinami a bakteriemi a vznikne zubní plak, který, pokud se nechá na zubech, oslabí zubní sklovinu a začne se tvořit zubní kaz.

Zdroj článku

Související články

Zdraví

<span>Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo</span>

Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo

Zdraví

<span>Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?</span>

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Zdraví

<span>Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024</span>

Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024

Zdraví

<span>Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno</span>

Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno