Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Nemůžete spát? Metoda 4-7-8 doktora Andrew Weila vám pomůže usnout do 60 sekund

Pokud máte problém s usínáním, jistě moc dobře víte, jak je to otravné. Koukáte-li ještě hodinu po tom, co si jdete lehnout, do stropu, tělo si dostatečně neodpočine. Ráno jste pak unavení a celý den nestojí za nic. Americký lékař Andrew Weil přišel s metodou 4-7-8, díky které usnete do jedné minuty. Jedná se o naprosto bezpečný a jednoduchý způsob založený na správném dýchání.

Máte pocit, že už jste vyzkoušeli všechno, od počítání oveček, přes pití teplého mléka, až po prášky na spaní a stále máte s usínáním problém? Nejsnadnější je metoda slavného lékaře Andrew Weila, díky které budete časem spát do minuty jako miminko.

Mohlo by se vám líbit

6 věcí, které dobře vyspaní lidé nemají v ložnici

Ložnice je oáza klidu, kde by se mělo pouze odpočívat. Spousta lidí ji má ale uspořádanou tak, že jim nedovolí se pořádně uvolnit a poddat se hluboké relaxaci. Zde je 6 věcí, které by v ložnici vůbec neměly být. Zkuste je odstranit a uvidíte, že se probudíte s mnohem větší dávkou energie.
marianne.cz

Metoda 4-7-8 je inspirována indickými jogíny

Stačí si osvojit správné dýchání v rytmu 4-7-8 a s nekonečným převalováním bude jednou pro vždy konec. Tato metoda je založená na středověké meditaci a na technice, kterou provozují indičtí jogíni. Podle doktora Weila je to ten nejlepší způsob, jak opět ihned usnout, když se probudíte uprostřed noci. „Tato technika kombinuje pomalé, hluboké dýchání s prodlouženým výdechem a krátkým zadržením dechu. Tímto způsobem můžeme dosáhnout hlubokého uvolnění, které je klíčové při usínání,“ vysvětluje lékař. Metoda je účinná nejen při usínání, ale také kdykoliv během dne, když se potřebujete uklidnit.

Abyste metodu 4-7-8 prováděli správně, je třeba držet se čtyř jednoduchých kroků:

  1. Zvolte co nejpohodlnější polohu pro spánek.
  2. Proveďte nádech nosem po dobu 4 sekund.
  3. Zadržte dech na 7 sekund.
  4. Vydechujte ústy po dobu 8 sekund.

Celý cyklus opakujte, dokud neusnete. Je velice důležité, aby špička jazyku zůstávala ve stejné poloze.

„Toto cvičení je pro náš nervový systém jako sedativum. Pomůže vám překonat nervozitu a úzkost. Pokud budete trénovat dvakrát denně po dobu 6 – 8 týdnů, dokážete usínat za 1 minutu,“ vysvětluje Andrew Weil. Je pochopitelné, že metoda nebude stoprocentně fungovat hned první noc, kdy ji poprvé vyzkoušíte. Proto je dobré začít s ní ihned, aby se co nejdřív dostavily požadované výsledky. Není to tedy otázka jedné noci či týdne. Jako na všem ostatním, i na tomto způsobu usínání se musí pracovat, což vyžaduje jistou dávku trpělivosti.

 

Počítání nejen oveček má svůj význam

Kromě záměrného zpomalení dechu, které zpomalí i rytmus vašeho srdce a tím dosáhneme uvolnění těla, má i počítání svůj význam. Tento způsob usínání je znám především ve spojitosti s počítáním oveček. Díky tomu, že se soustředíme na správný počet sekund, nemá náš mozek příležitost myslet na stresující věci, které se nám často při usínání derou na mysl. Ať už jsou to emaily, které jste nestihli vyřídit, nebo povinnosti, které vás čekají následující den či trefné argumenty, které vás během výměny názorů s partnerem či kolegou nenapadly.

Mohlo by se vám líbit

5 mobilních aplikací pro lepší usínání, spánek i probouzení

Čím dál tím víc práce, ale stále méně energie. Možná jste se už dostali do fáze, kdy pro vás je velice obtížné usnout. To se ale může změnit díky vašemu chytrému telefonu či tabletu.
marianne.cz

Kromě trénování této ověřené metody můžete i nadále aplikovat babské rady, které podle všeho napomáhají k lepšímu a rychlejšímu spánku. Doporučuje se například lžíce medu se skořicí, dobré výsledky má také kozlík lékařský nebo čaj z meduňky. Pokud chcete sáhnout po něčem účinnějším, můžete vyzkoušet zázračné doplňky stravy s obsahem CBD, které se nejsnadněji užívají ve formě kapek. Ke snadnějšímu usínání může pomoci také večerní meditace nebo příjemná uklidňující koupel. Z vůní se doporučuje volit takové, které mají uklidňující účinky. Svíčky či esenciální oleje, které použijete do aromalampy, by měly být levandulové, heřmánkové nebo rozmarýnové.

Dejte sbohem otravným myšlenkám, které vám nedají spát a přivítejte řádný odpočinek.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky