Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

„Když jsem zjistila, že mě podvádí, cítila jsem úlevu“: 3 způsoby, jak se podle odborníků vyrovnat s nevěrou

Představte si, že máte šťastný vztah. Konečně. Není snadné ho najít. A když máte pocit, že je vše v pořádku a mohlo by to fungovat, tak zjistíte, že vás partner podvádí. V tu chvíli se ve vás mele spousty pocitů a i když chcete od nich utéct, měli byste je řešit. Jinak vás to může poznamenat na celý život.

Tereza Čaladi | 1. 03. 2024

Nevěra není tak výjimečná, jak by si mohli mnozí myslet. Podle průzkumu agentury STEM/MARK bylo někdy nevěrných 37 % zadaných obyvatel Česka. A s jedním z nich si potkala i jedna má známá, říkejme jí třeba Hanka.

Měla šťastný vztah. On z ní byl paf, snažil se a ona si říkala, že konečně potkala toho pravého! Ale po téměř ročním vztahu a měsících společného bydlení zjistila, že má vztah ještě jeden. V tu chvíli se cítila všelijak – zraněně, zdrceně, nedostatečně...ale u Hany jedním z těch pocitů byla i úleva. „Já jsem to prostě celou dobu tušila,“ svěřila se mi. A já ji naprosto chápu. To, že máte v tuhle chvíli pravdu a nejste jen „bláznivou žárlivkou“, která si pořád něco vymýšlí, je velmi úlevné. Po pocitu úlevy ale přijde uvědomění, že se s tím musíte nějak popasovat.

Mohlo by se vám líbit

Být „tou druhou“ není vždycky volba: Zpovědi milenek, které si role milenek nevybraly

Když je žena ve vztahu podvedená, obvykle vidí situaci jasně: Ta jeho druhá je hrozná fúrie a svedla ho. Jenomže pravdou je, že ne vždy „ta druhá“ vůbec ví, že je druhá...my s pár takovými ženami mluvili. Možná i vás bude zajímat jejich pohled na věc.
marianne.cz

Jak se vyrovnat s nevěrou?

Podle některých odborníků nevěra nemusí znamenat konec vztahu, jak nám v nedávném rozhovoru řekla vztahová psychoterapeutka Markéta Šetinová. Ale to platí v případě, že se chce ten, co podvedl, snažit. A tento vztah bude vyžadovat hodně práce. V případě, že tam tohle nenastane a vy jste v tu chvíli sami, může být opravdu těžké se s tím smířit bez následků. Proto pro vás máme pár tipů od odborníků:

  • Uvědomte si, že to není vaše chyba

Když se podíváte zpět na váš vztah, možná existují věci, které byste si přáli udělat jinak. Váš ex by vás dokonce mohl obviňovat ze své nevěry. Ale bez ohledu na to, co se stalo, není to vaše chyba. „Přestože nejste dokonalí, nejste zodpovědní za jejich podvádění,“ řekla serveru Refinery29 certifikovaná sexuoložka Jess O'Reilly. Vždy jsou cesty, jak problémy řešit, nevěra ale není tou správnou.

  • Přijměte, že se to stalo

Šok, neklid, strach, bolest, deprese a zmatenost – to vše jsou normální pocity, které se u vás v tuto chvíli mohou objevit, jak vyplynulo ze studie zaměřené na toto téma. Pravděpodobně se teď ocitnete na emocionální horské dráze a chvíli potrvá, než toto ublížení zpracujete. Ale jednou se tak stane.

S vypořádáním se s tím vám může pomoci zapisování pocitů. Poté se k deníkům můžete vracet a vidět, jak jste se v té chvíli kvůli podvádějícímu cítili. Případně může být nápomocná i terapie, pokud chcete, aby vám někdo pomohl urovnat vaše pocity a myšlenky.

  • Věnujte se sobě

Možná máte tendenci teď přemýšlet nad tím, že se váš bývalý partner trápí tím, co udělal. Nebo možná viníte osobu, se kterou vás podvedl. Ale ani jedno není vaše starost. Vy byste se teď měli zaměřit především na sebe. „Když je budete vinit, jen tomu věnujete vaši cennou energii. Tak to ukončete a soustřeďte se na to, abyste se cítili dobře,“ řekla rovněž výše zmíněnému serveru sexuoložka O'Reilly.

Psychoterapeutka Tonya Lessler pro odborný web Psychology Today sepsala, jak se více věnovat sobě a posunout se dál. Podle ní pomůže zejména najít si čas na rozptýlení, ale zároveň reflexi. Je tedy načase najít si nové koníčky, či oprášit ty staré. Dále doporučuje věnovat se vašim dalším vztahům – přátelským a rodinným. A nakonec si užívejte tu svobodu. Možná jste o ni teď zrovna nestáli, ale vytěžte ze situace, v níž jste, co nejvíce – pořiďte si kočku, kterou jste vždy chtěli; odjeďte do Chorvatska, kam váš bývalý partner nechtěl; nebo přestaňte jíst maso, které jste tolerovali jenom kvůli ex. Jednoduše se naučte mít se rádi a buďte k sobě laskaví.

Mohlo by se vám líbit

Mikropodvádění: Fenomén, který dokáže zničit i dlouhodobé vztahy

Dříve podvádění znamenalo, že jeden z partnerů měl aféru. V dnešní době, která je protkaná sociálními sítěmi, existuje ale i šedá zóna podvádění, která se označuje za mikropodvádění. Zjistěte, zda se týká i vás a jak jej případně řešit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

Životní styl
Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?