Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

7 rituálů ajurvédy, které udrží vaše tělo zdravé

Situace posledních týdnů z nás vysává energii a pomalu ztrácíme životní rovnováhu. Přitom ta je pro naše zdraví, psychickou kondici a v konečném důsledku i kvalitu nebo délku života naprosto zásadní. Představujeme sedm rituálů podle ajurvédy, které dostanou vaše tělo do rovnováhy.

Anonymous | 10. 05. 2020

Co je ajurvéda?

Nejdříve si představujme, co to je ajurvéda vůbec je. Jedná se o celostní léčebný systém, který pochází od indických mudrců a zcela se odlišuje od jiných přístupů k péči o zdraví. „Ajurvéda je jedním z nejdokonalejších a nejsilnějších zdravotních systémů. Dokáže rozvíjet naše vědomí a tělo, a to především díky vzájemné harmonii a rovnováze,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Ajurvéda podporuje náš vnitřní klid a velkou roli v tomto učení hraje i strava. „Terapie ajurvédou si dokáže poradit se stresem a úzkostí, nachlazením, nemocemi a dokonce i projevy artritidy. Nicméně aby byla terapie ajurvédou úspěšná, musí si člověk osvojit některé každodenní rituály,“ tvrdí Věra Vojtěchová.

Rituál č. 1 – vstávejte za úsvitu

Při dodržování rituálu brzkého spánku pro vás nebude problém, zvlášť během jarních a letních měsíců, vstávat s východem slunce. „Pokud se probouzíte až po východu slunce, podle ajurvédy to může vest k ucpávání komunikačních kanálů nečistotami. „Ucpané komunikační kanály negativně ovlivňují naši mysl i tělo. Nejčastěji se to projevuje špatnou náladou a ospalostí během celého dne,“ říká Věta Vojtěchová.

Rituál č. 2 – aktivujte metabolismus

Dalším každodenním rituálem podle ajurvédy je vypít po probuzení sklenici čisté neperlivé vody, která aktivujete orgány a ty pak budou po celý den správně fungovat. „Voda by měla být vlažná a před jejím vypitím je vhodné alespoň lehce protáhnout tělo. Čistá voda nalačno podporuje snadnější pohyb střev, což je pozitivní, ale v některých případech to může vyvolat i průjem, zvlášť u lidí s onemocněním střev či jinými zažívacími problémy,“ upozorňuje Vojtěchová. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji ochutit šťávou z čerstvého citronu, limetky nebo si do vody nakrájet okurku nebo čerstvý zázvor.

Rituál č. 3 – vyprázdněte svoje střeva

Tento rituál má spojitost s předchozím rituálem, kdy voda nalačno povzbuzuje naše střeva. To je důležité proto, že podle ajurvédy bychom měli střeva vyprázdnit co nejdříve po probuzení, protože čím déle fungujeme přes den bez správného pohybu střev, tím více času působí v našem těle toxiny. „Kvůli spěchu a stresu, kteří mnozí z nás ráno zažívají, mnohdy na ranní vyprázdněné střev nedojde, což může z dlouhodobého hlediska vést až k nepříjemným zdravotním potížím či dokonce chronickým onemocněním. Náš trávicí trakt je klíčovým faktorem, pokud jde o zdraví a pocit pohody. Zrovna tak jako bychom měli denně sledovat kvalitu, konzistenci i pach naší stolice. Ta totiž vypovídá o nerovnováze v těle, která je pak příčinu našich nemocí,“ tvrdí Věra Vojtěchová.

Rituál č. 4 - vyplachujte svoje ústa

Většina z nás si ráno po probuzení oplachuje tváře vodou, abychom se cítili svěžeji. Málokdo si ale uvědomuje, že jde o o jednu z ajurvédských technik, která má dokonce vlastní název – Shat Kriya. „Jedním z důležitých ajurvédských diagnostických ukazatelů je náš jazyk. Důležitá je jeho správná očista. K tomu se používá nejčastěji škrabka na jazyk, která eliminujete toxiny, které tělo zejména během noci na jazyk vyplaví. Čím je povlak silnější, tím více je naše tělo zatížené a pravděpodobnost onemocnění je vyšší. Odstraněním těchto toxinů si pomáháme ke zdravému trávení i chuti k jídlu, detoxikujeme organismus,odstraňujeme nepříjemný zápach z úst a navíc se podle ajurvédy se uvolní i potlačované emoce, které v nás často vyvolávají deprese. K čištění zubů jsou vhodnější bylinné zubní pasty,“ doporučuje Věra Vojtěchová. Celkové zdraví a duševní pohodu podporují také relaxační koupele.

Rituál č. 5 - pár minut cvičte a meditujte

Nedílnou součástí ajurvédy je praktikování jógy, pranájámy (vědomé dýchání) a meditace. „Snažte si každé ráno vyčlenit pár minut na protažení a provedení základních pozic jógy. Poté by mělo následovat dechové cvičení a zakončete to meditací, která vás nabudí do nového dne,“ radí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Kromě meditačního cvičení můžete čas od času zařazovat teplé olejové masáže, které pomáhají uvolnit svaly, hydratují pokožku a v neposlední řadě zklidňují tělo a mysl.

Ideální ranní protažení představuje sestava pozdravu slunce, ale ne každý je hned po ránu připravený k takovému dynamickému cvičení. Zkuste tedy jemnější varianty ranní rozcvičky, která protáhne celé vaše tělo a připraví vás ideálně do nového dne.

Rituál č. 6 – jezte třikrát denně

Naprosto klíčovým prvkem v ajurvédě je strava. Podle ajurvédy bychom měli jíst tři jídla denně, přičemž oběd by měl být největší. „Sice je pravda, že ajurvédské stravování je založeno na třech jídlech za den, ale není to dogma. Zaměřte se především na správné stravování a vyhledávejte kvalitní potraviny, které dodají vašemu tělu potřebné živiny a které odpovídají vaší denní zátěži.

Pokud vám to zdravotní stav dovolí, měli byste nechat mezi jednotlivými jídly rozestup šest hodin, během kterých dovolte tělu, aby důkladně zpracovalo předchozí stravu. Nezatěžujte jej mezichody a to nejlépe ani ovocem či kávou. Velikost obědové porce by vám měla vejít do dlaní. Všechny chody je důležité zkonzumovat v průběhu jedné hodiny,“ tvrdí Věra Vojtěchová a připomíná, že ajurvéda se nezabývá pouze stravováním. „Jedná se o celý přírodní systém, přičemž hlavním posláním ajurvédy je naučit nás žít v souladu s přírodou a vlastní individualitou tak, abychom prožili co nejdelší a nejspokojenější život,“ uzavírá Věra Vojtěchová.

Zajímavost: Podle ajurvédy jsme doslova to, co jíme. Společně s potravou a kaloriemi přijímáme také pránu (životní energii) potravin , které konzumujeme. Tato energie se stává naší součástí a ovlivňuje nás.

Rituál č. 7 - choďte dříve spát

Chcete-li si udržet co nejlepší zdraví, choďte spát před desátou večer, protože podle ajurvédy se tělo očišťuje a obnovuje mezi desátou večer a druhou ráno. „Hodinu před tím, než si půjdete lehnout, odložte chytrý telefon, tablet či laptop. V ideálním případě byste neměli trávit čas ani u televizní obrazovky. Všechna tato zařízení totiž vyzařují škodlivou energii, kterou si s sebou odnášíte do postele,“ varuje Věra Vojtěchová.

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?