Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jóga, pilates, barre. Víte, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější?

Info ikona
Cvičení

Přiznejte se, kolikrát se vám stalo, že jste se nemohla rozhodnout mezi jógou, pilates nebo barre? Všechny tyto metody se praktikují ve studiu, potřebujete k nim podložku, protahujete se a zároveň zapojujete i posilovací cviky. Všechny tyto skutečnosti se dají snadno zaměnit, ale každé ze zmíněných cvičení má jiný dopad na vaše individuální zdravotní potřeby.

Dominika Bártová | 12. 01. 2019

Osvětu kolem této problematiky rozjela Američanka Alanna Zabelová, zakladatelka studia moderního jógového životního stylu Aziam a také autorka Yoga Barre. Alanna se jako školená instruktorka jógy, pilates a fitness pokouší vyvrátit nejasnosti kolem těchto druhů cvičení. A právě díky této osvětě si každá žena může najít to pravé protažení svého těla.

Jóga

Jóga je sama o sobě zaměřena hlavně na zvýšení síly a flexibility, propojení duše a těla. Jejím cílem je také zklidnění mysli. Zároveň se soustředí na správné dýchání, přesněji řečeno, jóga je zaměřená na kontrolu dýchání a mysli, což je hlavním důvodem, proč ulevuje od stresu. Navíc se jedná o jedno z nejstarších cvičení těla na světě.

Dynamická jóga má zlepšit flexibilitu celého těla. A pokud navíc chcete zhubnout nějaké to kilo, tak Alanna doporučuje jógu hned ze dvou důvodů: „Plynulé pohyby mají mnohem větší kardiovaskulární přínos a jejich obnovovací podíl často napomáhá k vyrovnávání endokrinního systému, protože zvýšení tělesné hmotnosti bývá často důsledkem stresu nebo hormonální nerovnováhy.“  Jóga vás mnohem více uvolní a je méně namáhavá než jiné kardio cviky.

Na cvičení jógy stačí jen podložka, ale pro zlepšení vaší vlastní praxe je vhodné i použití různých bloků, popruhů a polštářů. A nezapomeňte na pohodlné oblečení, které vás nebude omezovat v pohybu.

Pilates

Hodiny pilates mají za cíl posílit břišní svaly, pánevní dno a posturální svaly. Důraz je kladen hlavně na uvědomění si tělesného pohybu. Je zaměřený na flexibilitu, svalovou kontrolu, sílu a dýchání. Má posílit všechny svaly v těle, ale nejvíce se soustředí na hluboké břišní, zádové svaly a pánevní dno. 

Tuto metodu cvičení vymyslel na začátku 20. století Němec Joseph Pilates a to díky dobrým znalostem anatomie a různých druhů sportů. Jeho cviky se těší velké oblibě i dnes, a to hlavně v Americe. 

Na pilates se často používají obruče Magic Circle. Alanna na takové cvičení doporučuje pohodlné oblečení, ve kterém se můžete bez problému hýbat, ideálně legíny a sportovní vršky.

Barre 

Pokud milujete jógu a pilates, tak by se vám mohlo líbit i energií nabité barre. To využívá tradiční taneční pohyby, které často kombinuje s principy jógy a pilates. Mnohem více se ale zaměřuje na nohy, kdy využívá tradiční baletní pohyby k posílení a prodloužení svalů. Barre nezapomíná ani na ruce a abs cvičení, ale hlavní gró patří nohám a jejich zadní oblasti. Možný důvod, proč je tak oblíbené u modelek Victora's Secret.

Při cvičení se používají i odporové gumy a ruční závaží.

S čím začít?

Pokud žádný ze zmíněných druhů cvičení není na vašem repertoáru, tak by bylo nejlepší, abyste začaly s jógou. Je ideální pro začátečníky, aby se naučili správně pracovat se svým tělem a zbytečně si při cvičení neublížili. Navíc vám také dokonale vyčistí hlavu od všech vašich starostí a pomůže vám k uvolnění.