Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kam míří první kroky většiny absolventů po dokončení vysoké školy?

Info ikona
První roky po dokončení vysoké školy

Obhájením diplomové práce a úspěšně složenými zkouškami končí každý rok tisícům vysokoškoláků jedna dlouhá životní etapa. Není proto divu, že po mnoha letech vstupují tak trochu do neznáma. Kam vedou jejich kroky nejčastěji?

Promotion | 6. 05. 2024

Konec studentského života

Hovoříme-li o dokončení vysoké školy, na mysli tím máme absolvování magisterského studia. Studentům je v tomto období zpravidla kolem 25 let. To je věk, který v dnešní době nabízí hned několik životních cest.

V první řadě část studentů s akademickým životem nekončí a zamíří na studium doktorské. Sice jde již o trochu jiná a méně bezstarostná studentská léta, současně ale přechod do plně profesního života o něco odložíte a životní změna díky tomu není tak zásadní.

Další část absolventů zase vyrazí na nějakou dobu – někdo na pár měsíců, někdo na rok a déle – do zahraničí. Načerpají zde životní zkušenosti, které lze již v pozdějším věku hledat jen velmi obtížně. Zkrátka se ještě nechtějí vázat a život v zahraničí je plný vzrušení a nových zážitků. Právě pro zaznamenání si takových cest, zážitků a navštívených destinací je tu designová stírací mapa světa na zeď.

Část studentů míří do prvního stabilního zaměstnání

Většina studentů má za sebou na konci studia minimálně několik brigád nebo zaměstnání na částečný úvazek. Po dokončení školy ale ichází čas na to, aby se student zcela uživil a našel si tak práci na plný úvazek. Kdo nerozšíří úvazek u stávajícího zaměstnavatele, najde si práci zcela novou. Přichází tak období, kdy student možná zavítá hned na několik pozic v různých firmách, než najde místo a kolektiv, které mu skutečně vyhovují.

Je potřeba přesunout se do vlastního

Studenti nejčastěji žijí na kolejích, případně mají v nájmu spolubydlení s dalšími studenty, jiní mají to štěstí, že jim bydlení zajistí rodiče. Když ale student již pár let pracuje, logicky se začne poohlížet po vlastním. Záleží samozřejmě na tom, jak dobře je současné zaměstnání placené a o jaký jde obor. Někdo si tak najde vlastní pozemek, na kterém začne plánovat stavbu rodinného domu, další je v této životní fázi rád za starší garsonku na okraji města. Investice do vlastního bydlení je každopádně již ve stále poměrně nízkém věku rozumným krokem.

Vše je nachystáno pro založení rodiny

Kolem 30. roku života si již mnozí najdou svého stálého partnera. Když oba mají stálý příjem a zařídí si vlastní bydlení, logickým dalším krokem je svatba nebo plánování potomků. A právě založení rodiny a první dítě lze označit za bod, při kterém tato fáze života po studiích definitivně končí a začíná fáze nová – rodinný život.

Měření